Ministerstvo financí oficiálně ukončilo kontrolu v GIBS. ‚Kritika Murína byla oprávněná,‘ hodnotí Babiš
Ministerstvo financí oficiálně ukončilo kontrolu v Generální inspekci bezpečnostních sborů, a to včetně vypořádání všech připomínek. Kontrola podle resortu odhalila mimo jiné podezření na porušení rozpočtové kázně. Po kontrole bylo dokonce zahájeno trestní řízení. Premiér Andrej Babiš (ANO), který kontrolu inicioval, serveru iROZHLAS.cz řekl, že jeho předchozí kritika bývalého šéfa inspekce Michala Murína byla oprávněná.
„Byla identifikována kontrolní zjištění zejména v oblastech rozpočtu, hospodaření s majetkem, realizace veřejných zakázek a v oblasti přiměřenosti a funkčnosti vnitřního řídícího a kontrolního systému,“ komentoval závěry kontroly Michal Žurovec, tiskový mluvčí ministerstva financí. Podle jeho slov jsou jednotlivá zjištění různě závažná. Jednalo se nejen o formální, ale i procesní nedostatky a podle Žurovce ve čtyřech případech padlo i podezření na porušení rozpočtové kázně.
Byla celá řada podnětů, hájila Schillerová kontrolu GIBS. Ve skutečnosti dostala jen tři včetně Babišova
Číst článek
Server iROZHLAS.cz získal protokol z kontroly podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Některé závěry v něm ale ministerstvo financí začernilo. Důvod? „Informace se staly součástí informací vedených v probíhajícím trestním řízení, které v návaznosti právě na zjištěné skutečnosti bylo zahájeno pověřeným policejním orgánem GIBS,“ vysvětlilo ministerstvo v rozhodnutí.
To potvrdil i mluvčí inspekce Martin Strouhal, bližší informace ale sdělit nechtěl. „V tuto chvíli můžeme pouze sdělit, že ve vztahu k některým závěrům kontroly probíhají trestní řízení,“ uvedl.
Peníze na odměny
Podle protokolu o kontrole mělo k údajnému porušení rozpočtové kázně dojít například tím, když inspekce převedla závěrem roku 2016 a 2017 prostředky z „výdajového účtu státního rozpočtu na účet cizích prostředků“, což je podle resortu v rozporu se zákonem.
Premiér Babiš také v minulosti kritizoval například to, že inspekce údajně část peněz, které podle Babiše měly sloužit na další příslušníky, použila na „nestandardní výši odměn“. Podle kontrolního protokolu byla část z účelově určených peněz - necelých 70 milionů korun - vyplacena na odměny příslušníků a zaměstnanců. „Nebyla použita v souladu s deklarovaným účelem,“ napsali kontroloři do čtyřicetistránkového protokolu. Inspekce nicméně nepřekročila žádné limity a ačkoli ministerstvo, jak stojí v protokolu, „nemůže postup označit za správný“, nemůže zároveň využití peněz označit za neoprávněné.
„Původní deklarovaný požadavek GIBS odůvodňující potřebu poskytnutí účelově určených prostředků z vládní rozpočtové rezervy tak v konečném důsledku nebyl naplněn.“
z protokolu o kontrole
„Nápravu u již vyplacených prostředků během roku 2017 lze v roce 2018 sjednat jen stěží, když v současnosti již žádné peníze vypláceny nejsou a ani je vyplatit nelze, protože rozpočet byl 31. 12. 2017 vyčerpán,“ uvedl mluvčí inspekce Strouhal na dotaz, jaká opatření inspekce na základě tohoto zjištění přijala.
Dlouhodobá kritika
V další části pak ministerstvo generální inspekci například vytýká, že ubytovací zařízení, která má k dispozici, poskytuje na základě nařízení ředitele bezúplatně. Takové rozhodnutí šéfa GIBSu je ale podle kontrolorů „mimo právní rámec“.
„Poskytnout ubytovací zařízení může organizační složka státu nabídnout pouze za úplatu. (...) GIBS neodůvodněně snižovala výnos z majetku, neboť v ubytovacích zařízeních poskytovaných k ubytování příslušníků GIBS v kontrolovaném období nepožadovala úhradu výdajů a nákladů souvisejících s poskytnutou službou podle zákona,“ stojí v protokolu.
Naopak podle mluvčího inspekce Strouhala je poskytnutí ubytování v kritizovaných případech opřeno o paragrafy. „V rámci poskytnutí náhrad cestovních výdajů souvisejících se vznikem či změnou služebního poměru. Nedostatkem byla absence příslušných písemných rozhodnutí služebních funkcionářů ve věcech služebního poměru. Tato rozhodnutí musí být učiněna dodatečně. V současnosti probíhá jejich revize,“ doplnil mluvčí.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nechtěla výsledky kontroly s ohledem na běžící trestní řízení komentovat. Naopak premiér Babiš serveru iROZHLAS.cz napsal, že se jedná o porušení rozpočtové kázně v hodnotě 15 milionů korun. „Nejen z těchto důvodů se potvrzuje, že dlouhodobá kritika GIBS a pana Murína byla oprávněná,“ uvedl Babiš.
Babiš a ministerská kontrola
Ministerstvo zahájilo kontrolu letos v únoru. Celkem devět zaměstnanců resortu se zaměřilo na hospodaření s veřejnými prostředky v letech 2016 a 2017. Inspekce už v minulosti uvedla, že kontrola úřad zatížila a několik pracovišť ekonomického úseku bylo po tu dobu „zcela paralyzováno“ (více si můžete přečíst ZDE).
„Špatně se tam hospodaří, a proto jsem tam poslal ministerstvo financí,“ prohlásil letos v březnu premiér Andrej Babiš (ANO) v Poslanecké sněmovně, když ho interpeloval předseda Ivan Bartoš (Piráti). Kontrola přišla poté, co se na veřejnosti vyhrotil vztah Babiše a tehdejšího šéfa inspekce Michala Murína.
„Byl jsem dvakrát pozván na Úřad vlády, kde mě premiér vyzval k rezignaci. Mluvil o ztrátě důvěry a prý si to mám přečíst v tisku,“ uvedl tehdy pro server Aktuálně.cz Murín. Od premiéra podle svých slov dostal na vybranou - pokud se dohodnou, bude vše „bez skandálu“. Babiš navíc s Murínem zahájil v polovině března kázeňské řízení (můžete si přečíst ZDE), tehdejší šéf inspekce ale na konci dubna na funkci rezignoval.