Byla celá řada podnětů, hájila Schillerová kontrolu GIBS. Ve skutečnosti dostala jen tři včetně Babišova

Počátkem března oznámila ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO), že důvodem kontroly na Generální inspekci bezpečnostních sborů byla „celá řada“ podnětů. Server iROZHLAS.cz se zajímal o podrobnosti a z odpovědí vyplývá, že šlo o tři podněty: od premiéra, jedné fyzické osoby a o anonym. Dle ministerstva by navíc k rozsáhlé kontrole, která podle zástupců inspekce „paralyzovala“ chod instituce, nebyl premiérův podnět potřeba.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová za ANO

Ministryně financí Alena Schillerová za ANO | Zdroj: Úřad vlády

„Kontrola GIBS byla zahájena nejen na základě podnětu pana premiéra, to byl pouze jeden z podnětů, ale na základě celé řady podnětů,“ vysvětlovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na začátku března v Poslanecké sněmovně důvod kontroly.

Schillerová: GIBS nekontrolujeme jen kvůli Babišovi, podnětů přišlo víc

Číst článek

Server iROZHLAS.cz si proto podle zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádal přehled veškerých podnětů, na základě kterých resort kontrolu zahájil, stejně jako jejich kopie. A odpověď? Počátkem letošního roku obdrželo ministerstvo celkem tři podněty na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS).

Možná pochybení

„Upozorňují na řadu možných pochybení v rámci hospodaření Generální inspekce bezpečnostních sborů,“ stojí v odpovědi na info žádost. „V souvislosti s těmito podněty byla povinným subjektem provedena analýza rizik za účelem vyhodnocení případného zařazení GIBS do plánu kontrol,“ stojí dále v dopise.

Ministerstvo nakonec generální inspekci do plánu kontrol zařadilo. A jaké podněty na resort konkrétně došly? Ten první, anonymní, doputoval na úřad Schillerové na začátku února. O pár dnů později podal takzvaný návrh na provedení veřejnosprávní kontroly premiér v demisi Andrej Babiš. A konečně třetí podání došlo na ministerstvo počátkem března (viz box Došlé podněty chronologicky).

Došlé podněty chronologicky

  • 8.2.2018 - anonym
  • 13.2.2018 - podnět od premiéra Andreje Babiše
  • 9.3.2018 - podnět fyzické osoby

Dva podněty ministerstvo odmítlo poskytnout s odkazem na osobní údaje a také kvůli tomu, že informace vznikla bez použití veřejných prostředků. Zaslalo však kopii podnětu předsedy vlády Babiše.

„Ve vazbě na informace, které jsem obdržel, navrhuji provedení finanční kontroly skutečností rozhodných pro hospodaření s veřejnými prostředky, zejména při vynakládání veřejných výdajů,“ stojí v dopise o třech odstavcích datovaném v polovině února.

„Domnívám se, že tato kontrola přispěje k naplnění hlavních cílů finanční kontroly ve veřejné správě včetně prověření, zda dochází k hospodárnému, efektivnímu a účelnému výkonu veřejné správy,“ napsal závěrem premiér v demisi. Babiš dlouhodobě odmítá specifikovat, na základě jakých informací o kontrolu požádal. Uvedl ale, že pochybuje o Murínově morální integritě (více si můžete přečíst ZDE).

Celý podnět si můžete přečíst ZDE:

Redakce s dotazy oslovila přímo ministryni Alenu Schillerovou, ta na ně ale reagovala prostřednictvím tiskového oddělení. Mluvčí Michal Žurovec na dotaz, z jakého důvodu vyhodnotilo ministerstvo podnět premiéra Babiše jako důvodný, uvedl, že se resort opíral o čtyři základní fakta - například o to, že se jedná právě o předsedu vlády (viz box vpravo).

Mluvčí Michal Žurovec

Podstata relevantnosti návrhu k provedení kontroly u GIBS stojí na čtyřech základních faktech:

  • Jedná se o návrh premiéra, který má ve vztahu k této organizaci určitá výhradní práva a povinnosti, na základě kterých je zcela legitimní, aby se zajímal o správnost jejího hospodaření.
  • Jedná se o organizaci, kde může následnou veřejnosprávní kontrolu vykonat pouze Ministerstvo financí.
  • Jedná se o organizaci, kde doposud nebyla vykonána kontrola z úrovně NKÚ, která by se již riziky hospodaření této organizace zaobírala a rovněž nebylo zjištěno, že by u této organizace proběhla jiná komplexnější kontrola se zaměřením na souvislosti s hospodařením.
  • Jedná se o organizaci, která byla již v čase přijetí návrhu pana premiéra předmětem vlastní analytické činnosti MF, a to pro účely zhodnocení relevantnosti subjektu ke kontrole, která byla spuštěna po přijetí prvního z podnětů.

„Pro zařazení kontroly do plánu není rozhodující počet přijatých podnětů, nýbrž rozsah, obsah a relevantnost rizikových skutečností, na které tyto podněty poukazují,“ napsal Žurovec. Program kontroly byl podle jeho slov sestaven na základě analytické činnosti ministerstva. 

„S ohledem na analytické práce provedené na základě zpracování primárních rizikových informací byl tento subjekt evidován jako subjekt k zařazení do plánu kontrolní činnosti,“ odpověděl poté mluvčí Žurovec na dotaz, zdali by ministerstvo zahájilo kontrolu i bez podnětu od premiéra.

Paralyzovaná inspekce

Kontrolu na generální inspekci provádělo podle mluvčího Žurovce celkem devět pracovníků, a to „z důvodu minimalizace časového zatížení“. Naopak mluvčí inspekce Ivo Mitáček uvedl, že kontrola úřad velmi zatížila.

„Během celé doby kontroly bylo zcela paralyzováno ve své činnosti několik pracovišť ekonomického úseku, které denně poskytovalo servis a plnilo požadavky kontrolorů,“ popsal serveru iROZHLAS.cz Mitáček s tím, že od doby vzniku inspekce se s tak rozsáhlou a hloubkovou kontrolou nesetkali.

Podle Mitáčka byli kontroloři fyzicky na místě naposledy 27. března, ještě dva další dny ale podle něj chodily z ministerstva požadavky na doplnění. „Celá řada zjištěných věcí byla ale průběžně vypořádána i během samotné kontroly. Bylo vzneseno asi dvacet oblastí, z nichž každá jednotlivě obsahovala i desítky otázek k vypořádání,“ doplnil ještě mluvčí.

Úkoly od premiéra

Ministerstvo zahájilo kontrolu 21. února a týká se hospodaření s veřejnými prostředky za roky 2016 a 2017 včetně nastavení a funkčnosti vnitřního kontrolního systému.

Spory mezi premiérem Babišem a šéfem generální inspekce Michalem Murínem se do médií dostaly na konci února. „Byl jsem dvakrát pozván na Úřad vlády, kde mě premiér vyzval k rezignaci. Mluvil o ztrátě důvěry a prý si to mám přečíst v tisku,“ uvedl pro server Aktuálně.cz Murín.

Murín tehdy údajně dostal na vybranou. „Když se dohodneme, tak to prý bude bez skandálu,“ doplnil šéf inspekce. Ke konci února pak na generální inspekci dorazila zmíněná kontrola ministerstva financí. Premiér Babiš později při interpelacích předsedy Pirátů Ivana Bartoše přiznal, že o ni požádal on sám.

Bartoš nyní na dotaz serveru iROZHLAS.cz uvedl, že závisí na závažnosti podnětu, nikoli na četnosti. „Ale relevantní je, že pan Babiš de facto zaúkoloval ministerstvo financí. A jestli to bylo dopisem nebo stížností, to je jedno. O kontrole měla rozhodovat vláda,“ uvedl Bartoš. Podle jeho slov není možné, aby předseda vlády úkoloval jednotlivé ministry. Ministerstvo nicméně tvrdí, že ke kontrole je příslušné podle zákona o finanční kontrole ve veřejné správě.

Postup ministryně Schillerové už dříve kritizoval například Miroslav Kalousek (TOP 09).

Babiš v polovině března také zahájil s Murínem kázeňské řízení.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme