Kárný senát odvolal z funkce třebíčského soudce. Způsobil průtahy ve více než sto případech

Kárný senát Nejvyššího správního soudu v pondělí potrestal soudce Okresního soudu v Třebíči Jaroslava Krátkého odvoláním z funkce. Důvodem byly podle rozhodnutí průtahy ve 111 trestních případech. Krátký u soudu vinu doznal, navrhovaný trest odvolání z funkce soudce ale odmítl jako příliš přísný.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Krátký

Jaroslav Krátký | Foto: Igor Zehl | Zdroj: ČTK

„Vzhledem k množství a délce průtahů nepřicházelo jiné kárné opatření v úvahu. Dopustil se průtahů u 111 věcí v řádu měsíců a v jednom extrémním případě dokonce roku a čtvrt. Šlo přitom o věci, u kterých zákon stanoví lhůtu v řádu dní, maximálně týdnů. Ač má v současné době vážné zdravotní potíže, z dokazování nevyplynulo, že by jimi trpěl už v roce 2020,“ uvedl předseda kárného senátu Tomáš Langášek.

Popularita dohod o vině a trestu roste, oproti roku 2019 jich letos žalobci navrhli skoro trojnásobek

Číst článek

Některé případy se týkaly vážných trestných činů, další například žádostí o podmínečné propuštění z vězení.

Kárnou žalobu podala předsedkyně Okresního soudu v Třebíči Ludmila Novotná. Důvodem byly průtahy v rozhodování u více než stovky trestních věcí, hlavně v v roce 2020.

Senátu řekla, že na Krátkého průtahy ji upozorňoval místopředseda Krajského soudu v Brně i okresní státní zástupce, Krátký ale na výtky vedení soudu nereagoval, jeho přístup k práci se nezlepšil a množství nedodělků se zvyšovalo. Jako postih navrhovala nejvyšší možný trest, tedy odvolání z funkce soudce.

„Jakékoliv jiné kárné opatření bych brala jako výsměch těm soudcům, kteří se teď vyrovnávají s množstvím věcí, které místo kárně žalovaného musejí řešit,“ uvedla v závěrečné řeči.

Důvodem je vážná nemoc

Jaroslav Krátký, který byl soudcem u Okresního soudu v Třebíči od roku 1982, přiznal vinu v počtu průtahů a jejich vznik zdůvodnil svým špatným zdravotním stavem. Uvedl, že trpí vážnou nemocí, kvůli níž je od poloviny roku 2021 v pracovní neschopnosti.

Popřel, že by s vedením soudu nekomunikoval a že by nepřebíral písemnosti. Dodal, že už dva roky nebydlí v místě svého trvalého bydliště, novou adresu ale uvádí a poštu na ní běžně přebírá.

Kárný senát Nejvyššího správního soudu může ukládat za různé prohřešky soudcům důtky, případně jim snížit plat až o 30 procent na dva roky, případně je odvolat z funkce předsedy senátu.

Odvolání z funkce, které navrhovala předsedkyně okresního soudu, je nejpřísnější trest, který může kárný senát uložit. Přistupuje k němu jen zřídka. Rozhodnutí kárného senátu je definitivní, opravným prostředkem je pouze ústavní stížnost, která nemá odkladný účinek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme