V americkém justičním systému mají porotu, v Česku zastupují laický prvek u soudů přísedící. Mají takzvaní soudci z lidu dál spolurozhodovat většinu sporů?
„Teď bude mnohem více tlačeno ze strany pečujících rodičů na rodiče povinné, aby dopláceli výživné zpětně za celou dobu a v plné výši,“ míní soudce Pavel Kotrady.
Státní zástupce navrhl pro bývalého předsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslava Peltu šest let vězení, pětimilionový peněžitý trest a pětiletý zákaz činnosti ve vedení korporací.
Kolegium pro tajné služby se bude zabývat případem soudce Szmydta, který za minulé vlády působil na ministerstvu spravedlnosti a po útěku do Běloruska je vyšetřovaný pro špionáž.
V Česku jsou asi 3000 soudců a soudkyň, podíl bývalých straníků je tedy necelých šest procent. Jejich počty postupně klesají, může za to generační obměna.
Státní zástupce navrhl znovu trest 11 let vězení pro soudce Ivana Elischera. Tvrdí, že v minulosti bral úplatky od lidí z vietnamské komunity, a údajně za to upravoval jejich tresty.
Hulmákova expertiza podle prezidenta Pavla bude pro Ústavní soud přínosem. „Jsem přesvědčen, že obohatí pestrou skladbu odborností a lidských osobnostních profilů v Ústavním soudu,“ dodal Pavel.
V neděli skončilo desetileté funkční období Radovana Suchánka. Petr Pavel už navrhl na pozici advokátku Lucii Dolanskou Bányaiovou a soudce Nejvyššího správního soudu Zdeňka Kühna.
U Ústavního soudu je nyní jedno místo z 15 prázdné, neboť Senátem neprošel předchozí Pavlův nominant, soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon. Přesně za měsíc pak skončí mandát Radovanu Suchánkovi.
Pro justici je výhoda, že Ústavní a nejvyšší soudy sídlí v Brně, věří Brožová: „Ústavní činitelé mají tendenci chodit do stejných restaurací. I neformální známost může ovlivnit nestrannost soudce.“
Jednou z věcí, za které Pavel Simon čelí kritice, je i zájem o čínské cvičení čchi-kung, které také učí. Na stránkách, kde je veden jako lektor, používal titul Dr., který může být zavádějící.
V roce 1989 měla komunistická strana Československa přes milion a půl členů a zhruba 200 tisíc kandidátů na členství. Po 17. listopadu z nich většina zahodila partajní legitimaci do první popelnice.
Prezident Petr Pavel v úterý na jmenoval ústavní soudkyní dosavadní místopředsedkyni pražského městského soudu Veroniku Křesťanovou. Co bude podle ní největší výzvou pro Ústavní soud?
„V zásadních věcech by se zakotvení fundamentálních práv nemělo dít v rozhodování soudů, ale mělo by to být rozhodováním parlamentu. Soudy pak mohou nastoupit jako určitý korektor,“ říká Baxa.
U závažných trestných činů, třeba vražd, by laici v talárech měli zůstat. „To je hodnotové rozhodování, není až tak významně právně těžké,“ říká šéf Soudcovské unie Libor Vávra.
„Je potřeba umět odhadnout, kde může dojít k podobnému excesu. To znamená i spolupráci soudců, aby včas upozornili justiční stráž na to, kde může předpokládat konání nějaké podobné nátlakové akce.“
„Samozřejmě máme velký problém ve výdajích veřejné sféry, musíme je určitě zkrotit, ale tak, abychom zachovali funkčnost systému,“ říká předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.
„Prezident je volen na pět let a Miloši Zemanovi funkční období skončí 8. března. Nemůže dopředu zasahovat do období následujícího prezidenta,“ říká v Interview Plus novinářka týdeníku Respekt.
„Musel jsem se v podstatě rozhodnout během několika hodin. Současně i kvůli tomu, že jsem na Ústavním soudu působil a působím, tak jsem neváhal,“ uvedl Jan Svatoň.
Nejvyšší správní soud začal v pondělí projednávat kárnou žalobu na pražského soudce Kamila Kydalku. Místopředseda Městského soudu v Praze Michal Roubíček navrhl odvolání Kydalky z funkce.
„Byl jsem suspendován něčím, co není soud, a vrátilo mě zpět do služby něco, co není soud. Mám pocit, jako kdybych byl poslední dva roky ve snu,“ uvedl soudce.
Státní zástupce Zdeněk Štěpánek z Vrchního státního zastupitelství v Praze Radiožurnálu potvrdil, že obžaloval exsoudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka a další čtyři lidi.
Policie po necelých dvou letech podala návrh na obžalobu pěti lidí v kauze bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Radiožurnálu to potvrdil dozorující státní zástupce Zděněk Štěpánek.
Co tedy bylo tím důvodem, proč prezident odmítl jmenovat Marka Bodláka soudcem? Že by vskutku Zemanovo rozhořčení nad případem Parkanová, který označil za ostudu české justice?