‚Snažíme se šetřit, přemýšlíme, kde svítit a topit.‘ Jihočeským památkám chybí turisté z Číny a Ruska
Nádvoří zámků Hluboká nebo Český Krumlov bývala touto dobou před pandemií koronaviru plná organizovaných zájezdů z Asie a Ruska. Teď jsou tu jen malé hloučky Čechů. Státním památkám chybí zahraniční turisté, návštěvnost se propadla o více než 50 procent. A kvůli cenám energií museli navíc památkáři navýšit vstupné.
Drtivou většinu návštěvníků na zámku Hluboká tvoří oproti předešlým letům tuzemští turisté. Vnímá to i kastelán Martin Slaba.
„Stále nám chybí turisté, kteří tvořili základ zimních prohlídek. To byli turisté z Číny a Ruska, ti teď z pochopitelných důvodů nejezdí. Prim hrají turisté z České republiky, ale máme i řadu návštěvníků ze sousedních zemí,“ říká pro Český rozhlas České Budějovice.
Na nádvoří hlubockého zámku je ve všední den dopoledne jedna školní skupina a pár dospělých. „Ve stejnou dobu v roce 2019, před pandemií, bychom tu viděli mnohem více organizovaných zájezdů. Ty nám opravdu vypadly, stále chybí,“ dodává kastelán.
Hluboká má aktuálně o 50 procent méně návštěvníků než v roce 2019. Tvrdě na zámek také dopadají ceny energií. „Snažíme se opravdu šetřit a rozmýšlíme si, kde budeme svítit a topit,“ potvrzuje Martin Slaba.
Všiml si změn na orloji. ‚Začal jsem porovnávat podle starého kalendáře. Kopie má být kopie,‘ zlobí se Patka
Číst článek
Největší propad aktuálně hlásí zámek Český Krumlov. Jihočeští památkáři kvůli nedostatku zahraničních turistů mohou v letošní sezoně přijít o desítky milionů korun na vstupném.
„Pokud se situace nezmění – a s největší pravděpodobností u těch nejvíce navštěvovaných památek nezmění –, myslím, že po letní sezóně skončíme v propadu kolem 40 procent. To znamená, že situace by se mohla přes léto trochu zlepšit, ale rozhodně se nedostaneme na stav v roce 2019,“ uvádí ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.
Všechny státní památky podle něj už musí výrazně šetřit. Omezují údržbu, restaurování i kulturní aktivity.