Pofidérní spolek adoroval bývalé estébáky, řekl Janda o Vodičkově svazu. Výrok bude řešit mandátový výbor

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se bude zabývat prohlášením poslance ODS Jakuba Jandy mířené proti svazu bojovníků za svobodu. Označil ho za pofidérní spolek adorující bývalé estébáky. Informaci deníku Právo potvrdily serveru iROZHLAS.cz dva zdroje z výboru. V čele svazu stojí Jaroslav Vodička, bývalý spolupracovník komunistické policie. Ten loni předal medaili bývalému členovi pohotovostního pluku SNB Zdeňku Ondráčkovi (KSČM).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Janda (ODS)

Jakub Janda (ODS) | Foto: ods.cz

„Je bytostně amorální, aby pofidérní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomocí vražd a sovětských tanků, z veřejných peněz,“ prohlásil poslanec Jakub Janda v říjnu na půdě sněmovny.

Za vlast a za svobodu. Komunista Ondráček dostal medaili od svazu bojovníků za svobodu

Číst článek

Bývalý úspěšný skokan na lyžích tak podle Práva reagoval na ocenění poslance KSČM Zdeňka Ondráčka. Ten jako člen policejního pohotovostního útvaru zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům během takzvaného Palachova týdne. Pro časopis Mladý svět také přiznal, že byl při zásahu na Národní třídě 17. listopadu 1989.

Poslanec ODS Jakub Janda také mířil na dotace, které svaz od státu dostal.

Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) v čele s Jaroslavem Vodičkou se proti Jandovu výroku ohradil. Podle některých členů tím začala štvanice, která znemožňuje členům ČSBS realizovat spolkovou činnost, píše deník.

„Rozruch kolem ocenění poslance Zdeňka Ondráčka medailí ČSBS je nebývalý mediální lynč,“ ohradil se proti Jandovým slovům Vodička.

Trestní oznámení

Svaz na Jandu zároveň podal podle Práva trestní oznámení, kterým se měli zabývat policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Ti ale podle deníku dospěli k závěru, že k spáchání trestného činu ze strany Jandy nedošlo.

Informaci však mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej odmítl oficiálně potvrdit. „K této věci nebudeme poskytovat žádné informace, opravdu ne,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Ibehej.

Svaz bojovníků za svobodu dostal v minulých dvou letech přes 20 milionů z veřejných peněz

Číst článek

Případ dostal na stůl sněmovní mandátový a imunitní výbor, jak potvrdili serveru iROZHLAS.cz šéf výboru Stanislav Grospič (KSČM) i předseda STAN Petr Gazdík. Podnět podle Grospiče podal právě svaz bojovníků za svobodu.

„Členové výboru se s ním již mohou seznámit a o dalším postupu výbor rozhodne. Principiálně je třeba posoudit rozsah indemnity,“ uvedl Gropič.

Indemnita je součástí poslanecké imunity, která chrání zákonodárce a zahrnuje projevy ve sněmovně, za které nemůže být člověk trestně odpovědný.

„Výbor se tím zabývat bude. Osobně na výroku pana kolegy Jandy nevidím nic, co by mělo zavdávat důvod k disciplinárnímu řízení,“ doplnil Gazdík a doporučil možnost občanského soudního sporu.

Jandovi hrozí v krajním případě disciplinární řízení před výborem, který může udělit pokutu až do výše měsíčního hrubého platu poslance. To je v Jandově případě podle listu 99 200 korun.

Janda nyní označuje celý případ za úsměvný. „Jestli policie dospěla k tomu, že nebyl spáchán trestný čin, tak tady asi není co řešit,“ řekl v úterý deníku s tím, že za svým výrokem si stojí.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme