Expolicista Petržílek nechce být odvolán z postu šéfa analytického úřadu, brání se správní žalobou
Policista Jan Petržílek, který čelí obvinění z vynesení odposlechů podnikatele Romana Janouška a pražského exprimátora Pavla Béma, se brání proti odvolání z postu šéfa analytického odboru protikorupční policie. Tvrdí, že rozhodnutí bylo nejen nesprávné, ale i nezákonné, a žádá jeho zrušení. Správní žalobu na policejní prezidium projedná v druhé polovině ledna pražský městský soud.
Petržílkovu kariéru v bezpečnostních sborech – nejprve v civilní kontrarozvědce a poté u protikorupční policie – přerušilo obvinění, které mu kriminalisté sdělili v říjnu 2013. Podle nich předal politikovi Vítu Bártovi odposlechy, které pořídila BIS a které dokumentují vliv lobbisty Janouška na kroky hlavního města pod Bémovým vedením.
Tehdejší šéf protikorupčních policistů Milan Komárek nejprve Petržílka postavil mimo službu, a poté, co muž přišel o bezpečnostní prověrku, jej sesadil z pozice vedoucího a přeřadil k jinému odboru.
Po letech skončilo vyšetřování exdůstojníka BIS Petržílka. Měl vynést tajné odposlechy mezi Bémem a Janouškem
Číst článek
Petržílek napadá žalobou jak rozhodnutí Komárka z července 2014, tak následné potvrzení ze strany tehdejšího náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho. Podle obviněného policisty mu jeho nadřízený neumožnil vyjádřit stanovisko k přeřazení. Volné místo prý vytvořil účelově a přesunu na jinou pozici navíc brání faktická překážka – konkrétně to, že Komárek předtím Petržílka zprostil výkonu služby.
Policista upozorňuje, že postavením mimo službu nebyl schopen jejího aktivního výkonu. Zákonným smyslem institutu ustanovení na volné služební místo je přitom podle něj výhradně to, aby měl policista možnost aktivního výkonu služby. Komárek tak podle něj příslušné ustanovení zákona zneužil. Správně prý mohl Petržílka maximálně poslat do zálohy pro pracovně nezařazené.
Petržílek dříve podal žalobu rovněž proti svému postavení mimo službu i proti odebrání prověrky. V druhém případě se ho loni zastal Nejvyšší správní soud, který nařídil Národnímu bezpečnostnímu úřadu, aby se prověrkou znovu zabýval.
'Byl v nejistotě.' Přečtěte si, proč může Vít Bárta žádat po státu odškodnění 20 milionů
Číst článek
Její platnost však v mezičase uplynula. Stejně tak v mezidobí zanikl i útvar protikorupční policie a jeho detektivové přešli pod sloučenou Národní centrálu proti organizovanému zločinu.
Trestní stíhání Petržílka a Bárty za ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci se vleče. Kriminalisté naráželi na technické potíže spojené s dešifrováním a prolomením přístupových hesel k značnému množství počítačových dat.
Postupně si vyžádali několik expertiz, mimo jiné z oboru kryptologie. Podle Českého rozhlasu bylo vyšetřování nedávno ukončeno a obvinění se nyní seznamují se spisem.
V odposleších Janouška a Béma, které v březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes, se oba muži vzájemně oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“. BIS nahrávky podle deníku pořídila v roce 2007. O dva roky později prý unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil Bárta.