Případ vyšel najevo v březnu 2012, kdy Mladá fronta DNES zveřejnila nahrávky, ve kterých spolu komunikovali tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) a lobbista Roman Janoušek.
Žalobce tvrdí, že pětice podvodně vylákala od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se získat snažila. Všichni obžalovaní vinu od počátku odmítají.
Ve vězení byl vzorný, činu litoval, zaplatil odškodnění a každoročně daruje 50 tisíc Nadaci policistů a hasičů. To je část důvodů, proč obvodní soud pustil lobbistu Romana Janouška na svobodu.
Propuštěný Janeček je na svobodě pod podmínkou nespáchání dalšího trestného činu. Už jednou byl jeho pobyt ve vězení přerušen ze zdravotních důvodů. Lobbista na lékařské posudky přesto nedbal.
Pražský městský soud vyhověl Janouškovi a propustil ho podmíněně na svobodu. Původně si někdejší lobbista odpykával trest 4,5 roku, už v úterý odpoledne ale opustil ruzyňskou věznici.
Janouškovi obhájci před soudem řekli, že je lobbista člověk, který udělal chybu, ví to, omluvil se, uhradil škodu a půlku trestu si odseděl. Prosil senát, aby ho nevnímal jako lorda Voldemorta.
Zjištění Radiožurnálu: případ Jiřího Syrovátky začali policisté prověřovat před rokem kvůli novým poznatkům, ze kterých plynulo, že na smrt nemocný podnikatel ve skutečnosti sjížděl alpské svahy.
Janoušek, jenž byl v minulosti označovaný za šedou eminenci pražské politiky, je ve vězení na 4,5 roku za dopravní nehodu, kterou spáchal pod vlivem alkoholu. Z trestu si zatím odpykal přes polovinu.
Lobbista čelí spolu s dalšími čtyřmi lidmi obžalobě také v kauze úhrad pojišťoven pro společnost Chambon. Pětice podle státního zástupce podvodně vylákala od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů.
Vít Bárta měl dle tvrzení obžaloby požádat někdejšího zpravodajce BIS Jana Petržílka o nahrávky, které naznačovaly vliv podnikatele Romana Janouška na kroky hlavního města.
Pětice podle státního zástupce podvodně vylákala od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů se získat snažila. Všichni obžalovaní vinu u soudu odmítli.
Bývalý krajský policejní ředitel Vladislav Husák, který musel v únoru odejít z čela policie v Libereckém kraji kvůli účasti na zakázaném večírku v Teplicích, získal nové ředitelské místo.
Výkon trestu soudy Janouškovi ze zdravotních důvodů na jeho žádost přerušovaly opakovaně, naposledy loni na jaře o rok. Podle lékařských posudků Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí.
„Důvodem je, že soudkyně ve věci vedené u Krajského soudu v Brně postupovala v rozporu se zjištěným skutkovým stavem a v rozporu s trestním řádem,“ sdělil mluvčí Benešové.
Odposlechy Béma s lobbistou Romanem Janouškem, které naznačují Janouškův vliv na kroky hlavního města za Bémova vedení, zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta DNES.
Případ se týká odposlechů, v nichž se někdejší pražský primátor Bém s Romanem Janouškem oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“ a které naznačují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením.
Případem se nyní zabývá Městské státní zastupitelství v Praze. Jiří Syrovátka není jediný, kdo onemocněl před nástupem do vězení. Náhle se rozstonali i Tomáš Pitr, Roman Janoušek či Alexandr Novák.
Případ se týká vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška, kteří se v nahrávkách oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“.
Třeba bez doporučeného doprovodu sportoval, načež si zranil lebku. Navíc pil nadměrné množství alkoholu.„Jednotlivá zranění si sám způsobil,“ uvedl v usnesení olomoucký soudce Libor Losa.
Pražští policisté ve čtvrtek dopoledne vyhlásili po Janouškovi celostátní pátrání. Krajský soud v Brně totiž ve středu vydal příkaz k předvedení Janouška do vězení.
Janoušek si má odpykat 4,5 roku vězení za to, že autem srazil ženu a od nehody ujel. Výkon trestu se mu ze zdravotních důvodů na jeho žádost přerušuje opakovaně, naposledy loni na jaře o rok.