Případ vyšel najevo v březnu 2012, kdy Mladá fronta DNES zveřejnila nahrávky, ve kterých spolu komunikovali tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) a lobbista Roman Janoušek.
Vít Bárta měl dle tvrzení obžaloby požádat někdejšího zpravodajce BIS Jana Petržílka o nahrávky, které naznačovaly vliv podnikatele Romana Janouška na kroky hlavního města.
Případ se týká odposlechů, v nichž se někdejší pražský primátor Bém s Romanem Janouškem oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“ a které naznačují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením.
Případ se týká vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška, kteří se v nahrávkách oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“.
Bártu s Petržílkem policie obvinila před sedmi lety. Kriminalisté tvrdí, že Bárta jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby vynesl citlivé dokumenty.
„Podle závěrů vyšetřování mělo od ledna 2008 do června 2012 dojít ke způsobení škody ve výši zhruba 600 miliónů korun,“ konstatoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Ibehej.
„Územní plán? No, tak to jdu.“ Krátký citát z odposlechů telefonátů pražského primátora Béma, lobbisty Janouška a pár dalších osob s nimi propojených sice není důkazem...
Odposlechy odhalují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Mf Dnes tehdy uvedla, že nahrávky pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba (BIS).
Někdejší šéf strany Věci veřejné Vít Bárta chtěl od státu 20 milionů za zásah do svého osobního i politického života, další tři miliony za nesprávný úřední postup po pravomocném zproštění obžaloby.
Marek Benda, Vít Bárta, Milan Chovanec, Taťána Malá, Petr Krčál a další. Spojuje je jedno - jde o politiky, kteří museli vysvětlovat vážné pochybnosti o získání vysokoškolského vzdělání.
Policista Jan Petržílek, který čelí obvinění z vynesení odposlechů podnikatele Romana Janouška se brání proti odvolání z postu šéfa analytického odboru protikorupční policie.
UVNITŘ DOKUMENTY. Od ministerstva spravedlnosti dostal omluvu a 335 tisíc korun. Nyní se ale Vítovi Bártovi, bývalému ministrovi dopravy za Věci veřejné, otevřely dveře k mnohem vyššímu odškodnění. Za trestní stíhání chce po státu 20 milionů korun. Ačkoli soud jeho žádost nejprve kvůli promlčecí lhůtě zamítl, ten odvolací nařídil věc znovu projednat. „Byl v právní nejistotě,“ stojí v rozsudku, který se Bárty částečně zastal.
Bývalý ministr dopravy a bývalý šéf Věcí veřejných Vít Bárta má dál šanci získat 20 milionů korun, které požaduje od státu za trestní stíhání. Pražský městský soud částečně zrušil rozsudek, podle kterého neměl na miliony nárok a spor vrátil k novému projednání. Bárta požadoval celkem 23 milionů korun.
Bývalý politik a ministr dopravy Vít Bárta nemá nárok na 23 milionů korun odškodného od státu. Zatím nepravomocně o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2. Bárta chtěl peníze za újmu, kterou mu mělo způsobit nezákonné trestní stíhání kvůli údajnému uplácení. Podle soudu ale uplatnil nárok pozdě a je promlčený.
Soud se znovu vrací k žalobě exministra dopravy a někdejšího předsedy Věcí veřejných Víta Bárty. Za své trestní stíhání kvůli údajné korupci stranických kolegů požaduje přes 23 milionů korun. Bárta byl po dvouletém stíhání zproštěn obžaloby. Od ministerstva spravedlnosti už dříve dostal téměř 335 tisíc korun a omluvu.
Obvodní soud pro Prahu 2 začal řešit žalobu bývalého ministra a šéfa Věcí veřejných Víta Bárty. Po státu chce vysoudit více než 23 milionů korun jako satisfakci za trestní stíhání, které se týkalo údajné korupce uvnitř bývalé vládní strany.
2:57
|Pavla Firbacherová, Petra Hosenseidlová, bre|Zprávy z domova
Bývalí poslanci Věcí veřejných Vít Bárta a Jaroslav Škárka definitivně nedostanou tresty za údajnou korupci. U Nejvyššího soudu totiž neuspěla jak ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová, tak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, kteří se snažili mimořádnými opravnými prostředky změnit zprošťující rozsudky.
Soud uvalil vazbu na šéfa analytiků protikorupční policie Jana Petržílka. Uvedl to server iHned.cz. Petržílek údajně ještě jako tajný agent Bezpečnostní informační služby vynesl v roce 2009 citlivé nahrávky politikovi Věci veřejných Vítu Bártovi.
Předseda Věcí veřejných Vít Bárta opustil v doprovodu svých právníků policejní služebnu. Českému rozhlasu to potvrdil Bártův advokát Oldřich Chudoba. Bártu zatkla policie ve čtvrtek spolu s plukovníkem protikorupční policie Janem Petržílkem. Zadržení údajně souviselo s odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého pražského primátora Pavla Béma.
Pražský městský soud definitivně osvobodil předsedu Věcí veřejných Víta Bártu i poslance Jaroslava Škárku. Zamítl odvolání státní zástupkyně, která se zproštěním viny nesouhlasila. Oba politici byli obžalováni z podplácení a z přijetí úplatku.
Předseda Věcí veřejných Vít Bárta a někdejší člen strany Jaroslav Škárka znovu stanou před soudem. Obžaloba je viní z podplácení a přijetí úplatku. Pražský městský soud bude dnes řešit odvolání státní zástupkyně proti zprošťujícímu rozsudku.
Obvodní soud pro Prahu 5 zprostil viny poslance Víta Bártu a Jaroslava Škárku, kteří byli loni nepravomocně potrestáni za korupční jednání. Do tohoto rozsudku, který poslal Škárku na tři roky za mříže a Bártovi vyměřil osmnáctiměsíční podmínku, nejprve zasáhl Nejvyšší soud a pak i Městský soud v Praze.