Posun v kauze odposlechů exprimátora Béma. Státní zástupce obžaloval bývalého ministra Bártu
Státní zástupce ve čtvrtek podal obžalobu v kauze vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. ČTK to potvrdil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Na posun v případu upozornila Česká televize. V kauze čelí od roku 2013 stíhání někdejší šéf Věcí veřejných a bývalý ministr dopravy Vít Bárta společně s policistou Janem Petržílkem.
Oba muži vinu ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace odmítají.
„Podání obžaloby v této věci mohu potvrdit. Bližší informaci k jejímu obsahu ale nemohu poskytnout, protože je vedena v utajeném režimu,“ sdělil Cimbala bez dalších podrobností. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci sdělila, že soud zatím tuto obžalobu neeviduje.
V odposlechnutých telefonických hovorech Janouška a Béma se muži oslovují "Mazánku" a "Kolibříku". Nahrávky také dokazují, jak velký vliv měl Janoušek na chod pražského magistrátu v době, kdy mu šéfoval Pavel Bém.
Policie navrhla obžalobu za vynesení odposlechů lobbisty Janouška s exprimátorem Bémem
Číst článek
Z nahrávek vyplynulo, že Janoušek třeba spolurozhodoval o územním plánu nebo prodeji pozemků. Oba muži nejspíš tušili, že je někdo nahrává, protože mluvili v šifrách. Odposlechy zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes.
„Radka dnes dořešila kauzu mrtvýho koně a cestovala tam nějaká maorská princezna.“ Co tehdy myslel Pavel Bém kauzou mrtvýho koně a co všechno ovlivnil Roman Janoušek, se už nejspíš nikdo nedozví. Samotný obsah rozhovorů mezi Janouškem a Bémem policie nikdy nevyšetřila. Deník MF DNES tenkrát uvedl, že nahrávky pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba.
Rok 2013
Vít Bárta byl na podzim roku 2013 obviněn z toho, že v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby zmíněné citlivé dokumenty vynesl. Petržílek, který v době svého zadržení vedl u protikorupční policie odbor analytiky a informatiky, skončil po zatčení ve vazbě. Bártu policisté stíhali na svobodě.
Bárta po zadržení uvedl, že se ničeho nezákonného nedopustil. Petržílek řekl, že BIS je jeho srdcová záležitost a nikdy by ji nezradil.
Celý případ se táhne už několik let. Délku vyšetřování nikdo nechtěl komentovat kvůli tomu, že kauza podléhá stupni utajení. Zdroje obeznámené s vyšetřováním ale investigativními týmu Českého rozhlasu řekly, že hlavní problém byl v tom, že experti nemohli dlouho dekódovat Petržílkovy počítače a čekalo se taky na znalecké posudky.
Za ohrožení utajované informace a za zneužití pravomoci hrozí mužům v případě prokázání viny až desetileté odnětí svobody.