Za Islámský stát bojovali dva cizinci s úzkými vazbami na Česko, vyplývá z výroční zprávy BIS
V řadách teroristické organizace Islámský stát bojovali minimálně dva lidé s úzkými vazbami na Českou republiku. Vyplývá to z aktuálně zveřejněné výroční zprávy tuzemské civilní kontrarozvědky, tedy Bezpečnostní informační služby.
Jeden islamistický radikál podle ní v minulosti z území Česka odjel bojovat k teroristům v Sýrii a Libyi a další zde podle loňských poznatků tajné služby dříve žil a k Islámskému státu se přidal v roce 2015. BIS během loňského roku mapovala jeho tuzemské osobní kontakty.
BIS hledá mezi vysokoškoláky nové talenty. Přijala první stážisty
Číst článek
Ani jeden z bojovníků Islámského státu přitom neměl české občanství, ale šlo o cizince dříve žijící na českém území. Jakékoliv další podrobnosti k tomu Bezpečnostní informační služba ve výroční zprávě nezveřejnila.
„BIS získala detailnější informace o osobních kontaktech jednoho zahraničního bojovníka, který žil v ČR a v roce 2015 se připojil k IS. Pro většinu navrátilců z bojů v Sýrii/Iráku nebyla ČR cílovou destinací, ale její území mohlo být podobně jako během roku 2015 využíváno k jejich dalšímu tranzitu dál do západní Evropy,“ uvádí se ve zprávě.
"Nejednalo se o české občany, ale o cizince, kteří dočasně žili na území České republiky," sdělil Radiožurnálu mluvčí BIS Ladislav Šticha.
Ruský vliv
Podle BIS nebyla Česká republika loni primárním cílem hybridní kampaně z Ruska. „Byla ale zasažena vlivovými operacemi či aktivními opatřeními, které byly přímými či nepřímými komponenty ruské hybridní kampaně proti jiným cílům,“ uvádí zpráva. Služba zároveň zdůrazňuje, že i loni bylo ruským zájmem „ovlivňovat českou společenskou a politickou vnitřní integritu“ a potažmo oslabovat Evropskou unii a NATO.
Několik odstavců věnuje zpráva také ruské kyberšpionážní kampani APT28/Sofacy, která byla v roce 2016 i v předchozích letech velice aktivní proti českým cílům. „Zmíněná kampaň kompromitovala několik soukromých emailových účtů osob s vazbami na české vojenské prostředí. Útočníci kampaně APT28/Sofacy se z emailových účtů mohli dozvědět mj. mnohé osobní informace o jejich majitelích,“ uvádí zpráva. Cílem APT28/Sofacy byla podle BIS také blíže nejmenovaná česká vojenská výzkumná instituce.
Celou výroční zprávu si přečtěte zde: