Policie stíhá tři lidi a pardubickou nemocnici kvůli chlapci, který skončil po operaci mandlí v kómatu
Policie obvinila Nemocnici Pardubického kraje a tři zdravotníky v případu chlapce, který po operaci mandlí předloni v květnu silně krvácel a následně upadl do vigilního kómatu. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize, informaci potvrdila mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová. Policie to zatím oficiálně odmítla komentovat.
„V současné době nemůže policie tuto informaci potvrdit, a to z procesních důvodů. Jakmile to bude možné, vydáme prohlášení,“ uvedla pro Český rozhlas Hradec Králové mluvčí krajských policistů Ivana Ježková.
Vojtěch: Pardubická nemocnice nebude kvůli případu chlapce v kómatu provádět seřezávání krčních mandlí
Číst článek
Nemocnice Pardubického kraje ale Radiožurnálu potvrdila, že přijala od vyšetřovatelů usnesení a s kriminalisty spolupracuje. Kromě zařízení jsou trestně stíhány ještě tři fyzické osoby, podle mluvčí pardubické nemocnice Kateřiny Semrádové jde o lidi, kteří chlapce ošetřovali.
„Jde o bývalé a současné zaměstnance Nemocnice Pardubického kraje,“ doplnila pro Deník N s tím, že nemocnice se s materiály ještě seznamuje.
Podle České televize jsou obviněné dvě zdravotní sestry a lékařka, která už ale v nemocnici nepracuje.
Královéhradečtí policisté případ vyšetřují pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, a to přestože se případ stal v Nemocnici Pardubického kraje.
„Rozhodl tak dozorující státní zástupce a vyšetřování přikázal do Královéhradeckého kraje. Případ vyšetřují kolegové z odboru obecné kriminality, služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství,“ vysvětlila mluvčí Ježková.
Případ Adama Vyčítala
Tehdy osmiletý chlapec Adam Vyčítal podstoupil v květnu 2017 celkem banální operaci nosních a krčních mandlí v Nemocnici Pardubického kraje. Čtyři dny po ní se ale objevily komplikace, hoch začal masivně krvácet.
Přes okamžitou reakci matky, zdravotní sestry, která s ním v nemocnici přespávala, trvalo dlouhé minuty, než se chlapci dostalo pomoci.
Zatímco zoufalá matka tiskla Adamovi k nosu kapesník, po chodbě dětského oddělení pobíhala zdravotní sestra a snažila se sehnat klíč k zamčené ambulanci. Následně k nim došla lékařka, jen aby hned zase odkráčela pryč.
Následně přišla pomoc, která měla klíče. Adam ale v tu chvíli krvácel už 13 minut. Následovaly dva zmatečné telefonáty na záchranku zevnitř nemocnice, další průtahy a pak 45minutová resuscitace a převoz do nemocnice v Hradci Králové.
Pardubická nemocnice nabídla zálohu šest milionů rodině chlapce, který zkolaboval po operaci mandlí
Číst článek
U chlapce ale došlo k poškození mozku. Skončil pak v bdělém kómatu, bude mít doživotní následky.
Rodina podala na nemocnici několik žalob, domáhá se 22 milionů korun. Nedávno nabídla nemocnice rodině šest milionů jako zálohu na péči. Celkovou výši odškodnění nemocnice vyčíslila na 15,5 milionu. Kromě toho by rodina měla neomezené čerpání nákladů na péči.
Pardubická nemocnice nabídla rodině zálohu na odškodnění den poté, co odvolací soud rozhodl, že musí vydat zdravotnickou dokumentaci chlapce, který po operaci mandlí skončil v kómatu.
Rodina žádala o kopii záznamu více než dva roky. Nemocnice tvrdila, že to není technicky možné.
Jednání podle mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřiny Semrádové probíhala už delší dobu, přiznala ale, že načasování nabídky nebylo úplně šťastné. „Načasování není úplně nejšťastnější. Ale v tuto chvíli je důležité, aby se ty peníze dostaly tam, kam mají,“ doplnila.
Dokument Infiltrace
Na případ upozornil začátkem letošního června pořad České televize nazvaný Infiltrace, který na záznamech kamery ukázal tehdejší zmatky při záchraně krvácejícího chlapce na chodbě ambulance ORL. Pardubická nemocnice ho označila za bulvarizující a podávající jednostrannou interpretaci události.
„Tragická situace rodiny nezletilého chlapce mě osobně velmi mrzí a hluboce se mě jako ředitelky a matky dotýká,“ uvedla pak ředitelka pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková.
Po odvysílání dokumentu rezignoval náměstek léčebné péče Pardubické nemocnice Roman Michálek, který daný den sloužil jako lékař ORL. Jeho postavení mimo službu doporučil nemocnici hejtman Martin Netolický (ČSSD).
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO případ komentoval již dříve takto: „Z toho, co jsem viděl, se mi zdálo, že došlo k určitému problému v organizaci péče v té dané nemocnici u konkrétního případu jednoho dětského pacienta. Nebylo to v pořádku.“ Selhání jednotlivců ale podle něj nelze zabránit.