Země Evropské unie přestanou do Turecka vyvážet zbraně. Česko se podle Hamáčka k výzvě přidá
Země Evropské unie se zavázaly zastavit vývoz zbraní do Turecka. Uvedla to šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Turecká vojenská ofenziva proti Kurdům v Sýrii podle ní může mít vážné bezpečnostní následky. Ministr vnitra Jan Hamáček už na twitteru potvrdil, že Česko vývoz zbraní pozastavuje.
Ve společných závěrech schůzky ministrů zahraničí zemí Evropské unie se přímo o zbrojním embargu nepíše. Podle Federicy Mogheriniové má ale přijatý závazek stejný efekt.
Na severu Sýrie vládne chaos, říká reportérka z místa. Ženy Islámského státu prchly a nikdo neví, kde jsou
Číst článek
Šéfka unijní diplomacie prohlásila, že teď mají země unie povinnost vývoz zbraní do Turecka zastavit, aniž by se tím současně narušili spojenecké závazky v rámci Severoatlantické aliance. Mogheriniová také varovala, že útok Turecka proti Kurdům může být příležitostí pro tzv. Islámský stát znovu nabrat síly.
Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD je zastavení vývozu zbraní na rozhodnutí vlády.„Já budu panu premiérovi navrhovat, abychom k tomu přistoupili a stejně jako další státy podnikli jasná opatření,“ řekla.
Ministr vnitra Jan Hamáček už na twitteru napsal, že „Česká republika s okamžitou platností pozastavuje vývozní licence na vojenský materiál do Turecka“. Uvedl to po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO).
Rozhodnutí platí pro veškerý materiál, který podléhá licenci a má vojenský charakter. O jaké zbraně jde konkrétně ale ministr průmyslu a obchodu Havlíček neřekl.
‚Natoč mě, jak střílím!‘ Internetem se šíří video zavražděné kurdské političky, povstalci vinu odmítají
Číst článek
„Je tam mix různých zbraní a teď, i s ohledem na to, že se jedná o společnosti, které by možná nebyly spokojené, kdybych je tady jmenoval, nebo si to dokonce ani nemůžu dovolit, tak bych nespecifikoval ty zbraně. Nejedná se ale v tuto chvíli podle našich informací o zbraně, které by měly být bezprostředně použity v konfliktu, který teď vznikl. Nicméně s ohledem na určitou ostražitost jsme v tuto chvíli dali stop všem produktům v této oblasti,“ řekl Radiožurnálu.
Havlíček ještě doplnil, že vláda bude postupně vyhodnocovat každý případ toho, jaké zbraně chce jaký subjekt do Turecka vyvézt, a prostřednictvím licenční zprávy se vláda rozhodne o dalším postupu. V tuto chvíli ale podle Havlíčka vláda pozastavila vývoz veškerých zbraní.
35 kilometrů do vnitrozemí
V neděli odpoledne turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že turecká armáda se svými spojenci postoupí v ofenzivě až 35 kilometrů do syrského vnitrozemí. Německá kancléřka vyzvala Ankaru k okamžitému zastavení operace.
Trump obvinil Kurdy ze záměrného propouštění členů Islámského státu. Podle něj jde o tlak na USA
Číst článek
Erdoganovo prohlášení přišlo několik hodin poté, co Kurdové oznámili, že z tábora Ajn-Ísa uprchlo bezmála 800 rodinných příslušníků zahraničních bojovníků z takzvaného Islámského státu (IS).
Tábor se nachází asi 35 kilometrů jižně od turecko-syrské hranice a podle agentury AP v něm bylo drženo kolem 12 000 lidí, které boje vyhnaly z jejich domovů, ale také asi tisícovka manželek a vdov po radikálech z IS a jejich děti.
Na postup Turecka do syrského vnitrozemí zareagoval i Washington. Američtí vojáci podle agentury Reuters opustili město Ajn-Ísa. Šéf Pentagonu Mark Esper v rozhovoru pro televizi CBS řekl, že Spojené státy jsou připraveny evakuovat ze severu Sýrie kolem tisíce vojáků. Stažení vojsk z oblasti nařídil prezident Donald Trump.