Dotační aféra: Pelta s Kratochvílovou vybírali členy komise, která rozdělovala peníze

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta s náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou ovlivňovali složení expertní komise, která rozhodovala o rozdělení půl miliardy korun z takzvaných investičních dotací pro rok 2017. Pelta si liboval, že v ní bude sedět například vysoce postavená úřednice pražského magistrátu Soňa Fáberová, o které říká, že je to 'mafiánka', vyplývá z policejních dokumentů, do kterých Radiožurnál nahlédl.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta a náměstkyně na ministerstvu školství Simona Kratochvílová.

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta a náměstkyně na ministerstvu školství Simona Kratochvílová. | Foto: Fotobanka Profimedia, koláž iROZHLAS.cz

Miroslav Pelta si tak údajně zajišťoval, že budou schváleny projekty, které „předvybral“ společně s náměstkyní na ministerstvu školství Simonou Kratochvílovou v soukromém bytě v centru Prahy. Vyvolené projekty pak komise skutečně schválila.

Dvojice podle vyšetřovatelů navrhovala členy do expertní komise tak, aby v ní zasedli lidé jim loajální a blízcí, „u nichž bylo možné předpokládat, že budou hodnocení provádět dle zadání Miroslava Pelty a Simony Kratochvílové a dalších na ně napojených osob z řad politiků či podnikatelů“.

Složení komise společně řešili třeba 24. ledna 2017 a začali rovnou u předsedy. Na tom se poměrně jasně shodli - bude jím vedoucí odboru investic České unie sportu Stanislav Janouš. Pelta o něm říká, že si s ním musí promluvit, aby „nemyslel a jen seděl" vedle Simony Kratochvílové.

Policie o Peltovi a náměstkyni: Měli k sobě velmi blízko a půlmiliardu porcovali v pronajatém bytě

Číst článek

Radiožurnál Stanislava Janouše kontaktoval. Ten ale na položené dotazy reagoval slovy, že nemá čas a ani ho mít nebude.

Ta 'od Karla'

Poměrně rychle se Kratochvílová s Peltou shodli i na dalším jméně do komise - ředitelce odboru sportu na pražském magistrátu Soně Fáberové. O té Pelta říká, že „je od Karla". Policie je přesvědčena, že tím měl na mysli zastupitele Karla Březinu z ČSSD. Toho policie při razii rovněž zatkla, ale nakonec ho bez obvinění propustila.

Fáberová takové tvrzení odmítá a tvrdí, že se tam nominovala sama. „Pan Březina na to vliv neměl. Řekl mi jako ředitelce odboru, že máme pomoci na ministerstvu, že tam máme obsadit pozici úředníka z kraje, ale nenašla jsem nikoho, kdo by zvládl číst takový objem projektů, a nominovala jsem se tam sama," řekla Radiožurnálu.

S předsedou fotbalové asociace se nicméně dobře znala. Pelta ji podle odposlechů nazývá 'mafiánkou' a libuje si, že je to dobrá volba. Zda od něj dostala instrukce, jak rozhodovat, nechtěla Fáberová komentovat.

„Názvosloví pana Pelty se můžu jen smát, je to jeho osobitý slovník. Nebudu dávat určitě žádné vyjádření, jsem vázána mlčenlivostí, věc prověřuje policie. Jsem svědek a už na vaše dotazy nechci dál odpovídat,“ odbyla další otázky.

Konkrétně se Kratochvílová s Peltou dohodli podle odposlechů na pěti externích členech, jimž náměstkyně dopředu dala seznam 21 projektů, které mají uspět.

„Simona Kratochvílová sdělila, jaké projekty mají při hodnocení zvýhodnit, neboť mají uspět bez ohledu na skutečné splnění hodnoticích kritérií, kdy členové expertní výběrové komise obdrželi seznamy takovýchto projektů a postupovali následně dle pokynů Simony Kratochvílové,“ píše se doslova v dokumentu.

Policie na jedné straně tvrdí, že členové komise předem vybrané projekty zvýhodňovali, ale nikoho z nich zatím neobvinila. Není totiž úplně jasné, zda dotyční měli nějaký motiv a zda projekty skutečně nakonec ovlivnili. I když se to nabízí, protože všech 21 Peltou vytipovaných projektů nakonec prošlo.

Policie to zatím nevysvětlila, šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová ale už před časem uvedla, že počet obviněných nemusí být konečný.

Kdo ještě byl členem komise

V komisi seděl i předseda komise mládeže Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Milan Vacke. Rovněž on je podle policie mezi těmi, kdo dostali dopředu seznam předvybraných projektů. U něj si ale náměstkyně Kratochvílová nebyla tak jistá.

„K Milanu Vackemu Simona Kratochvílová uvedla, že je úžasný, ale že si není jistá, zda udělá vše tak, jak chce ona, a jestli nemá moc velké ideály," píše policie.

To kdybyste mi nedali, umřu, naléhal Pelta podle policie na náměstkyni kvůli dotaci

Číst článek

Vacke odmítá, že by zvýhodňoval některé projekty „Dostaly se žádosti, cca 1200 jich bylo, podle kritérií se hodnotily. Kritéria byla různá, ale fakt si nepamatuju přesně, jak to bylo. Už je to pár měsíců," řekl Radiožurnálu.

Nový trávník pro teplické hřiště

Jak již bylo zmíněno, celkem Miroslav Pelta podle policie vybral před schvalovacím procesem 21 projektů, které posléze skutečně prošly. Mezi ty nejzajímavější patří třeba výměna umělého trávníku, o kterou požádal klub Junior Teplice.

Klub o dotaci zažádal, ale chybně, tudíž by ji podle pravidel neměl získat. Předseda Pelta ale podle policie striktně nařídil náměstkyni Kratochvílové, aby to zařídila. Ta se mu pak chlubí, že to skutečně udělala, ale chce, aby se o jejích „zásluhách“ dozvěděli ti lidé, které zvýhodnila.

Teplický klub odmítá, že by dotaci získal s pomocí mocného bosse. „Nevím, jestli pan Pelta něco 'protlačil'. Přišlo nám rozhodnutí z ministerstva bez jakýchkoliv dalších informací,“ reagoval pro Radiožurnál předseda výkonného výboru klubu Jiří Hora.

Pelta tlačil i na to, aby dotace získaly fotbalová Sparta nebo město Varnsdorf. Sparta nakonec získala na rekonstrukci hřiště na Strahově 17,5 milionu korun. Její mluvčí Ondřej Kasík odmítl, že by se klub s předsedou fotbalové asociace nějak domlouval.

„My jsme o dotaci žádali standardní cestou. Nikoliv přes soukromou osobu, ale v rámci dotačního programu ministerstva školství. Řádně jsme podali veškerou dokumentaci, abychom dotaci získali. Nemám informaci o tom, že by dotaci řešil přímo někdo s předsedou fotbalové asociace. Postupovali naprosto standardně, dotace je účelná,“ zodpověděl dotaz Radiožurnálu.

'Malá' dotace domů

Peltovu rodnému Varnsdorfu nakonec ministerstvo školství přiznalo bezmála pět milionů. Pelta na tom trval. Kriminalisté uvádějí, že v odposleších říká, „že se tam narodil a jedná se pro něj o srdcovou záležitost“.

Starosta města Stanislav Horáček popírá, že by se o dotaci s Peltou bavil. „My jsme o ní normálně požádali, protože ta umělá plocha je 12 let stará, a dostali jsme výjimku na certifikaci plochy. Měli jsme připravené dvě žádosti, ale program neumožnil podat obě, tak jsme museli vyřadit žádost na umělou plochu a upřednostnili jsme dotaci na zimní stadion, kde jsme neuspěli. Úspěšní jsme byli až ve druhém kole, kde jsme dostali mnohem nižší částku, než jsme žádali,“ tvrdí.

Miroslava Peltu minulý týden převezli do nemocnice vazební nemocnice v Brně. Jeho právní zástupce Bronislav Šerák podrobnosti zdravotního stavu svého klienta však nesdělil. Na dotazy Radiožurnálu, co Pelta říká na obvinění kriminalistů, že ovlivňoval komisi, Šerák nereagoval. V minulosti ale Šerák odmítl, že by jeho klient na něco tlačil, prý šlo o standardní lobbing.

Peltu převezli do vězeňské nemocnice v Brně

Číst článek

Policie je ovšem přesvědčena, že šéf fotbalového svazu dotace rozděloval tak, aby si udržel svůj vliv. Třeba si tím prý chtěl zajistit opětovné zvolení do čela fotbalové asociace.

Konkrétně z odposlechů dokonce vyplynulo, že objížděl některé bosse krajských fotbalových svazů. A řekl jim, že když ho podpoří při volbě předsedy, mohou si říct o jeden projekt, na který jim ministerstvo přispěje z dotací. Nebo si tím upevňoval společenský vliv.

„Vědomě protiprávně ještě před samotným zahájením hodnocení již fakticky rozhodli o budoucím poskytnutí dotací předem určeným projektům, přičemž oba vycházeli především z toho, která vlivná osoba podporu těchto projektů vyžadovala, a z toho, jaký bude taková podpora mít politický, finanční či jiný přínos pro ně i pro osoby, které žádaly zvýhodnění určitých projektů,“ píšou kriminalisté.

Markéta Chaloupská, Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme