Dosavadní působení prohibice vyhodnotí krizový štáb, možná navrhne její zmírnění
Jak se v Česku projevila částečná prohibice, dnes zhodnotí krizový štáb. Jeho členové současně projednají další kroky. Budou například mluvit i o tom, jak by se opatření dalo zmírnit.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 zatím nedokáže odhadnout, jak dlouho by mohl zákaz prodeje tvrdého alkoholu platit. Ministerstvo prý uvažuje o zmírnění prohibice, platila by například jen na určité lokality nebo některé druhy alkoholu.
„Je potřeba definovat, jestli jsou někde bezpečné regiony, kde se to dlouho a jasně nevyskytne. Druhá věc je, jak definovat bezpečný alkohol,“ říká Heger. Prohibice by podle něj neměla trvat měsíce.
Nyní se čeká na to, až se situace zlepší a postižených bude viditelně ubývat. Záležet má podle ministra zdravotnictví i na úspěchu pátrání policie.
Na Slovensku se otrávilo několik lidí metanolem, zřejmě z české slivovice
Číst článek
Loňské výnosy spotřební daně z lihu byly přibližně sedm miliard korun. Prohibice připraví stát denně o zhruba 25 milionů korun, za měsíc by to mohlo být až tři čtvrtě miliardy. Pokud by opatření trvalo déle, byl by to velký problém pro státní rozpočet.
Ztráty počítají i hospodští a barmani. Denně kvůli částečné prohibici přicházejí prý až o 200 milionů korun. Pokud zákaz potrvá delší dobu, podle majitelů klubů a restaurací to může některé podniky zlikvidovat.
Na prohibici si stěžují i obchodní řetězce. Například Tesco měl denně 2,5 procenta z tržby právě z prodeje tvrdého alkoholu. Pokud zákaz potrvá několik týdnů, bude to prý ušlý zisk v řádu desítek milionů korun.
Jak se prohibice na tržbách projeví, může podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Zdeňka Juračky ovlivnit také samotné chování zákazníků. „Jestli lihoviny nahradí větším prodejem vína, piva a tak dále,“ poznamenal.
Výrobci alkoholu zase varují, že částečná prohibice podpoří černý trh. Černý trh s lihovinami podle odhadů ministerstva financí tvoří asi jednu desetinu celkového trhu s tvrdým alkoholem. Unie výrobců a dovozců lihovin odhadují jeho podíl až na čtvrtinu.
Policie už kvůli metanolu obvinila 23 lidí. Stopa vede i do Polska
Číst článek
Podle náměstka ministra financí Ladislava Minčice je chybou, že z trestního zákona vypadly před dvěma lety tresty za pančování alkoholu. Aféra tak zřejmě bude důvodem k přehodnocení zákona.
Podle serveru iHned.cz tvoří daně přes půlku ceny lahve alkoholu. Například z jedné pančované lahve rumu za 60 korun se nelegální výrobce a obchodník dělí o zisk 50 korun. Po zvýšení spotřební daně z lihu v Česku významně klesla spotřeba. Propad nahradil právě černý trh, domnívají se někteří ekonomové.
Prezident Svazu průmyslu a obchodu Zdeněk Juračka a redaktor Jan Herget mluví o prohibici v Ranním Radiožurnálu (7:37)
Z půllitrové láhve Tuzemáku za 120 korun se na spotřební dani a DPH platí 77 korun. Daň tedy tvoří 64,2 procenta ceny zboží. Právě vysoké daně jsou podle ekonomů lákadlem, které vábí podvodníky. Vedle alkoholu se to týká i cigaret nebo pohonných hmot.
Zvýšení daní v roce 2010 podle ekonoma Aleše Roda z Liberálního institutu podpořilo černý trh, který nahradil propad spotřeby řádně daněného lihu.
Zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent platí v celém Česku od pátečního večera. Jedovatý metanol zatím připravil o život 19 lidí. Čtyři desítky otrávených skončily v nemocnici. U dalšího člověka se zjišťuje, jestli za jeho smrtí je přemíra pití nebo také metanol.