‚Účelově lpí na vadách odvolání.‘ Proč vrchní soud nevyhověl šiřitelce dezinformací o očkování?

Jana Peterková je i nadále obžalována státním zastupitelstvím za šíření poplašné zprávy | Zdroj: Koláž iROZHLAS
  • Jana Peterková. Před dvěma lety publikovala sérii videí, ve kterých šířila nepravdivé informace o smrti seniorů v pečovatelském domě v Měšicích.
  • Za celou kauzou udělal tečku Vrchní soud v Praze, který usnesením potvrdil, že rozhodnutí Městského soudu v Praze zrušit kvůli nezaplacení soudního poplatku odvolací řízení bylo správné.
  • „Pokud žalovaná neuhradila soudní poplatek za podané odvolání přes výzvu soudu s poučením o následcích při jeho nezaplacení, pak soud prvního stupně nemohl postupovat jinak,“ píše soud. Celé usnesení nabízí server iROZHLAS.cz k nahlédnutí.

Dokumenty Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je 22. prosince 2022 a Vrchní soud v Praze vyhlašuje usnesení (celé znění na konci článku) v případu odvolání Jany Peterkové. Známá proticovidová aktivistka využila opravný prostředek poté, co jí Městský soud v Praze nařídil „rozsudkem pro zmeškání“ omluvu a vyplacení čtvrtmilionového odškodného pečovatelskému domu v Měšicích nedaleko Prahy. A to kvůli šíření lživých informací, že po očkování proti koronaviru v domově zemřelo několik seniorů.

Peterková odvolání sice podala v zákonné lhůtě, nezaplatila ale včas soudní poplatek. Městský soud v Praze tedy celé odvolací řízení zrušil. Odvolání k vrchnímu soudu tak bylo poslední možností Peterkové, jak rozhodnutí soudu ještě zvrátit. Jak ale vyplývá z usnesení, které má server iROZHLAS.cz k dispozici, nepovedlo se to.

Co Peterková napadala?

Odvolání k vrchnímu soudu podala Peterková na podzim 2022 přes svého advokáta Norberta Naxeru. Podle něj zaslal soud výzvu k úhradě soudního poplatku v době, kdy ještě odvolání nebylo řádně odůvodněno, protože rozsudek pro zmeškání soud Peterkové ještě nedoručil.

Peterková je pravomocně odsouzená dezinformátorka. Musí zaplatit odškodné 250 tisíc korun

Číst článek

„Povinnost zaplatit soudní poplatek nevzniká, dokud odvolání či jiné podání účastníků řízení není projednatelné, a proto soud měl žalovanou (Janu Peterkovou – pozn. red.) vyzvat, aby odvolání doplnila,“ parafrázuje usnesení argumentaci Peterkové s tím, že zároveň zmiňovala, že měla být od soudního poplatku osvobozena kvůli zdravotnímu stavu.

Vrchní soud ale konstatoval, že její odvolání není důvodné. Soud konstatoval, že odvolání podala Peterková včas a mělo všechny zákonné náležitosti. Bylo tedy projednatelné. „Argumentace žalované (Jany Peterkové – pozn. red.)..., že její odvolání proti rozsudku pro zmeškání bylo neprojednatelné, a proto jí neměla být zaslána výzva k úhradě soudního poplatku, tak není správná,“ uvádí vrchní soud.

Z toho zároveň vyvozuje, že Peterkové jednoduše vznikla povinnost poplatek zaplatit. Městský soud v Praze pak měl podle senátu vrchního soudu správně vyzvat k jeho úhradě do 15 dnů a poučil ji o důsledcích toho, když to neudělá. „Tato výzva byla žalované (Janě Peterkové – pozn. red.) doručena dne 8. 3. 2022, přičemž posledním možným dnem úhrady poplatku byla středa 23. 3. 2022,“ vysvětluje vrchní soud.

Pozdě...

To ale Peterková neudělala a místo toho požádala dva dny po lhůtě o osvobození od soudních poplatků s tím, že „nemá žádné příjmy a že by (soudní poplatek – pozn. red.) mohl být zcela odpuštěn či přiměřeně snížen“. Žádost ale podle soudu neobsahovala žádnou zmínku o zdravotních problémech Peterkové, kterou argumentovala dříve.

„S ohledem na obsah žádosti o osvobození a také na to, že žalovaná (Jana Peterková – pozn. red.) je zastoupená advokátem, jsou zcela irelevantní námitky žalované v předmětném červnovém odvolání, že jí v úhradě soudního poplatku a v podání žádosti o osvobození bránilo vážné onemocnění, což ostatně také ničím nedoložila,“ vypořádává se vrchní soud s argumentem o „vážné nemoci Jany Peterkové“, kvůli které nemohla uhradit soudní poplatek.

Podle vrchního soudu proto postupoval Městský soud v Praze správně: „Lze tak uzavřít, že soud prvního stupně nemohl postupovat jinak.“

Aktivistka a usvědčená dezinformátorka Jana Peterková sdílela před dvěma lety sérii videí se zaměstnankyní domova v Měšicích Václavou Vondráčkovou, která v nich tvrdila, že tam po očkování proti koronaviru náhle zemřelo několik seniorů a u dalších se výrazně zhoršil jejich zdravotní stav. Dále domov obviňovala ze záměrného falšování úmrtních listů a násilnému nucení seniorů k vakcinaci.

Jak se ale záhy ukázalo, v té době ještě nemohli být senioři z důvodu nedostatku vakcín vůbec očkováni a Vondráková už v něm dávno nepracovala. I proto Peterková mimo spor s pečovatelským domovem čelí pořád i trestnímu řízení státního zastupitelství, které ji viní z šíření poplašné zprávy. A to třeba i za její tvrzení, že vojska NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště.

Janě Peterkové hrozí za šíření poplašné zprávy v době nouzového stavu až osmileté vězení, státní zástupce jí navrhuje uložit dvouletou podmínku.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme