Lidé na Václavském náměstí demonstrovali proti vládě. Šlo o třetí shromáždění od začátku září

Zpěvem státní hymny skončila po více než třech hodinách protivládní demonstrace v Praze. Účastníci zaplnili horní polovinu Václavského náměstí, směrem k tramvajovým kolejím dav už nebyl tak hustý. Mnoho lidí si přineslo české vlajky a transparenty proti vládě, válce i Evropské unii. Na místě dohlížela policie, podle jejíchž odhadů zveřejněných na twitteru se akce zúčastnili nižší desítky tisíc lidí.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:35 28. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pořadatelé svolali od začátku září už třetí podobné shromáždění. Na prvním bylo podle odhadů policie zhruba 70 tisíc účastníků, na druhém na konci září nižší desítky tisíc.

Organizátor Ladislav Vrabel, který podle informací v médiích čelí řadě exekucí, už před začátkem akce hovořil z pódia o tom, proč jsou akce odpůrců vlády roztříštěné.

Během demonstrace měl projev napříkla bývalý premiér Jiří Paroubek. Na začátku uvedl, že policejní odhad počtu účastníků protestu je podceněný. Kritizoval vyjádření koaličních lídrů vůči demonstrantům, Českou televizi i plánované armádní zakázky.

Kvůli vysoké inflaci se podle něj propadá životní úroveň občanů a stát chudne. Obávám se ale, že jsme teprve na začátku velké krize. Můžeme se všichni oprávněně strachovat, že nebude plyn. Obávám se, že kvůli hazardérské energetické politice vlády Petra Fialy a Bruselu tak zkrachují stovky českých firem a na dlažbě se dříve nebo později objeví statisíce lidí, řekl. Vládu nazval protinárodní, zpupnou a arogantní.

Kritika vysokých cen a podpory Ukrajiny

Pořadatelé demonstrace s názvem Nenásilná revoluce – Česká republika na 1. místě nesouhlasí se současnou politikou vlády a chtějí změnu. Z pódia na předchozích dvou shromážděních řečníci kritizovali především vysoké ceny energií, prozápadní kurz současné vlády a její podporu Ukrajině.

‚Ukrajincům pomyšlení a nám dva svetry.‘ Desetitisíce odpůrců vlády se sešly na Václavském náměstí

Číst článek

Na náměstí se při prostestu nacházely petiční stánky Svobodných nebo prezidentských kandidátů Josefa Skály (KSČM) a Aleny Vitáskové.

Lidé drželi transparenty například „Nechceme vládu národní zkázy“, Válka je vůl a vláda taky“ nebo Stop zdražování“. Někteří měli vlajky KSČM. Nad náměstím také přelétl policejní vrtulník.

Řečníci na pódiu zmiňovali, že vláda nehájí zájmy Česka, že podporuje válku na Ukrajině tím, že tam posílá zbraně. Požadují kvůli tomu demisi, volali po ní i demonstranti. Lidé skandovali  „Demisi!“, „Hanba!“ nebo „My chceme mír!“.

Mezi dalšími řečníky byli astrolog Antonín Baudyš, předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, Pynelopi Cimprichová z hnutí Švýcarská demokracie, bývalý poslanec Lubomír Volný (Volný blok) nebo herec Ivan Vyskočil.

„Řeknu vám opravdu kacířskou myšlenku. Taková katastrofa tady nebyla ani po roce 1968, kdy k nám přišla vojska Varšavské smlouvy, protože tehdy pořád zůstávaly elektrárny naše, voda byla naše, pivovary byly naše, škodovka byla naše,“ řekl Vyskočil.

Projevy měli také prezidentští kandidáti europoslanec Hynek Blaško, který skončil v SPD, a Skála. Imunolog Jaroslav Turánek poslal vzkaz na dálku.

V závěru mimo jiné Vrábel přečetl vyjádření někdejší investigativní novinářky a političky hnutí ANO Jany Lorencové, jež uvedla, že vrátí medaili Za zásluhy, kterou obdržela v roce 2018, protože by v pátek prezident Miloš Zeman měl podle dřívějších vyjádření ocenit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Vaněk Ferdinand ke koni

Během demonstrace vyhlásil Vrabel do mikrofonu vzkaz, že se ztratil vnuk a čeká na svého dědečka. „Pan Vaněk Ferdinand by se měl dostavit ke koni,“ řekl. Vaněk je postavou z divadelní hry Audience Václava Havla.

Jméno Ferdinanda Vaňka se objevilo i v blahopřejném inzerátu k narozeninám v říjnu 1989 v příloze tehdejšího Rudého práva. Ironií tak v listu, který hlásal názory tehdy vládnoucí komunistické strany, vyšlo blahopřání k narozeninám jednomu z nejvýraznějších disidentů.

Demisi vlády?

Účastníci protestu v polovině října úředníkům na Pražském hradě předali petici adresovanou prezidentovi s výzvou, aby odvolal vládu. Podepsalo ji podle nich v té době přes 30 tisíc lidí.

Podle ústavních právníků ale prezident nemá pravomoc kabinet odvolat jen na základě vlastního rozhodnutí.

Prezident Miloš Zeman v reakci uvedl, že by musel být diktátor, aby mohl vládu odvolat. Ani nevíte, jakou bych měl někdy chuť udělat to, co navrhujete, ale porušil bych zákon, uvedl minulý týden při návštěvě Děčína.

Reakce vlády

Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek řekl, že každý má právo demonstrovat a vyjádřit takovým způsobem svůj názor. Vláda podle něj tyto názory nebere na lehkou váhu, zároveň by ale lidé měli uvažovat nad tím, kdo protest svolává a s jakým cílem.

Ministerstvo vnitra vyvěsilo českou a ukrajinskou vlajku. Mezi nimi je Putin ve vaku na mrtvoly

Číst článek

Proti demonstrantům se na twitteru vyjádřil při příležitosti vzniku Československa i vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Sdílel fotografii budovy ministerstva vnitra v Praze, kde visí česká a ukrajinská vlajka s podobiznou ruského prezidenta Vladimíra Putina ve vaku na mrtvoly.

„Víme, kdo je náš přítel, který krvácí i za naši svobodu. A také víme, kdo je náš nepřítel, a nenecháme ho ukrást pojem vlastenectví ani naši,“ uvedl.

Pod příspěvek následně přidal video, ve kterém demonstranty kritizuje. „Nemám pochopení pro ty, kteří tyto protesty svolávají a organizují. Nemám pochopení pro jejich motivy. Tihle lidé jsou pátou kolonou ruské federace,“ říká. 

Demonstrace proti demonstraci

Zatímco kolem sochy svatého Václava se sešli lidé s protivládními slogany, u Národního muzea se setkali lidé s transparentem, na kterém kritizovali ruského prezidenta. Někteří měli na zádech ukrajinské vlajky.

Jeden z organizátorů řekl, že plánovali velmi tichou antidemonstraci jen pro ukázku. Jeden z transparentů byl bílý prapor, na kterém bylo napsáno „Vrabel vám lže“. Odkazoval tím na svolavatele protivládní demonstrace Ladislava Vrabela, který tvrdí, že ukrajinští uprchlíci by se měli vrátit do své vlasti.

Po demonstraci vznikly před Národním muzeem potyčky mezi příznivci a odpůrci demonstrace. Někteří demonstranti se střetli i s policií. Ta na chvíli pozastavila i dopravu na magistrále.

Protesty v Brně

Na demonstraci proti vládě, zdražování a válce přišly na Zelný trh v Brně podle odhadu policie a pracovníků městské části Brno-střed asi dvě tisícovky lidí. 

Protestní akci zde zorganizovali zástupci SPD spolu s Trikolorou a Hnutím PES. Řečníci kritizovali hospodaření i další kroky vlády Petra Fialy, žádali její demisi. Na místě byli podle transparentů a vlajek zástupci a přívrženci organizátorů. 

Jako první vystoupil s projevem předseda SPD Tomio Okamura. Vláda podle něj nezvládá energetickou krizi. „Vláda uvrhává miliony lidí a firem do obrovských problémů,“ řekl Okamura demonstrantům, kteří zaplnili horní část náměstí zhruba po kašnu Parnas.

Nebude na důchody, nebude na adekvátní zdravotní péči, nebude na základní životní potřeby. Musíme říct vládě dost, nebo to bude obrovský problém, uvedl Okamura. Dav nesouhlasným hvízdáním a křikem reagoval na slova o tom, jak česká vláda podporuje Ukrajinu a Ukrajince.

Negativní reakci lidí vyvolala také každá zmínka o předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) nebo ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová připomněla, že před 104 lety se Češi společně se Slováky vymanili z područí Rakouska-Uherska a založili samostatný stát. Nyní národu znovu hrozí ztráta suverenity, uvedla. Vláda nás uvrhuje do vazalství Evropské unie, Bruselu, Washingtonu, Berlína – vyberte si, řekla Majerová.

Mezi řečníky byla také signatářka Charty 77 Lenka Procházková, která chválila SPD a ostře kritizovala premiéra Fialu. Podle ní by se měl obávat trestního oznámení pro podněcování útočné války.

29:22

Od vzniku Československa uplynulo 104 let. ‚Mentálně jsme stále mezi Masarykem a Benešem,‘ říká historik

Číst článek

„Žádný strom neroste do nebe, ani kdyby jej hnojili tou nejdražší zaoceánskou mrvou,“ řekla Procházková.

Rovněž na Zelný trh přišla malá skupina lidí, kteří vyjadřovali podporu Ukrajině napadené Ruskem a kritizovali politiku SPD. Jeden z nich měl transparent s portrétem Tomáše Garrigua Masaryka a ukrajinskou vlajkou.

Účastníci hlavního shromáždění na ně pokřikovali, diskutovali s nimi, nakonec je oddělili od demonstrace velkým transparentem a špalírem lidí s vlajkami. Případným fyzickým konfliktům předcházeli policisté. Demonstrace skončila po necelých dvou hodinách, a to bez narušení veřejného pořádku, dodal policejní mluvčí Petr Vala.

mfk, jbi, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme