VIDEO: Jakým městem by mělo být Brno? Podívejte se na předvolební debatu z jihomoravské metropole
Jaké by mohlo či mělo být v dalších letech Brno a co pro to mohou udělat politici, kteří se v nadcházejících volbách ucházejí o hlasy brněnských voličů v letošních komunálních volbách? O tom, jak se občané druhého největšího města Českého města i jeho politici připravují na volební klání, hovoří účastníci druhé předvolební debaty Radiožurnálu a Plusu.
„Brno by mohlo aspirovat na spoustu věcí, problém je, že nemám pocit, že by se na něco snažilo aspirovat. Hledání se zacyklilo a je to vidět trochu i v předvolebních kampaních,“ uvádí sociolog, spisovatel a redaktor Serveru Alarm Stanislav Biler.
Poslechněte si celý předvolební speciál s novinářkou Janou Ustohalovou, politologem Jakubem Šedou, divadelní intendantkou Evou Yildizovou a sociologem Stanislavem Bilerem
Podle něj nevidíme v kampaních střety vizí, jak by Brno mělo vypadat v příštích letech. „Je to spíš střet kampaní osobních a zaměřených na konkrétní lídry. Proto se také na toto téma špatně debatuje, protože nejsou nabízeny žádné myšlenky o dalším směřování Brna, ze kterých bylo možno vybírat.“
Redaktorka Deníku N Jana Ustohalová vnímá letošní kampaň jako odlišnou od těch předchozích. „Je jiná v tom, že poprvé za několik posledních volebních období není hlavním tématem přesun nádraží. Tím pádem letos není žádné ústřední téma, bavíme se zase jen o chodnících, školkách, opravách silnic a dalších jednotlivostech, ale kam město bude směřovat, to žádná strana neříká.“
Mnoho projektů a nejasné financování
Přesto i v rámci kampani zaznívá často téma Janáčkova hudebního centra, které se mělo stavět už v tomto volebním období, ale nestaví se. „A určitě ho potřebujeme,“ dodává intendantka divadla Husa na provázku Eva Yildizová. „Filharmonie je na vzestupu, takže si centrum zaslouží.“
Přeběhlíci, věrní, nováčci a unavení politikou. Kandidátky do voleb ukazují na zemětřesení na levici
Číst článek
„Brno dalo jasně najevo, že hudební centrum je jedna z priorit města, takže se se stavbou začalo, projekt existuje. Ale co vím, tak není jasné další financování. Takže projektů je mnoho, ale nejsou jasně stanovené priority, ani financování, aby se dotáhly.“
Politolog z Masarykovy univerzity v Brně Jakub Šedo se pokouší pojmenovat příčiny toho, o čem divadelnice mluví. „Jako kdyby se někdo bál říci, tohle nepotřebujeme nebo toto musí být naše číslo jedna a něco jiného přijde na řadu až potom.“
„Připomíná to domácnost, kde potřebujete opravit elektřinu, odpad, vodu, okna a novou střechu, a peníze máte jen na jedno, ale bojíte se říci, co z toho by to mělo být. Takže naplánujete, že uděláte všechno najednou. A mám obavy, aby to neskončilo tak, že zůstaneme s domem, který má odpojený hlavní přívod vody, nemá střechu a napůl vysekanou elektřinu.“
Míšení politik
Šedo připomíná, že ve větších městech se míchá místní a celostátní politika. „Část voličů skutečně půjde po těch městských tématech, část se bude rozhodovat podle celostátních. Dá se také očekávat, že dvě opoziční parlamentní strany se budou hodně snažit využit komunální volby k tomu, aby v rámci jiných než parlamentních voleb otevírala témata celostátní a využívat je ke kritice vlády.“
„Zejména od ANO, které v Brně řešilo velké problémy, měnilo se členství a tím pádem kandidátní listina, je proto ideální zasadit do kampaně motiv, že jsou to volby, ve kterých můžete ukázat vládě, že s ní nesouhlasíte. A nebude málo lidí, kteří využijí svůj hlas protestně,“ předpovídá politolog.
Jak moc se ale chtějí Brňané zapojit do věcí veřejných? „Ta letošní kampaň trochu prošuměla Brnem,“ soudí divadelnice. „Jako by si Brňané ještě neuvědomovali, že budou volby a není na pořadu dne, aby to řešili.“
„Takže témata se nezvedají a vnímám, že je třeba skutečně formulovat priority a říci, co strany chtějí v následujících letech realizovat a za jakých finančních podmínek,“ shrnuje předvolební náladu v moravské metropoli Eva Yildizová.