VIDEO: Absence morální a etické záklopky, říká politolog Gregor o tom, co zaznívá před volbami
Politické strany hlásí úbytek kandidátů ochotných bojovat o vítězství v blížících se komunálních volbách. Jsou městská a obecní zastupitelstva pro strany nezajímavá? Nebo se politické strany v komunálních záležitostech málo vyznají a přenechávají raději příležitost nezávislým uchazečům? Prosadí se straničtí kandidáti alespoň ve volbách do třetiny senátu? Nejen o tom diskutovali ve vysílání Radiožurnálu komentátoři a politolog.
Redaktorka serveru Seznam Zprávy Marie Bastlová upozornila, že jedním z témat, které před volbami rezonují, jsou drahé ceny energií. Zejména opozice současné situace využívá v předvolebním boji.
Pozvání do zahajující předvolební debaty Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus přijali politolog a odborník na politický marketing Miloš Gregor z Masarykovy univerzity, redaktorka serveru Seznam Zprávy Marie Bastlová, komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman a komentátor deníku Lidové noviny Martin Zvěřina.
„Momentem, který nejlépe funguje tradičně na voliče, je negativní emoce. Je to emoce strachu, je to emoce obav. A u téma energií je to naprosto jednoznačné. My to i vidíme na té rétorice hnutí ANO, se kterou objíždí ty své mítinky,“ uvedla Bastlová.
„Jako voliči si rádi namlouváme, že se rozhodujeme racionálně, ale emoce jsou tam silnější. A to tak, že politik, pokud si chce získat naši pozornost a přízeň, jde o emocích. A negativní emoce často bývají jako silnějšími než ty pozitivní,“ dodal politolog Miloš Gregor z Masarykovy univerzity.
Jak ale upozornil, dříve existovala nějaká hranice, kterou politici nepřekročili. „U řady politiků bylo strašně důležité, že vědomí efektivnosti těchto nástrojů, to znamená hry na city a ty emoce, bylo doprovázeno i nějakou morální etickou záklopkou. Věděli, kde je nějaká hranice, za kterou se ve slušné společnosti, v demokratické společnosti nejde. A já se bojím, že to, co vídáme poslední týdny, svědčí o absenci té morální a etické záklopky,“ uvedl Gregor.