DATA: Hitler ve sněmovně? Jeho jméno zaznělo v projevech poslanců už 355krát

Poslanci nemají při vypjatých debatách k přirovnáním k totalitním režimům minulého století a jejich strůjcům daleko. V žebříčku zmínek napříč 26 lety působení české sněmovny jednoznačně vede Adolf Hitler, jak zjistil datový tým iROZHLAS.cz při analýze zpracovaných stenoprotokolů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adolf Hitler

Adolf Hitler | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Paralely mezi současností a komunistickým či nacistickým režimem jsou často výbušné. Naposledy se stal obětí jedné z nich poslanec Václav Klaus mladší – když přirovnal sněmovnu k židovským výborům rozhodujícím o složení transportů do koncentráků. Stálo ho to členství v ODS.

Přesto ale historická přirovnání poslance lákají – a nejvíc k nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi. Zatímco jeho komunistického protivníka z druhé světové války Josifa Stalina poslanci zmínili na jednáních 199krát, v Hitlerově případě je zmínek hned 355. Čísla vychází ze zpracovaných stenoprotokolů, které Poslanecká sněmovna zpřístupňuje.

Ve většině případů jde o historické debaty, kde si poslanci při různých příležitostech vzájemně vykládají moderní dějiny. Příkladem může být rok 2017, kdy tehdejší ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) navštívil sjezd sudetských Němců. V roce 1997, při debatě o česko-německé deklaraci o vzájemných vztazích, padlo Hitlerovo jméno dokonce více než stokrát.

Hitler ale také často slouží právě jako prostředek příměru nebo paralely. Zmiňují ho poslanci všech stran, dvě ale mírně vynikají: v devadesátých letech to byli republikáni Miroslava Sládka, v minulém sněmovním období zase Úsvit a později SPD Tomia Okamury. Sám Okamura zmínil ve sněmovně Hitlera v kontextu srovnání islámu s nacismem devětkrát, celkově pak jedenáctkrát. Většinou v době, kdy byl příliv migrantů do Evropy aktuálním tématem.

Podle politologa Stanislava Balíka z brněnské Masarykovy univerzity je volné přirovnávání k diktaturám lákavé. „Je to zcela jasný a všem srozumitelný symbol zla,“ říká. Nadměrné používání odkazů ale škodí. „Touto inflací se bohužel ona výjimečnost relativizuje a smazává.“

Ani všichni zákonodárci se s užíváním podobných přirovnáními nevyrovnávají s klidem. V roce 2008 apeloval na své kolegy Boris Šťastný z ODS: Já bych chtěl moc poprosit, abychom se (...) vystříhali do budoucna všech paralel, které se dotýkají fašistických režimů a jmenování Adolfa Hitlera a přirovnání jeho návrhů k návrhům poslanců.“ Jak jeho prosba zafungovala, vidíme ve sněmovních stenozáznamech: poslanci v následujících letech zmínili Hitlera téměř stokrát.

Poslanci a Hitler: vybrané citáty

„Na znaku Škodovky Mladá Boleslav, tedy na výrobci Felicií, se místo symbolu českého národa, čímž je lípa, objevily i dubové ratolesti, které nosil na své uniformě největší zločinec na celém světě a všech dob Adolf Hitler. “

Oldřich Vrcha, SPR-RSČ (1996, k ovládnutí koncernu Škoda německým Volkswagenem)

„V současné době dochází k novému rozdělení světa. Tvoří se jakási jednotná Evropa pod dominancí Německa, přesně podle původních plánů Adolfa Hitlera.“

Miroslav Sládek, SPR-RSČ (1996)

„Je hanebné, že naši dnešní politici takový vývoj připustili, že připustili, aby naše vlastní práva byla odvozena a náš suverénní stát se dostal na jednu rovinu s hitlerovským Německem.“

Radomíra Nývltová, SPR-RSČ (1997, ke zřízení Česko-německého fondu budoucnosti)

„Dnes po více než 50 letech od konce druhé světové války zřekla se vláda premiéra Klause prostřednictvím hanebné deklarace všech našich obětí, veškerého utrpení českého národa v době německé expanze, omluvila se agresorům a plně se oddala Hitlerovu dědictví.“

Jan Vik, SPR-RSČ (1997, k přijetí česko-německé deklarace o vzájemných vztazích)

„To, co se nepovedlo ani za vlády Hitlera, vysídlit česko-slovenské pohraničí, se povede této vládě, protože tam občané České republiky nebudou schopni normálním způsobem se svými právy žít.“

Kateřina Konečná, KSČM (2004)

„Mluví se o eutanazii, stejně jako se před více než 60 lety mluvilo v hitlerovském Německu.“

Jiří Karas, KDU-ČSL (2005)

„Tento termín ‚osoba, jejíž kvality jsou vyšší‘ je v českém jazykovém prostředí naprosto nepřijatelný, neboť takovéto terminologické rozlišování mezi osobami vyšší kvality a nižší kvality (...) se již blíží nebo jsou analogické bohužel způsobu vyjadřování Adolfa Hitlera v jeho neblaze proslulém díle Mein Kampf.“

Jaromír Volný, ODS (2006, k textu tzv. antidiskriminačního zákona)

„Předkladatelé zákona zřejmě nechtěně, kouzlem nechtěného, předkládají návrhy, které se v mnohém podobají tomu, co prosazoval a i ve fašistické diktatuře neúspěšně Hitler již na počátku 30. let. “

František Laudát, TOP 09 (2008, k protikuřáckému zákonu)

„Imunita opravdu není výmyslem českých politiků a v demokratické společnosti má své opodstatnění. Adolf Hitler při prosazování změny ústavy nechal zavřít opoziční poslance, čímž získal potřebnou většinu.“

Jana Černochová, ODS (2012)

„Je nutné pojmenovat zlo, je nutné říci prosazování práva šaría a džihád - je nutné říci, že je to zlo, které ohrožuje naši svobodu. Je nutné legislativně zakotvit naše právo se tomu bránit. Multikulturní pseudohumanisté budou první obětí. Dělají v tomto případě stejnou chybu jako ve třicátých letech evropští politici, pro které byl Hitler trendy politický partner. Byly to peníze z USA a politická podpora Velké Británie, které Hitlera postavily na nohy. Stejně jako s Hitlerem, ani s islamisty se nelze dohodnout.“

Tomio Okamura, SPD (2015, k vlastnímu návrhu postavit právo šaría a džihád mimo zákon)

„Jedním z měřítek demokracie je to, jak daný stát umožňuje svým občanům, aby se v případě potřeby mohli účinně bránit sami. A naopak tu největší snahu o odzbrojení vlastních občanů měly v historii na svém počátku ty nejhorší režimy, které pak měly na svědomí miliony životů. Byl to Hitler v Německu, byl to Stalin v Rusku, byl to Mao Ce-tung v Číně. A u nás se teď o to snaží Brusel.“

Martin Lank, Úsvit (2016, ke směrnici Evropské komise o omezení držení zbraní)

„Vaše koncepce uvolňování napětí v Palestině mi, bohužel, dosti silně a nevyhnutelně připomíná politiku appeasementu, která uvrhla Československo do Hitlerova chřtánu.“

Daniel Korte, TOP 09 (2016)

Michal Zlatkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme