Inauguraci prezidenta USA Donalda Trumpa poznamenal kontroverzní moment, kdy miliardář Elon Musk zvedl vysoko svou pravici. Gesto řadě lidí připomnělo nacistický pozdrav Adolfa Hitlera.
Transport měl označení Ev, mířil do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, bylo v něm 2038 lidí. Právě tímto transportem vyvrcholila likvidační akce, kterou nacisté prováděli od konce září.
V komentářích lidé spojují Ukrajinu s nacistickým režimem a podivují se, že česká policie případ neřeší. Stránka, ze které inzeráty pocházejí, je ale obyčejný bazar. Podobé věci se dají koupit i v ČR.
Místopředseda Sněmovny po výboru požaduje zahájení disciplinárního řízení, jehož výstupem by podle něj měla být veřejná omluva lídra SPD a přiměřená finanční náhrada.
George Santayana, americký filozof španělského původu, je autorem citátu: Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat. Kdo to bude tentokrát?
„Tihle lidé vedou gestapáckou administrativu,“ nechal se slyšet Trump. Mluvčí Bidenovy kampaně výroky označil za důkaz toho, že Trumpova kampaň je „o něm, o jeho zuřivosti, pomstě, lžích a odplatě“.
Tam, kde bývala podlaha, se našly v hloubce mezi deseti až patnácti centimetry kosterní ostatky celkem pěti lidí, mezi nimi nemluvněte a dítěte ve věku deseti až dvanácti let.
Rusko je možné porazit a Západ má na výběr, zda tak učiní na Ukrajině, nebo na polských hranicích, uvedl polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v rozhovoru poskytnutém skupině novinářů.
Německá fotbalová reprezentace navíc nedávno oznámila, že s německou značkou Adidas ukončuje dlouholetou spolupráci a výbavu mu nově bude dodávat americký Nike.
„Šli jsme se s maminkou a tatínkem podívat, jak přicházeli Němci. Převážně jezdili na motorkách se sajdkárami. Jeden řídil, druhý seděl za ním a měl namířenou zbraň,“ vzpomíná na okupaci Pražáková.
47:29
Šumperk||Adam Drda, Vít Lucuk, edr|Historie|příběhy 20. století
Jaroslav Kočí dostal osmiměsíční trest odnětí svobody s podmínečným odkladem na dva roky za trestný čin propagace fašismu a podobného hnutí. Součástí rozsudku bylo zabrání otcova fotografického alba.
Františku Plamínkovou gestapo poprvé zatklo v září 1939. Po šesti týdnech byla ale propuštěna a pokračovala v činnosti Ženské národní rady. Uznávanou osobností byla jak doma, tak v zahraničí.
„Obsazení probíhá velmi rychle. V podstatě v řádech hodin už dosahují Prahy a nad ránem za rozbřesku už jsou na Hradčanech první vozy,“ upozorňuje Vojtěch Kyncl z Vojenského historického ústavu.
V den příchodu Reinharda Heydricha do Prahy byl Havelka zatčen a podle nacistických plánů měl být obžalován z velezrady. Po mnoha Háchových intervencích byl propuštěn do domácího vězení.
Tiso byl v roce 1947 odsouzen za vlastizradu k trestu smrti. Podílel se na likvidaci slovenského židovského obyvatelstva a zavlečení Slovenska do války.
Německého kancléře Olafa Scholze zobrazuje příspěvek vedle Fritze Scholze. Ten se ve třicátých letech přidal k SS a roku 1944 zemřel. Nezanechal po sobě ovšem žádné potomky.
Každoroční rekapitulaci článků a seriálů datového týmu Českého rozhlasu tentokrát doplňujeme názornými propočty, jak dávno se odehrály zdánlivě nedávné události.
Princ Bernhard, který byl jedním z nejpopulárnějších členů nizozemské královské rodiny, se narodil v Německu. Obdiv Nizozemců si vysloužil jako přední představitel hnutí odporu proti německé okupaci.
V rakouském Braunau začíná kontroverzní přestavba rodného domu Adolfa Hitlera na centrum pro školení policistů. Pomůže to k vyrovnání se Rakušanů s podílem na holocaustu? Nebo by měl být zbourán?
V domě má vzniknout policejní stanice nebo pobočka policejní akademie, v budoucnu se v ní mají konat školení o lidských právech pro policisty. Stavba má svému novému účelu začít sloužit v roce 2026.