Oblíbený nizozemský princ Bernhard byl před válkou členem Hitlerovy strany. Roky to popíral
Nizozemský princ Bernhard byl ve 30. letech minulého století členem německé národně socialistické strany NSDAP. Podle serveru britské BBC potvrdily nizozemské úřady autentičnost stranické knížky manžela někdejší královny Juliany. Bernhard, který zemřel v roce 2004, příslušnost ke straně nacistického vůdce Adolfa Hitlera popíral.
Německý šlechtic Bernhard, který si následnici nizozemského trůnu vzal v roce 1937, byl za války aktivní v nizozemském protinacistickém odboji. Po válce byl rovněž dekorován za svou činnost v Britském královském letectvu.
Již za jeho života v 90. letech však začali nizozemští badatelé na základě objevené kopie stranického průkazu razit tezi, že byl před válkou aktivním členem nacistické strany. Otec pozdější dlouholeté nizozemské královny Beatrix to popíral. Po jeho smrti však badatelé objevili i originál stranické legitimace, jejíž pravost nyní potvrdily úřady.
Omluvil se za kolonialismus a vládne už 10 let. Belgického krále podporuje víc než polovina obyvatel
Číst článek
„Princ neměl jinou možnost než popírat, že byl členem nepřátelského klubu. Klubu, který zničil jeho zemi a posílal lidi do koncentračních táborů,“ řekl podle BBC nizozemský novinář Jan Tromp, který s princem před lety i na téma nacistické minulosti vedl několik rozhovorů.
Bernhard zemřel ve věku 93 let jako jeden z nejpopulárnějších členů nizozemské královské rodiny.
Princ se sice narodil v Německu, ale úctu a obdiv Nizozemců si vysloužil především jako přední představitel hnutí odporu proti německé okupaci.
Stál v čele nizozemských ozbrojených sil v exilové vládě v Londýně a byl přítomen i podepsání německé kapitulace ve Wageningenu v roce 1945. Později si získal respekt charitativní činností ve prospěch ochrany divoké přírody.
Na jeho oblibě v pozdějších letech mnoho neubraly ani některé skandály kolem úplatků nebo nelegitimní dcery. V interview odvysílaném až po své smrti například vyjádřil princ lítost nad tím, že převzal více než milion dolarů od americké společnosti Lockheed za to, aby přiměl nizozemskou vládu k nákupu jejích letadel.