Zastupitelé Českých Budějovic odebrali čestné občanství Gottwaldovi a Stalinovi
Bývalý československý prezident Klement Gottwald a sovětský diktátor Josif Stalin už nejsou čestnými občany Českých Budějovic. V pondělí o tom rozhodli zastupitelé města. Pro odebrání čestných občanství se přitom vyslovilo 23 z 39 přítomných. Hlasování předcházela několik desítek minut dlouhá diskuse. Komunisté před hlasováním opustili zasedací místnost.
„Zazněly různé názory, některé byly protichůdné. Každý zastupitel má právo na to se vyjádřit," řekl českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO). Připomněl, že Gottwald i Stalin získali čestné občanství města v roce 1945.
„Nevím, proč jsou kolem toho takové emoce. Oba ta občanství dostali v době, kdy k tomu byly důvody. Až posléze v 50. letech se ukázalo, že se asi nechovali úplně optimálně," uvedl Svoboda.
Pro odebrání občanství hlasovali zastupitelé hnutí ANO a Občané pro Budějovice. Další politické subjekty v tomto směru nebyly jednotné. Většina zastupitelů ČSSD i ODS buď nehlasovala, nebo se zdržela hlasování. Komunisté dokonce opustili zasedací místnost.
Gottwald: Stalinův vykonavatel
Čestné občanství Českých Budějovic dosud získalo 118 lidí. Jako poslední tento titul obdržela v roce 1979 kosmonautka tehdejšího Sovětského svazu Valentina Těreškovová. Od té doby čestné občanství nikdo nezískal.
"Osobně se domnívám, že právě Stalin a Gottwald jsou symbolem 50. let 20. století," uvedl náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola (ČSSD). V tehdejším Československu se v té době konaly vykonstruované politické procesy, při nichž byly k trestu smrti odsouzeny desítky lidí, mezi nimi například poslankyně Milada Horáková. "Gottwald byl vlastně vykonavatelem pokynů Stalina," dodal Podhola.
Gottwald i Stalin v minulosti ztratili čestné občanství v řadě větších českých měst. Tohoto titulu minimálně jednoho z politiků zbavili například v Praze, Plzni, Zlíně nebo Opavě.