Gottwald v nadživotní velikosti opustí Příbram. Socha se stěhuje na jih Čech
Z Příbrami v úterý zmizí vzpomínka na srpen 1978, kdy do vzduchu vyletěla socha komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Socha po mnoha peripetiích skončila v areálu Technických služeb, kde leží od Sametové revoluce a teď si ji převezme jihočeská galerie. Na umělecké dílo nevzpomíná rád zejména Ondřej Stavinoha, kvůli poškození sochy byl za minulého režimu ve vězení.
„Vidím ho naživo po 35 letech,“ řekl před třemi lety Ondřej Stavinoha, když ho Radiožurnál dovedl k soše ukryté mezi harampádím v areálu Technických služeb. Stavinoha dnes žije v Nepomuku u Příbrami a na rozloučenou Gottwaldovi rozhodně nezamává.
Odbojný horník Ondřej Stavinoha s dalšími dvěma muži v roce 1978 vyhodil sochu do vzduchu pomocí trhaviny. Učinili tak na protest proti okupaci Československa. Horník si za to odseděl devět let ve vězení. V Příbrami poté ležel bronzový Gottwald od roku 1990 v areálu Technických služeb a nikdo ho nechtěl.
Jako pěst na oko
Zájem o ni nemělo ani Hornické muzeum v Příbrami, pod které patří památník Vojna věnovaný obětem komunismu. „Pasoval by tam asi jako pěst na oko,“ řekl ředitel Hornického muzea Josef Velfl. „Ta expozice je pojatá jako 'skanzen' někdejšího vězeňského zařízení. Proto by se tam socha nehodila a mohla tu vzbuzovat zbytečné asociace,“ dodal Velfl.
Socha je ovšem stále umělecké dílo sochaře Břetislava Bendy, který se narodil na jihu Čech, zájem o ni proto projevila jihočeská galerie. Její ředitel Aleš Seifert ji považuje sice za kontroverzní dílo, ale i tak dílo zajímavé, ke kterému se navíc váže poutavý příběh.