Poslední čeští vojáci se vrátili z mise v Afghánistánu. Šlo od nejdelší vojenskou operaci armády

V neděli odpoledne se do České republiky vrátilo posledních 12 vojáků s materiálem z alianční mise v Afghánistánu. Na pardubické letiště je přivezl velkokapacitní přepravní letoun An-124 Ruslan. Armáda to oznámila ve středu. Odchod ze země Severoatlantická aliance oznámila v dubnu, konečným termínem je 11. září.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští příslušníci speciálních sil po příletu z Afghánistánu loni v říjnu

Poslední čeští vojáci se z Afghánistánu vrátili v neděli (ilustrační foto) | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Úkolem jednotky, jež v Afghánistánu působila od února, bylo zrušení české základny v Kábulu a přesun výzbroje, techniky a materiálu do ČR. Po 11. září v Kábulu zůstane jednotka Kamba, která hlídá českou ambasádu.

‚Nelze popřít hrozné scénáře.‘ USA kvůli Tálibánu zvažují zpomalit tempo stahování vojáků z Afghánistánu

Číst článek

Před stahováním jednotek je do místa nasazení vysílána odborná komise, jež posuzuje materiál z hlediska jeho dalšího využití a rentability stahování v poměru k ceně přepravy, uvedla Armáda ČR. Například americká armáda podle ní nechává téměř všechen používaný materiál po nasazení v zahraničních operacích na místě.

„Odvezli jsme většinu materiálu, na místě zůstaly drobnosti jako vybavení budov, nábytek a další věci, které jsme předali místním partnerům, s nimiž jsme spolupracovali. Přivezli jsme přibližně 170 tun materiálu a k tomu jsme využili přepravní kapacity tří letounů Ruslan a letounu Airbus,“ uvedl velitel úkolového uskupení armády podplukovník Michal Thon.

Materiál převezme Centrum podpory operací v Pardubicích-Semtíně, kde se provede jeho dezinfekce a obnova bojeschopnosti a provozuschopnosti. Poté bude předán útvarům k dalšímu využití.

Nejdelší mise 

Misí prošlo od jejího začátku 11 500 českých vojáků, někteří z nich i opakovaně. Od roku 2002 v zemi sloužili vojáci z polní nemocnice, strážních jednotek, z chemické a biologické ochrany, z chirurgického nebo rekonstrukčního týmu Lógar. Na misi zemřelo 14 českých vojáků.

Zeman stále považuje odchod z Afghánistánu za chybu. ‚Je třeba ji napravit,‘ tvrdí

Číst článek

Političtí představitelé jsou k odchodu z Afghánistánu skeptičtí. Kritizuje ho především prezident Miloš Zeman, negativně se k němu vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Vhodně načasován není ani podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO).

„Byla to nejdelší mise, která přinesla řadu zkušeností. A bohužel také mise, ve které 14 příslušníků Armády České republiky položilo své životy. Na jejich jména a hrdinství nikdy nezapomeneme,“ řekl ve středu Metnar při připomínce Dne ozbrojených sil na pražském Vítkově.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme