Lídři zemí Severoatlantické aliance zahájili summit. Vytyčí novou strategii do roku 2030

Lídři tří desítek zemí Severoatlantické aliance v pondělí odpoledne v Bruselu zahájili summit, na němž vytyčí novou strategii NATO pro nadcházející dekádu. Při prvním setkání za účasti amerického prezidenta Joea Bidena budou mluvit o novém přístupu k ruské hrozbě či ke globálnímu vzestupu Číny, o budoucnosti spojeneckých operací po letním odchodu aliančních sil z Afghánistánu, ale také o zvyšování výdajů na obranu.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společné fotografování lídrů členských zemí Severoatlantické aliance na summitu v Bruselu.

Společné fotografování lídrů členských zemí Severoatlantické aliance na summitu v Bruselu. | Foto: Kelvin Lamarque | Zdroj: Reuters

Šéf Bílého domu Joe Biden před začátkem jednání spojence ujistil, že NATO je zásadní pro americké zájmy a že USA stojí po boku Evropy.

Stoltenberg: Od studené války máme nejhorší vztahy s Ruskem. Summit určí nový přístup

Číst článek

„V pondělí otevřeme novou kapitolu transatlantických vztahů,“ prohlásil na úvod jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

NATO podle něj stojí před novými výzvami, kvůli nimž musí posílit mimo jiné schopnost společně reagovat a jednat.

Většina evropských lídrů doufá, že summit je definitivní tečkou za čtyřmi lety konfrontačního přístupu Bidenova předchůdce Donalda Trumpa.

Nový americký prezident hned při příchodu na jednání dal najevo ochotu své země bránit spojence v případě jejich napadení.

Přístup k Rusku

„Pátý článek (Severoatlantické smlouvy) je svatým závazkem,“ řekl krátce před jednáním Biden o ustanovení, podle nějž všechny spojenecké země přispějí na pomoc napadenému členovi. „Chci, aby celá Evropa věděla, že Spojené státy jsou tady,“ dodal.

Mezi zásadní témata nové strategie bude patřit přístup k Rusku, s nímž má podle Stoltenberga NATO nejhorší vztahy od dob studené války.

Summit NATO v Bruselu. Česko zastupuje prezident Miloš Zeman. | Zdroj: Reuters

Podle českého ministra zahraničí Jakuba Kulhánka se v závěrečném prohlášení lídrů objeví vyjádření solidarity s Českem v diplomatické roztržce s Moskvou zahájené kauzou Vrbětice.

Česko na jednání zastupuje prezident Miloš Zeman. Ten dorazil na společné fotografování na kolečkovém křesle a na rozdíl od ostatních lídrů nebude po summitu hovořit s novináři a ihned zamíří domů.

Osobní setkání

Belgický premiér Alexander De Croo, který k lídrům promluvil jako reprezentant hostitelské země vzápětí po Stoltenbergovi, ocenil, že se vůdčí politici aliance mohli i v době trvajících pandemických omezení setkat osobně.

Šéf NATO po jednání s Bidenem: Čína nesdílí naše hodnoty. Je to vidět na Hongkongu i Tchaj-wanu

Číst článek

„Fakt, že jsme se mohli sejít osobně, obsahuje naději, že máme to nejhorší z pandemie za sebou,“ prohlásil předseda belgické vlády, jehož vystoupením veřejná část summitu skončila.

Letošní summit má i kvůli pandemii výrazně skromnější podobu než předchozí vrcholná setkání a potrvá necelé tři hodiny.

Místo recepce u britské královny Alžběty II. při předloňském summitu v Londýně či přeletu bojových formací letadel při křtu nové centrály NATO o rok dříve v Bruselu v pondělí lídři v rámci summitového programu zhlédli zhruba dvouminutovou virtuální prezentaci zmíněné strategické koncepce NATO 2030.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme