Bez mříží a dozorců. Na Nymbursku začala fungovat první otevřená věznice v Česku
Vězení nemusí být jen budova s mřížemi, kde si odsouzení odsedí svůj trest pod dohledem dozorců. Režim ve věznici může být i volnější. V Jiřicích na Nymbursku začala v pondělí fungovat takzvaná otevřená věznice. Trestanci v ní budou pracovat a učit se samostatnosti. Připravit se tak mají na život na svobodě.
Areál otevřené věznice v Jiřicích je obehnán betonovou zdí a hlídán kamerami. Vězni ale nebudou pod dohledem dozorců, dohlížet na ně budou vychovatelé a psychologové.
Otevřená věznice má ulehčit přechod na svobodu. V Jiřicích budou odsouzení chovat daňky
Číst článek
„V Česku se věznice na zelené louce už hodně dlouho nestavěla. Většina objektů vznikla z budov s jiným účelem,“ informovalo ministerstvo spravedlnosti s tím, že novou věznici chce otevřít v pondělí.
Vybudovány byly čtyři domky bez mříží pro odsouzené a jedna administrativní budova pro personál. V budoucnosti má ve věznici vzniknout náměstí a okrasná zahrada. Celý areál bude připomínat život na vesnici.
Věznice bude zpočátku určena pro 32 odsouzených, kteří mají být brzy propuštěni na svobodu. V konečné fázi projektu počítá resort spravedlnosti s kapacitou až pro 100 odsouzených.
„Jde převážně o vězněné osoby za majetkovou trestnou činnost. Vězni mají ohromný zájem dostat se do této věznice. Mají zájem na sobě pracovat,“ popsal pro Radiožurnál ředitel jiřické věznice Petr Suk.
„Do tohoto typu věznice se nebudou zařazovat vězni na začátku výkonu trestu. To je zařízení, kam se vězni umisťují před koncem trestu, zařazují se tam vězni polepšení a zařízení má sloužit, aby tyto lidi připravilo na život na svobodě,“ vysvětlil již před časem náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Zimmel.
Věznice Jiřice byla pro pilotní projekt vybrána s ohledem na polohu a dostatek vhodných volných ploch pro výstavbu otevřené věznice. Náklady na vybudování byly téměř 30 milionů korun. Pokud bude nový systém fungovat, mohly by otevřené věznice vyrůst i na dalších místech v Česku.
Inspiraci pro projekt otevřené věznice nalezla Česká republika zejména v Norsku a Německu. Koncept otevřených věznic se zrodil ve Finsku ve 30. letech a nyní jej používají mnohé evropské země. Otevřené věznice fungují třeba také v Rumunsku.
Například v Norsku je třicet procent všech věznic takzvaně otevřených. Tamní vězeňský systém je tak zaměřen především na nápravu, nikoli na trest. V Česku se recidiva pohybuje kolem 80 procent. Jedním z cílů otevřené věznice je toto číslo snížit.