Rusku zadrželi spolu s Pratasevičem. Ve videu se ‚přiznala‘ k identifikování policistů z demonstrací
Ruska Sofija Sapegaová, kterou běloruská bezpečnost zadržela v neděli s opozičním běloruským novinářem Ramanem Pratasevičem po vynuceném přistání civilního letadla v Minsku, na videu přiznala, že pracovala pro web zveřejňující údaje policistů zasahujících proti demonstrantům. Záznam s očividně nuceným prohlášením se objevil na běloruském provládní kanálu Žoltyje slivy.
„Jsem redaktorkou telegram-kanálu Čorna kniga Belarusi, který zveřejňuje osobní informace o pracovnících orgánů vnitra,“ říká Sapegaová v krátkém vyjádření, jež pronáší nazpaměť velice rychle až nesrozumitelně. O tom, že přeříkává někým jiným připravený text svědčí i to, že se v něm na začátku identifikuje osobními údaji a potvrzuje, že byla zadržena spolu Pratasevičem 23. května.
Otec Sapegaové v pterý předtím agentuře TASS řekl, že jeho dcera je držena ve vyšetřovacím středisku běloruské tajné policie KGB. Je údajně podezřelá ze spáchání trestného činu zatím neupřesněné povahy a uvalena na ni byla dvouměsíční vyšetřovací vazba.
Podle sdělení mluvčího ruského velvyslanectví v Minsku se v úterý večer s 23letou Sapegaovou mohl setkat konzulární pracovník ambasády. Žena se údajně cítí normálně a velvyslanectví teprve čeká oficiální informaci o dalších krocích běloruských úřadů vůči ní.
Matka zadržené podle agentury Reuters vyjádřila obavu o zdraví a bezpečí své dcery ve vězení. „Moje naděje jsou nyní pravděpodobně založené na zázraku a na vědomí, že moje dcera rozhodně není vinna. Prostě se nacházela ve špatnou chvíli na špatném místě,“ řekla. Sofija je podle ní s Pratasevičem ve vztahu několik měsíců.
Chovají se ke mně korektně, spolupracuji, říká na krátkém videu z vězení běloruský novinář Pratasevič
Číst článek
Dvojice se vracela po dvoutýdenním pobytu v Řecku do Vilniusu, kde žijí. Běloruská policie Prataseviče a Sapegaovou zadržela na letišti v Minsku, kam donutila přistát letoun společnosti Ryanair, kterým letěli.
Bělorusko zažilo bezprecedentní hromadné protesty proti režimu po prezidentských volbách z loňského srpna, za jejichž vítěze byl prohlášen dosavadní autoritářský prezident Alexandr Lukašenko.
Lidé vyšli do ulic protestovat proti zfalšování výsledků, ale pořádkové síly po čase demonstrace potlačily, desítky tisíc lidí zadržely a opoziční vůdce uvěznily či přiměly k emigraci. Následně se zaměřily na likvidaci nezávislých médií.