Vývoj za 295 milionů. Armáda chce mimo jiné vlastní průzkumný dron s kolmým startem
Ministerstvo obrany plánuje vývoj vlastního průzkumného dronu s kolmým startem. Vytvořit bezpilotní prostředek dostane za úkol státní podnik Vojenský technický ústav. Jeho pracovníci budou vyvíjet také dílenské vozidlo pro technické prostředky dělostřeleckého průzkumu. O zakázkách ve středu informuje vládu ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO), řekl Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Ministři dostanou informace i o dalších armádních zakázkách celkem za asi 295 milionů korun.
Vojenský technický ústav (VTÚ) se vývojem bezpilotních prostředků zabývá od počátku 80. let. První stroje s označením Sojka vážily desítky kilogramů a byly určeny především pro letecký průzkum. Další sloužily třeba pro cvičné střelby, kdy se střelci trefují do taženého pytle.
Začíná Hradba 2018. Největší cvičení záložníků v historii armády České republiky
Číst článek
V roce 2015 VTÚ představil dron Brus s kolmým startem, který je určen hlavně pro záchranné a humanitární účely. Do výbavy je již dostala policie. Podle Fajnora má nyní VTÚ od ministerstva obrany získat zakázku na vývoj malého průzkumného bezpilotního prostředku s kolmým vzletem a přistáním.
Vojenský výzkumný ústav (VVÚ) bude na základě chystané zakázky pracovat na přenosném zaměřovači rádiových signálů DF MANPACK a generátoru radiotechnických signálů GERASIM. Celkem by mělo ministerstvo obrany za pět zakázek pro VTÚ a VVÚ zaplatit 212 milionů korun. Smlouvy mají být podepsány do konce června a zakázky by měly trvat do roku 2021.
„Projekty odpovídají požadavkům a ambicím Armády České republiky na působení v operacích na i mimo území České republiky v rámci operací NATO a EU," uvedl Fajnor.
Generál Šedivý: Vojáci sami vědí, jaké zbraně jsou nejlepší. Politici jsou od toho, aby je pořídili
Číst článek
Nyní podle něj pozemní síly české armády takovou techniku k dispozici nemají. „Absence takovýchto prostředků neumožní zvyšovat intenzitu výcviku, což se potom projevuje ve schopnosti vedení soudobého boje," podotkl.
Ministryně ve středu také vládu zpraví o veřejné zakázce na kompletní opravy vyhřívaných pancéřových oken lehkých obrněných vozidel (LOV) Iveco. Opravy vyhřívaných pancéřových oken demontovaných z techniky a renovace jejich rámů a vyhřívání by měl také získat VVÚ.
Podle Fajnora bude třeba opravit 97 sad pancéřových oken. „Opravená okna musí splňovat balistická, optická a technická kritéria stejná jako nová okna," uvedl. Ministerstvo chce s VVÚ uzavřít smlouvu do poloviny června na 36 měsíců. Cena bude záviset na konkrétních opravách, maximálně by měla být 82,57 milionu korun. Nákup nových pancéřových oken by podle Fajnora stál o 85 milionů korun více.