Vývoj za 295 milionů. Armáda chce mimo jiné vlastní průzkumný dron s kolmým startem

Ministerstvo obrany plánuje vývoj vlastního průzkumného dronu s kolmým startem. Vytvořit bezpilotní prostředek dostane za úkol státní podnik Vojenský technický ústav. Jeho pracovníci budou vyvíjet také dílenské vozidlo pro technické prostředky dělostřeleckého průzkumu. O zakázkách ve středu informuje vládu ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO), řekl Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie využívá ke sledování drony (ilustrační foto)

Policie využívá ke sledování drony (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Ministři dostanou informace i o dalších armádních zakázkách celkem za asi 295 milionů korun.

Vojenský technický ústav (VTÚ) se vývojem bezpilotních prostředků zabývá od počátku 80. let. První stroje s označením Sojka vážily desítky kilogramů a byly určeny především pro letecký průzkum. Další sloužily třeba pro cvičné střelby, kdy se střelci trefují do taženého pytle.

Začíná Hradba 2018. Největší cvičení záložníků v historii armády České republiky

Číst článek

V roce 2015 VTÚ představil dron Brus s kolmým startem, který je určen hlavně pro záchranné a humanitární účely. Do výbavy je již dostala policie. Podle Fajnora má nyní VTÚ od ministerstva obrany získat zakázku na vývoj malého průzkumného bezpilotního prostředku s kolmým vzletem a přistáním.

Vojenský výzkumný ústav (VVÚ) bude na základě chystané zakázky pracovat na přenosném zaměřovači rádiových signálů DF MANPACK a generátoru radiotechnických signálů GERASIM. Celkem by mělo ministerstvo obrany za pět zakázek pro VTÚ a VVÚ zaplatit 212 milionů korun. Smlouvy mají být podepsány do konce června a zakázky by měly trvat do roku 2021.

„Projekty odpovídají požadavkům a ambicím Armády České republiky na působení v operacích na i mimo území České republiky v rámci operací NATO a EU," uvedl Fajnor.

20:31

Generál Šedivý: Vojáci sami vědí, jaké zbraně jsou nejlepší. Politici jsou od toho, aby je pořídili

Číst článek

Nyní podle něj pozemní síly české armády takovou techniku k dispozici nemají. „Absence takovýchto prostředků neumožní zvyšovat intenzitu výcviku, což se potom projevuje ve schopnosti vedení soudobého boje," podotkl.

Ministryně ve středu také vládu zpraví o veřejné zakázce na kompletní opravy vyhřívaných pancéřových oken lehkých obrněných vozidel (LOV) Iveco. Opravy vyhřívaných pancéřových oken demontovaných z techniky a renovace jejich rámů a vyhřívání by měl také získat VVÚ.

Podle Fajnora bude třeba opravit 97 sad pancéřových oken. „Opravená okna musí splňovat balistická, optická a technická kritéria stejná jako nová okna," uvedl. Ministerstvo chce s VVÚ uzavřít smlouvu do poloviny června na 36 měsíců. Cena bude záviset na konkrétních opravách, maximálně by měla být 82,57 milionu korun. Nákup nových pancéřových oken by podle Fajnora stál o 85 milionů korun více.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme