Začíná Hradba 2018. Největší cvičení záložníků v historii armády České republiky

V úterý začíná největší cvičení aktivních záloh v historii české armády. Až do 30. dubna bude cvičit na 1400 záložníků. Takzvaná Hradba 2018 se odehraje ve vojenských újezdech Hradiště a Libavá a na základně taktického letectva v Čáslavi.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

29 "záložáků" z jednotky Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Karlovy Vary na cvičení Hradba 2016

29 "záložáků" z jednotky Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Karlovy Vary na cvičení Hradba 2016 | Foto: Václav Šlauf / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Příprava aktivních záloh je jednou z priorit armády. Povolala proto až 1400 záložníků ze 14 pěších rot při krajských vojenských velitelstvích a strážní roty vzdušných sil. Armáda chce prověřit, jestli jsou jednotky sladěné.

Armádní objekty střeží neozbrojení příslušníci vojenských lesů. Branný výbor požaduje změnu

Číst článek

„Ve spolupráci s Policii ČR budou vojáci působit ve společných hlídkách ve městech, dále při patrolování v příhraničních oblastech a při střežení objektů důležitých pro obranu státu celkem v osmi krajích. Cvičení bude provedeno jako kontrola sladěnosti jednotky. Námět cvičení je zaměřen na současné bezpečnostní hrozby včetně migrační krize nebo hrozby terorismu,“ říká pro Radiožurnál Vlastimila Cyprisová z Generálního štábu.

Právě hrozba terorismu je jednou z motivací, proč se lidé do aktivních záloh hlásí a jezdí na cvičení, jako například Zdeněk Meloušek, který byl na prvním cvičení Hradba před dvěma lety.

„Po útocích v Bruselu a tak dále si myslíme, že má větší smysl to cvičení absolvovat a být připraveni,“ myslí si Meloušek.

Letošní cvičení Hradba se od toho předchozího liší hlavně ve velikosti. Před dvěma lety se ho účastnilo o 300 záložníků méně. Stejně jako letos se tehdy do cvičení zapojilo 14 pěších rot při jednotlivých krajských vojenských velitelstvích, ale místo strážní roty aktivní zálohy vzdušných sil, tehdy cvičili záložníci Vojenské policie Olomouc.

„Úkolem kontrolně-propouštěcího místa je provést kontrolu a selekci vozidel a osob přijíždějících do našeho prostoru odpovědnosti. Jedná se o místní obyvatelstvo, ale budou u sebe mít zbraň,“ popisoval tehdy podplukovník Vladimír Losenický jeden z úkolů, který museli aktivní zálohy plnit.

Podobné úkoly čekají záložníky i letos. Budou například hlídkovat s policií ve městech. Podle prvního náměstka policejního prezidenta, brigádního generála Martina Vondráška nebudou označeni páskou „POLICIE“ na rukávu a nebudou mít stejné kompetence jako policisté.

Více záložníků 

Podle náměstka Vondráška Hradba 2018 v žádném případě nereaguje na změnu bezpečnostní situace v Česku. V souvislosti s výcvikem se může v okolí vojenských újezdů Hradiště a Libavá částečně omezit doprava, ale jen na nezbytně nutnou dobu, aby se to co nejméně dotklo běžného provozu. Lidé, kteří bydlí v okolí, taky můžou slyšet střelbu.

V roce 2017 se počet aktivních záložníků zvýšil o téměř 780. Zájem lidí o aktivní zálohy potvrzuje i plukovník Jaroslav Hrabec z krajského vojenského velitelství v Ostravě. „V Moravskoslezském kraji je zájem o službu v aktivní záloze vysoký. Převyšuje naši nabídku, (lidé) musí čekat, než se na ně dostane v rámci výcviku a pokud nemají možnost vstoupit, tak jsou zařazování k dalším jednotkám Armády ČR.“

K 1. březnu letošního roku slouží v aktivní záloze téměř 2 400 lidí, z toho 183 žen.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme