Kvůli Babišovu střetu zájmů přijdou školy, kraje a obce o dotace na traktory i auta pro dobrovolné hasiče
Kvůli střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) ministerstvo pro místní rozvoj neproplatí na dotacích přes 43 milionů korun. Server iROZHLAS.cz nyní přináší celkový přehled projektů a institucí, kterých se tento krok dotkne. Jsou mezi nimi povětšinou odborné zemědělské školy, Olomoucký kraj, ale také dvě obce nebo školní statek. Ty všechny měly chybovat, když si jako dodavatele vybraly firmy z koncernu Agrofert.
Vyšší odborná škola a Střední odborná škola ve středočeské Březnici pořídila traktor s čelním nakladačem a další zemědělské stroje za více než 1,8 milionu korun. Jednalo s o část projektu, v rámci něhož vedení školy pořídilo novou mechanizační techniku z evropských dotací.
Důsledky Babišova střetu. Bartošův resort neproplatí eurodotace přes 40 milionů školám, statku i kraji
Číst článek
Peníze na modernější vybavení, které má sloužit pro výuku dětí a které už škola od státu dostala, by nyní ale měla vrátit. Důvod? Techniku totiž dodala firma Agri CS, a. s., která je součástí holdingu Agrofert. Škola tak prý porušila paragraf 4b zákona ke střetu zájmů.
Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola v Benešově pořídila za 1,5 milionu hloubkový nakladač a návěs. Na techniku, která má sloužit k praktické výuce, opět měla škola čerpat evropské dotace.
Žádost o proplacení už vedení školy poslalo, erární peníze z Bruselu na tyto dvě položky ale pravděpodobně nedostane. Dodala je totiž opět dceřinka Agrofertu, tentokrát společnost Kvarto spol. s r. o.
Ministerstvo pro místní rozvoj v minulých týdnech rozhodlo, že na dotace vyplácené v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) aplikuje výsledky auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten v Česku proběhl na začátku roku 2019 a podle jeho závěrů neúspěšný prezidentský kandidát porušoval českou i unijní legislativu ke střetu zájmů.
Úřad ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) si nechal zpracovat právní analýzu, podle níž je problém nejen v případech, kdy dotace čerpal sám Agrofert, který má Babiš vložený ve svěřenských fondech, ale také u veřejných zakázek, které byly v rámci dotace vypsané a které vyhrála dceřinka Agrofertu.
Vedení Agrofertu má ale jiný názor. „Zmiňované veřejné zakázky proběhly z naší strany v souladu se zákonem a jsme přesvědčeni, že jsme vůči žádnému z odběratelů nebyli ve střetu zájmů,“ uvedl už v polovině ledna na dotaz redakce mluvčí koncernu Pavel Heřmanský. Stejně tak Babiš od počátku jakýkoliv střet zájmů odmítal.
Článek pokračuje pod tabulkou.
Zamítnuté faktury
„S krokem ministerstva nesouhlasíme. Postupovali jsme podle platné legislativy i podmínek pro poskytnutí dotace, jiný postup by byl nehospodárný.“ Tak komentoval rozhodnutí neproplatit dotaci hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) prostřednictvím své mluvčí Nikoly Birklenové.
„Agrofert nemůže být zvýhodněn na úkor jiných podnikatelů, kteří dodržují předpisy. Andreje Babiše jsem mnohokrát varoval, že musí vyřešit svůj střet zájmů a nemůže si brát občany jako své rukojmí.“
Ivan Bartoš (ministr pro místní rozvoj)
Moravskoslezský kraj plánoval pokrýt z unijních peněz nákup cvičných vozidel autoškoly, konkrétně traktoru s vlečkou za necelý půl milion korun. Ten dodala společnost Navos Farm Technic, s. r. o., a úředníci kraje poté poslali na ministerstvo žádost o proplacení faktury.
Jenže místo peněz jim z ministerstva teď přišel dopis s informací, že žádost o platbu není v pořádku a traktor jim resort neproplatí. „Řídící orgán IROP odeslal čtyřem příjemcům výsledek kontroly žádosti o platbu společně s informací o krácení dotace,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Waleczko.
Kraj měl možnost se proti tomuto rozhodnutí odvolat, což také udělal, jak potvrdila mluvčí Birklenová. „Zkoumání střetu zájmů a jeho vyloučení je zákonnou povinností zadavatele veřejných zakázek, tedy ano, byli jsme si této povinnosti vědomi a pečlivě ji během výběrového řízení zkoumali,“ uvedla.
Středočeský kraj
Ve zmíněné čtveřici příjemců je vedle Moravskoslezského kraje Školní statek Středočeského kraje, který nakupoval několik traktorů. A také dvě zemědělské školy, Vyšší odborná škola a střední zemědělská škola v Benešově a také Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Nymburku, které nakupovaly zemědělskou techniku.
Zákon o střetu zájmů
Podle § 4b obchodní společnost, ve které veřejný funkcionář nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 %, se nesmí účastnit veřejných zakázek a zadavatel je povinen takovou obchodní společnost vyloučit ze zadávacího řízení. Zadavatel ani nesmí takové společnosti zadat veřejnou zakázku malého rozsahu. Podle § 4c pak nesmí taková společnost čerpat dotace.
Všechny instituce patří pod stejného zřizovatele, tedy pod Středočeský kraj. Podle jeho mluvčího Davida Šímy ale zmíněné dopisy s informací, že žádosti o platbu ministerstvo nevyhoví, ještě nedorazily.
„Nadále dle našich informací platí, že od ministerstva pro místní rozvoj zatím oficiální stanovisko naše podřízené organizace neobdržely. Konkrétně jsme situaci prověřili u ředitele SOŠ A SOU Nymburk, který potvrdil, že žádné oficiální vyjádření k neproplacení dotace zatím nepřišlo,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Šíma.
O peníze podle ministerstva má přijít i další pětice subjektů. Ty jsou ale v jiné situaci: dotace od ministerstva už dostaly a nyní by je podle mluvčího resortu Waleczka měly vracet.
„Řídící orgán IROP u nich provede kontroly a na jejich základě bude peníze vymáhat zpět. Nejdříve prostřednictvím výzvy k vrácení dotace. Pokud neuspěje, předá případ místně příslušnému finančnímu úřadu,“ popsal mluvčí postup.
Alena Minxová, mluvčí Olomouckého kraje, u kterého by mělo jít o zhruba 11,5 milionu korun, ale řekla, že žádnou oficiální informaci zatím nedostali.
Na soupisce figuruje ještě Městys Bohdalov a obec Chotoviny, u nichž se jedná o hasičské vozy pro dobrovolné hasiče, Vyšší odborná škola a Střední odborná škola v Březnici a také Střední zemědělská škola v Písku, které nakoupily za unijní peníze zemědělskou techniku.