Podpora státu za 1,1 miliardy korun v letech 2019 až 2023 podle úřadu přesto pomohla. Ze zanedbaných a nevyužívaných nemovitostí o rozloze 27,4 hektaru se díky dotacím stal například obecní úřad.
Na podzim nastoupil Petr Kulhánek (STAN) na ministerstvo pro místní rozvoj, kde se odehrávaly největší souboje tehdy vládních Pirátů s ODS. S odporem občanských demokratů se musí vyrovnávat i on.
„Je to špatný a nebezpečný návrh. Registr eTurista bude centrálně shromažďovat informace o tom, kdo kde přespal,“ kritizuje novelu například senátorka Hana Kordová Marvanová z klubu ODS a TOP 09.
„Ve druhém únorovém týdnu se připojí i nějaké další tři desítky stavebních úřadů. V tom dalším týdnu by to měla být další stovka,“ uvedl další postup ministr pro místní rozvoj.
„Za velmi krátkou dobu přišlo téměř 50 projektů v hodnotě 2,5 miliardy. A to je teprve začátek, v ‚potrubí‘ je daleko více dalších projektů,“ popisuje ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN).
Na konci září padl první rozsudek, který se týká střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje závěry unijního auditu ke střetu zájmů.
Předseda ÚOHS Petr Mlsna potvrdil pokutu milion korun pro ministerstvo pro místní rozvoj za chybné zadání digitalizace stavebního řízení mimo tendr. Rozhodnutí je pravomocné.
Otázka, zda Babiš ovládá přes svěřenské fondy firmy Agrofertu, se řeší už od roku 2020, od kdy jsou známé výsledky auditu ke střetu zájmů. České úřady totiž tehdy výsledky neměly za právně závazné.
Část vládních poslanců byla původně proti, teď to vypadá na obrat. Úprava má fungovat jako protikorupční opatření kvůli zvýšení limitu malých zakázek o polovinu.
Ministerstvo pro místní rozvoj na konci září podepsalo smlouvu za celkem 605 tisíc korun se společností, která má navrhnout, jak bude resort dál komunikovat digitalizaci stavebního řízení.
„Navrhujeme legislativní úpravu, která pro přechodné období povede k duálnímu používání nového i původních systému stavebního řízení. Na základě všech plusů a minusů rozhodneme,“ říká Kulhánek.
Ministerstvo pro místní rozvoj také podle rozhodnutí nastavilo nejasné podmínky využití softwaru a nestanovilo pevné termíny, což dodavatelům ztížilo posouzení svých možností.
Zhruba půl milionu z dotace odmítlo loni ministerstvo pro místní rozvoj zaplatit odborné škole v Bruntálu kvůli tomu, že traktor pro výuku autoškoly dodala firma z Agrofertu.
„Obnova by měla být rychlá. Snažíme se zjednodušit proces dopravy peněz na místo určení tak, aby mohly být rychle spotřebovány,“ řekl nový ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN).
„Stěžejní ale je, aby v co nejkratším čase do konce letošního roku mohly úřady už rozhodovat snáz i na základě legislativní úpravy a propojení se starými systémy,“ říká Martin Kupka pro Radiožurnál.
Premiér Petr Fiala z ODS po schůzce s kandidátem hnutí STAN na ministra pro místní rozvoj Petrem Kulhánkem potvrdil, že ho navrhne prezidentu Petru Pavlovi ke jmenování.
Vedení STAN navrhlo do čela ministerstva pro místní rozvoj dosavadního karlovarského hejtmana Petra Kulhánka. Měl by se stát nástupcem odvolaného Bartoše.
Systém kvůli normám nového stavebního zákona a podmínkám antimonopolního úřadu zůstane v současné podobě, potvrdil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) na schůzi Poslanecké sněmovny.
Na další vývoj a provoz informačního systému je podle ministerstva možné plynule navázat. Cílem dodavatele bude další rozvoj a rozšíření systému podle požadavků uživatelů.
„Peníze na podporu stavění jsme už měli vyjednané s Evropskou unií,“ říká Jakub Michálek (Piráti) v rozhovoru pro Radiožurnál o finančních škrtech pro ministerstvo pro místní rozvoj.
„Máme jasný plán a harmonogram nasazování jednotlivých funkcí, které zákon ve své podstatě nevyžadoval. Ale je to o efektivitě fungování systému,“ vzkázal senátorům Bartoš.
Vláda by měla během září projednat návrh reformy přezkumu veřejných zakázek. Změnit by se tak mělo fungování Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kam dohled nad veřejnými zakázkami spadá.