Výtky z resortu financí, teď od soudu. Síkelovi úředníci musí říct, zda byl Babiš ve střetu, 20x to neudělali
Nejdříve je za to zkritizovali auditoři ministerstva financí, teď pražský městský soud. Úředníci ministerstva průmyslu v roce 2021 zamítli koncernu Agrofert dvacítku dotací. Jenže se tehdy vyhnuli tomu, aby řekli, zda byl tehdejší premiér a současný prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. A to je podle soudu špatně. „Žalovaný bude muset v novém rozhodnutí náležitě posoudit střet zájmů,“ pokáral úředníky.
Městský soud v Praze vynesl toto pondělí dva rozsudky, které se týkaly zamítnutých dotací pro koncern Agrofert. Tři obdobné verdikty tento soud vydal už v polovině prosince. Na pětici rozsudků jako první upozornil server SeznamZpravy.cz.
Neřídili se vlastními postupy a Babišův střet zájmů nekonstatovali. Teď je kritizuje ministerstvo financí
Číst článek
Soud vyhověl žalobám dceřinek Agrofertu. „Popsané závěry samozřejmě nelze vykládat tím způsobem, že žalobkyni či dalším společnostem z koncernu Agrofert mají být dotace přiznány,“ uvedl k tomu ale soudce Marek Bedřich.
Důvodem, proč Agrofert u soudu uspěl, je podle něj ten, že úředníci ministerstva průmyslu a obchodu neodvedli správně svoji práci, když před zhruba rokem a půl dotace zamítli. Vyhnuli se totiž tomu, aby posoudili střet zájmů expremiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiš (ANO).
Soud jim tak nařídil, aby rozhodli znovu, a pokud nechtějí dotace skutečně Agrofertu přiklepnout, ať se vypořádají s otázkou Babišova střetu zájmů.
Agrofert je ale s výsledkem i tak spokojený. „Soud nám dal za pravdu ve věci, ve které jsme se na něj obrátili, a vítáme, že jsme měli pravdu v tom, že dotace byla zamítnuta neoprávněně. Soud takto rozhodl i v případě dalších našich podniků, což potvrzuje naše přesvědčení, že jsme postupovali správně a v souladu se zákonem,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Pavel Heřmanský.
Seznam s Babišem
Celkem zamítli úředníci resortu průmyslu dvacítku žádostí dceřiných společností Agrofertu o dotace za 123 milionů korun. Došlo k tomu na podzim roku 2021. Server iROZHLAS.cz to podrobně popsal ZDE.
Šlo o peníze z operačního programu Podnikání a inovace, který spravuje úřad vedený ministrem Jozefem Síkelou (za STAN). Rozhodnutí ale padlo ještě za jeho předchůdce Karla Havlíčka z hnutí ANO.
„Důvodem zamítnutí žádosti je (…) nenaplnění základního předpokladu pro poskytnutí dotace z programu, tj. možnost financovat projekt z Evropského fondu pro regionální rozvoj.“
ministerstvo průmyslu (rozhodnutí o zamítnutí dotace)
Úřad tehdy formálně „vyhověl“ Evropské komisi. Právě její auditoři v Česku střet zájmů tehdejšího premiéra Babiše v minulých letech zkoumali a došli k závěru, že českou i unijní legislativu šéf hnutí ANO a současný poslanec porušoval. Agrofert tak podle nich nemá za období, kdy byl Babiš ve vládě, nárok na dotace.
Jenže fakticky se úředníci při posuzování žádostí koncernu neřídili vlastními pravidly. Kontrolu střetu zájmů měli totiž mimo jiné provádět podle takzvaného seznamu veřejných funkcionářů, na kterém v té době Babiš a Agrofert figurovali. A to neudělali.
Jedním z požadavků Evropské komise na české úřady, které unijní peníze rozdělují, v rámci důsledného prověřování střetu zájmů bylo totiž i vedení seznamů veřejných funkcionářů. Tedy konkrétně seznamu, který zahrnuje všechny politiky dotčené střetem zájmů tak, jak jej definuje paragraf 4b zákona o střetu zájmů.
V minulém volebním období tedy Brusel očekával, že na seznamech bude u jména premiéra Andreje Babiše uveden koncern Agrofert, který sice má vložený ve svěřenských fondech, podle evropských auditorů jej ale stále ovládá, a je tedy ve střetu.
Neřídili se vlastními postupy
V září 2021 ministerstvo průmyslu a obchodu slíbilo, že seznam během krátké doby – začátkem října – zaktualizuje. „Seznam veřejných funkcionářů a jimi vlastněných společností (příp. společností, jejichž akcionářem je svěřenský fond, v jehož struktuře má veřejný funkcionář angažmá) bude opět aktualizován k 1. 10. 2021,“ uvedli představitelé ministerstva v příloze k dopisu, který v rámci komunikace mezi Prahou a Bruselem k auditu ke střetu zájmů odešel na konci září 2021.
Babišův střet zájmů resort průmyslu neřešil. Přes sto milionů pro Agrofert stopl kvůli ‚zdroji financování‘
Číst článek
Úřad tak skutečně učinil. A na seznam Babiše a Agrofert zařadil. Jenže se jim jen krátce po té – konkrétně 7. a 8. října – neřídil. Žádosti zamítl s odůvodněním, že „neexistuje zdroj financování“, protože Evropská komise dotace pro koncern neproplácí.
Kritiku za tenhle krok si o několik měsíců později vyslechli úředníci od kolegů z ministerstva financí. Auditní orgán, který v rámci něho působí, ale zodpovídá se přímo Bruselu, každoročně rozdělování dotací v jednotlivých operačních programech kontroluje. A postup ministerstva průmyslu se mu nelíbil.
„Na základě ověření auditní tým zjistil, že řídicí orgán (ministerstvo průmyslu – pozn. red.) výše zmíněné projekty zamítl ještě před ověřením střetu zájmů (…) tudíž nepostupoval v souladu s nastavenými metodickými postupy,“ napsali tehdy kontroloři z financí do zprávy, kterou má iROZHLAS.cz k dispozici.
Auditoři tehdy nemohli na postupu úředníků z resortu průmyslu nic změnit. Teď to ale udělal soud, jehož rozhodnutí bude muset Síkelův úřad respektovat.
„Soud zdůrazňuje, že způsob financování (případné neproplacení prostředků) představuje následek určité právní skutečnosti, zde v podobě existence střetu zájmů podle § 4c zákona o střetu zájmů, potažmo čl. 61 finančního nařízení (evropské nařízení ke střetu zájmů pozn. red.),“ uvedl soudce.
Úředníci se podle něj ale rozhodování o Babišově střetu vyhnuli. „Hodnocení této skutečnosti ale žalovaný zcela pominul, přestože ji měl dle § 4c zákona o střetu zájmů ověřit,“ dodal s dovětkem, že kvůli tomu nemůže zamítnutí žádostí soud přezkoumat.
A úřad tak musí rozhodnout znovu a verdikt lépe zdůvodnit: „Střet zájmů byl klíčovou otázkou případu a žalovaný se této právně a skutkově náročné úvaze nemohl vyhnout s odkazem na neposkytnutí finančních prostředků z fondu Evropské unie, jestliže o tomto neposkytnutí nebylo definitivně rozhodnuto.“
Začali jsme dřív, hájí se úřad
Ministerstvo průmyslu nyní na zaslané dotazy, jak budou postupovat a co na rozsudek soudu říká, nereagovalo. Už dříve ale svůj postup pro obhajovalo.
Tvrdilo, že s procesem zamítnutí dotací začali už v srpnu roku 2021, když o tom informovalo společnosti Agrofertu. Tedy v době, kdy ještě na seznamu veřejných funkcionářů Babiš a Agrofert nefigurovali, a postupy tedy vlastně neexistovaly.
„V momentě, kdy řídicí orgán oznámil účastníkovi řízení (Agrofert – pozn. red.), že shromáždil všechny podklady pro řízení, nemůže tyto jakkoliv svévolně doplňovat, aniž by to proces vydání rozhodnutí negativně ovlivnilo. Následné rozhodnutí pak už musí vycházet pouze z dokumentů, resp. důkazů shromážděných ve správním spise,“ argumentovali úředníci.
Sám Andrej Babiš od počátku jakýkoliv střet zájmů odmítá.