Babiš před odletem do Bruselu: O auditech s Junckerem mluvit nebudu, je to záležitost úředníků

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš nehodlá při čtvrteční schůzce se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem mluvit o auditech týkajících se údajného střetu zájmů předsedy vlády kvůli Agrofertu. I když to dříve avizoval. Premiér to ve čtvrtek řekl novinářům před odletem na summit Evropské unie do Bruselu. Podle něj jsou audity záležitostí úředníků a on do nastavených pravidel nechce zasahovat.

Praha/Brusel (Aktualizováno: 9:23 20. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

untitled_design_190620-083623_ako.jpg

untitled_design_190620-083623_ako.jpg | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas/Reuters | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„O auditech se bavit nebudu, to je záležitost úředníků… Jsou tam nějaká pravidla, já do toho nechci zasahovat,“ prohlásil premiér Andrej Babiš.

Začátkem června přitom oznámil, že audity bude jedním z témat jeho rozhovoru s Junckerem. „Já se určitě zeptám pana Junckera, jak je možné, že má takové nekompetentní auditory. Protože jejich chování bylo skandální,“ řekl tehdy Babiš. Novinářům ale před odletem do Bruselu sdělil, že svůj názor přehodnotil.

S Junckerem se Babiš sejde ještě před začátkem vrcholné unijní schůzky a budou spolu mluvit například o přístupových rozhovorech EU se Severní Makedonií a Albánií či o víceletém finančním rámci EU.

Babiš se ve čtvrtek sejde s Junckerem. Dříve řekl, že s ním chce řešit předběžné závěry auditu

Číst článek

Na samotném summitu pak budou podle premiéra důležité personální otázky týkající se obsazení vrcholných funkcí v unii.

„Nejdůležitější je jednání o obsazení čtyř klíčových postů, to znamená předsedů Evropské komise a Evropské rady, Evropská centrální banky a Evropského parlamentu, ten si zvolí svého předsedu na zasedání 2. července,“ prohlásil Babiš.

Českému premiérovi se nelíbí ani jeden ze šestice hlavních takzvaných spitzenkandidátů do čela Evropské komise, které ještě před eurovolbami navrhly jednotlivé frakce Evropského parlamentu.

„Měli bychom hledat osobu, která bude měřit všem stejně a bude vnímat důležitost našeho regionu,“ řekl Babiš s ohledem na státy takzvané visegrádské čtyřky, kterými jsou Kromě Česka také Polsko, Slovensko a Maďarsko.

Seznam hlavních spitzenkandidátů

  1. Nico Cué, Strana evropské levice (EL)
  2. Ska Kellerová, Evropská strana zelených (EGP)
  3. Jan Zahradil, Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE)
  4. Margrethe Vestagerová, Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE)
  5.  Manfred Weber, Evropská lidová strana (EPP)
  6. Frans Timmermans, Strana evropských socialistů (PES)

Důležité ale bude také téma ochrany klimatu. Podle premiéra sice existuje tlak na snížení emisních limitů, Česko však bude hájit postoj, že další výrazné zpřísňování není potřeba.

V4 se podle Babiše neshodla na kandidátovi do čela Komise. ‚Nemá důvěryhodného politika,‘ říká Prouza

Číst článek

„Představa, že v roce 2050 nebude v Evropě žádné auto na spalovací motor, že tady nebudeme svářet, že tady nebudou žít žádné krávy… mi připadá absurdní,“ řekl Babiš.

Závazek snížit v EU do roku 2050 čisté emise oxidu uhličitého na nulu se objevil jako jedna z variant v návrhu závěrů summitu a prezidenti a premiéři zemí EU o možnosti takové dohody budou jednat.

Není však zdaleka jisté, že najdou shodu. Proti zmínce o konkrétním roce se staví země Visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), ale také Rumunsko a Bulharsko.

Problematický audit

Opozice reaguje na návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů předsedy vlády a šéfa ANO Andreje Babiše.

České úřady už koncem května dostaly předběžný výsledek prvního auditu, který v Česku prováděla Evropská komise kvůli střetu zájmů premiéra Babiše. Dokument mají na stole ministerstvo financí, které vede Alena Schillerová za ANO, a ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Klárou Dostálovou za ANO.

Prouza: Úředníci budou pod brutálním tlakem, aby dotace hájili do poslední kapky krve

Číst článek

V 71stránkové zprávě v angličtině mimo jiné stojí, že Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy pak ovládá skupinu Agrofert, jak již dříve informoval server iROZHLAS.cz.

Firmy, které Babiš do svěřenských fondů vložil v únoru 2017, by tak mohly vracet stamilionové dotace.

Evropská komise totiž došla také k závěru, že všechny dotace udělené koncernu Agrofert od 9. února 2017, kdy vstoupil v platnost český zákon o střetu zájmů, nejsou v souladu s národním právem.

Babiš uvedl, že neporušuje české ani evropské zákony. A žádné dotace podle něj nebude muset Česko vracet. Audit označil za pochybný a auditory za nekompetentní. Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis to ale důrazně odmítl.

Štěpán Sedláček, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme