Úředníci kvůli auditu chystají výklad zákona o střetu zájmů. ‚Babiš na dotace nemá vliv,‘ napsali už loni

Do Prahy ještě nepřišla česká verze předběžných závěrů auditů možného střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) kvůli čerpání eurodotací, na ministerstvu spravedlnosti už ale chystají odpověď. Součástí české reakce totiž bude i právní výklad zákona o střetu zájmů, známého jako lex Babiš. Sepíšou ho právě úředníci spravedlnosti. Jednu analýzu přitom zveřejnili už koncem minulého roku. Tehdy konstatovali, že premiér nemá na rozdělování unijních peněz vliv.

Doporučujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je Andrej Babiš ve střetu zájmů?

Je Andrej Babiš ve střetu zájmů? | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Ministerstvo spravedlnosti je gestorem zákona o střetu zájmů, s ohledem na to, že se návrh auditní zprávy opírá právě o výklad tohoto zákona, podílíme se i na přípravě vyjádření České republiky k návrhu,“ potvrdil pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Audit odtajněn. ‚Ovládá dva svěřenské fondy a také skupinu Agrofert,‘ píše se o Babišovi ve zprávě

Číst článek

Předběžné závěry auditu v angličtině dorazily do Česka v uplynulých týdnech. Koncem května přišla část, jež se věnuje investičním dotacím do podnikání a životního prostředí, o týden později pak úřady obdržely závěry týkající se zemědělských dotací.

V prvním dokumentu, který má server iROZHLAS.cz k dispozici, se píše, že český premiér je ve střetu zájmů. Druhý audit zveřejněn nebyl, podle vyjádření šéfa Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Martina Šebestyána ale i ten konflikt konstatuje.

Český překlad

Do Prahy by měla v nejbližších týdnech dorazit oficiální česká verze obou materiálů, poté bude mít česká strana dva měsíce na vyjádření. Například na ministerstvu spravedlnosti se na odpovědi pracuje už nyní. „Jedná se o přípravu vyjádření, které bude finalizováno v návaznosti na oficiální český překlad,“ upřesnil Řepka.

ZÁKON O STŘETU ZÁJMŮ

  • Zákon o střetu zájmů, pro nějž se vžilo označení „lex Babiš“, platí od počátku roku 2017 a týká se všech veřejných funkcionářů, tedy především ministrů a jejich náměstků, senátorů, poslanců ale i komunálních politiků.
  • Těm zakazuje být ovládající osobou firem, které provozují rozhlas či televizi nebo vydávají noviny. Jejich firmy také nemohou čerpat nenárokové dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky či investiční pobídky.
  • Kvůli zákonu padlo několik stížností k Ústavnímu soudu. Senátorům vadí, že kvůli zákonu musí zveřejňovat majetek i komunální politici v malých vesnicích. Prezident Miloš Zeman se na soud obrátil, protože zákon považuje za protiústavní.
  • Předseda hnutí ANO Andrej Babiš svůj majetek kvůli zákonu převedl do svěřenského fondu. Správci fondu jsou předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a právník Alexej Bílek, dohled na fondem pak vykonává tříčlenná rada, jejíž členkou je i Babišova manželka Monika.

O další právní stanoviska ke střetu zájmů Andreje Babiše si bude chtít požádat také SZIF. Projednávala to ve středu dozorčí rada fondu. Podle jejího člena, senátora za ČSSD Karla Kratochvíleho, fond trvá na svém výkladu, že ani u premiéra, ani ministra zemědělství Miroslava Tomana z ČSSD střet zájmů nenašel.

Vzhledem k tomu, že se ale fond na základě bruselských auditů rozhodl vyplácení dotací jak Agrofertu, tak firmě Agrotrade spřízněné s Tomanem pozastavit, bude nyní své právní stanovisko přezkoumávat. „Bude to dále konzultovat i s právníky na ministerstvu zemědělství a také ministerstvu zahraničních věcí,“ řekl Radiožurnálu Kratochvíle.

„Státní zemědělský intervenční fond bude při přípravě stanoviska spolupracovat s kolegy z ostatních dotčených resortů a rovněž s vládním zmocněncem pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU,“ dodala pro iROZHLAS.cz mluvčí fondu Vladimíra Nováková.

Naopak například ministerstvo práce a sociálních věcí, kde bruselská auditní mise rovněž proběhla, počká na oficiální překlad, jak potvrdila jeho mluvčí Andrea Vašáková: „Ministerstvo práce a sociálních věcí se jako auditovaný řídicí orgán bude podílet na přípravě stanoviska k návrhu auditní zprávy v českém jazyce.“

Evropští auditoři na počátku letošního roku kromě ministerstva práce navštívili také ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo průmyslu, pražský magistrát, Státní fond životního prostředí a již zmíněný SZIF.

‚Babiš na rozdělování nemá vliv‘

Resort spravedlnosti se výkladem zákona o střetu zájmů zabýval už na konci minulého roku, a to na žádost ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Tehdy totiž britský deník The Guardian a francouzský list Le Monde zveřejnily závěry zprávy právní služby Evropské komise, podle níž Andrej Babiš ve střetu zájmů je.

Nic se vracet nebude, říká premiér Babiš. Přečtěte si vládní dokument k možnému střetu zájmů

Číst článek

Ministerstvo spravedlnosti, tehdy ještě pod vedením Jana Kněžínka (za ANO), proto připravilo vlastní výklad zákona. Materiál obsahoval nejen popis české legislativy, ale také unijní směrnice, která střet zájmů upravuje a platí od 2. srpna 2018.

Závěrem přitom bylo, že Babiš na rozdělování evropských peněz nemá žádný vliv. Kněžínek tehdy také uvedl, že svěřenský fond, do něhož předseda hnutí ANO holding Agrofert vložil, je jako záruka nestrannosti dostatečný.

„Není zřejmé, z jakého důvodu by i na předsedu vlády mělo být nahlíženo jako na ‚osobu podílející se na plnění rozpočtu EU‘, neboť předseda vlády (dříve v pozici ministra financí) o poskytnutí konkrétních dotacích nerozhoduje, ani se osobně nepodílí na jejich kontrole či auditu,“ stálo ve vládním stanovisku.

V závěru přitom samo ministerstvo upozorňovalo, že i když je gestorem zákona, právní výklad je spíše orientační. Závazný výklad zákona podle něj přísluší soudům nebo jiným orgánům aplikační praxe. Nyní bude resort tentokrát pod vedením nové ministryně Marie Benešové (za ANO) připravovat další výklad.

Tereza Čemusová, jaf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme