Agrofert dál čerpá národní dotace. ‚Musíme postupovat podle českého práva,‘ říká Havlíček

Zatímco evropské dotace jsou stopnuty, národní podpora proudí holdingu Agrofert dál. A to navzdory auditnímu šetření ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Například letos v březnu dceřiné firmě koncernu s názvem Centrum organické chemie poslalo ministerstvo průmyslu a obchodu na rozvoj přes osm milionů korun. Vyplývá to z odpovědi na interpelaci poslance ODS Petra Bendla, kterou zpracoval resort Karla Havlíčka (za ANO).

Doporučujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO)

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Důležité je to, že žádná firma z holdingu Agrofert nyní nedostává dotace,“ prohlásil zkraje týdne ministr Karel Havlíček (za ANO). Reagoval tak na šibeniční termín, který Evropská komise českým úřadům stanovila kvůli informacím o kontrole střetu zájmů.

,Poskytli jsme informace, které komise požadovala.‘ Ministerstvo odeslalo dopis ke střetu zájmů

Číst článek

Jenže – jak se nyní potvrdilo – neplatí to stoprocentně. Preventivní stopka resortu totiž dopadla pouze na evropské dotace.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu také poskytuje institucionální podporu na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizaci Centrum organické chemie na období 2018 až 2022, která rovněž patří do koncernu Agrofert,“ píše se v odpovědi na interpelaci poslance ODS Petra Bendla, která byla projednána na plénu Poslanecké sněmovny minulý týden.

Zákonodárce resort žádal o zpracování přehledu všech veřejných peněz, které holding ve svěřenském fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) pobírá. Tedy evropských i národních dotací a investičních pobídek. Z poskytnutých údajů vyplynulo, že Agrofert navzdory auditnímu šetření ke střetu zájmů dál pobírá národní dotace.

Státní dotace

Jen Centrum organické chemie tak za poslední čtyři roky dostalo ze státního na dlouhodobý rozvoj přes 33 milionů korun. Dalších bezmála 12 milionů pak podnik podle zveřejněného přehledu inkasoval po zlomovém datu, kdy začal platit zákon o střetu zájmů, tedy po 1. září 2017, na dotacích určených na podporu výzkumu a vývoje v rámci programu TRIO.

„Je to dvojí přístup. Ty dotace přitom nejsou nevýznamné,“ řekl k tomu Bendl, který o informace žádal už na jaře. K projednání na plénu se však jeho interpelace dostala až během zářijové schůze.

„To jsem nedokázal ovlivnit. Ministr ale ani nepřišel, budou volby a nechtějí o tom asi mluvit,“ doplnil Bendl s tím, že se snažil danou problematiku dostat do debaty poslanců už v červnu během schůze k nedůvěře vládě.

Ukázka z odpovědi na interpelaci, kterou zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu | Zdroj: Poslanecká sněmovna

Národní dotace na rozvoj výzkumu pod záštitou programu TRIO, který byl „realizován formou jednostupňových veřejných soutěží ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích“, ale podle informací resortu dostal i další podnik Agrofertu, a sice Výzkumný ústav organických syntéz. Nejdříve v červnu 2019 uzavřel kontrakt v hodnotě necelých sedmi milionů korun, o měsíc později to byla podpora ve výši 2,5 milionu korun.

Evropská komise přitom během auditního šetření ke střetu zájmů došla k závěru, že premiér Babiš porušuje evropskou i českou legislativu, jelikož holding Agrofert přes svěřenské fondy nadále ovládá. Koncern by tak podle jejích závěrů neměl dosáhnout na veřejné peníze. Pro připomenutí: tuzemská legislativa firmám, které alespoň ze čtvrtiny vlastní člen vlády, zakazuje pobírat dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky.

Bez stopky

Vládní politické špičky však závěry Bruselu od začátku odmítají. Stejně tak s tím, že by byl ve střetu zájmů, nesouhlasí ani premiér Babiš. A podobně mluví i holding Agrofert. „Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv,“ uvedl už dříve mluvčí koncernu Karel Hanzelka.

„V rámci národních programů musíme postupovat podle českého práva a zákonů.“

Karel Havlíček (ministr za ANO)

Přesto však čerpání evropských dotací ze strany holdingu bylo opatřeno preventivní stopkou. Brusel by totiž žádosti koncernových firem neproplatil. Stejný přístup by se přitom podle dotačního experta Leo Steinera, který dříve působil jako náměstek na Státním fondu životního prostředí, měl aplikovat také na národní dotace.

„Samozřejmě. Evropská legislativa je nadřazená. V tomto případě je to o výkladu českého zákona. Střet zájmů tady evidentně je a jedno, z jaké strany se na něj díváme,“ přiblížil Steiner. Sám přitom před dvěma lety během svého působení ve státní správě odmítl vyplatit jednu z národních dotací pro firmu Ethanol Energy z holdingu.

Souhlasí s ním také analytik protikorupční organizace Transparency International Milan Eibl. Podle něj je předseda vlády „od začátku“ skutečným majitelem Agrofertu. „Nově je tak veden přímo i v evidenci skutečných majitelů. A proto není možné, aby jakákoli firma z holdingu získávala ať už evropské, nebo české dotace, dokud se tato situace nezlepší,“ uvedl.

Podle zákona

Tyto argumenty ale šéf ministerstva průmyslu Havlíček odmítá. „V rámci národních programů musíme postupovat podle českého práva a zákonů,“ reagoval ministr v SMS na dotaz, zda čerpání národních dotací ze strany holdingových firem po vydání závěrečné zprávy Evropské komise resort přehodnotí. Že by se tak stalo, zatím však podle Havlíčkovy reakce nevypadá.

„Podle našeho právního názoru žádný střet zájmů neexistuje. Náš někdejší akcionář pan Andrej Babiš učinil vše, co po něm novelizovaný zákon o střetu zájmů požadoval, tedy vložil akcie svých firem do svěřenských fondů. Agrofert ani jeho dceřiné společnosti neřídí a neovládá a ke střetu zájmů nedochází.“

Karel Hanzelka (mluvčí holdingu Agrofert)

Podobná situace ovšem panuje i na některých dalších českých úřadech, které holdingu Agrofert přikleply po zlomovém datu stejně jako ministerstvo průmyslu a obchodu rovněž státní peníze na vědu a výzkum.

„Výsledky auditu Evropské komise se činnosti Grantové agentury nedotýkají,“ uvedl například její mluvčí Vojtěch Janů se zdůvodněním, že Grantová agentura poskytuje „prostředky výhradně ze státního rozpočtu“. V minulosti holdingu poslala z národních zdrojů stovky tisíc korun.

Národní dotace holding Agrofert čerpal donedávna také v zemědělství, které mu vyplácel Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Ten ovšem po vnitřní prověrce zjistil, že koncern čerpal v rozporu s dotačními pravidly podporu ve výši pět milionů korun. A peníze chce proto vrátit. Agrofert to ale odmítá, nemá tak po dobu sporu nárok na další dotace od fondu. Důvodem ale není střet zájmů.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme