Studie: Kašel covid pozitivních vyprodukuje až desetkrát víc infekčního aerosolu, než když mluví
Národní zdravotnická služba, tedy systém veřejné zdravotní péče v Británii, možná bude muset zvážit přísnější bezpečnostní opatření pro tisíce pracovníků v takzvané první linii. Deník The Guardian informuje o nové studii, která naznačuje, že jsou zdravotníci vystavěni mnohem většímu riziku nákazy koronavirem, než si mysleli.
Z výzkumu vyplývá, že kašel pacientů s covidem generuje nejméně desetkrát víc infekčních aerosolových částic než při mluvení nebo dýchání. To by mohlo vysvětlit, proč tolik lidí z Národní zdravotnické služby během pandemie onemocnělo.
Studie vede k doporučení, aby se každý, kdo pečuje o pacienty s nemocí covid-19 nebo s podezřením na nákazu, vybavil těmi nejlepšími ochrannými prostředky, včetně respirátorů typu FFP3. Zlepšit by se měla také ventilace v nemocnicích. Jak píše Guardian, u zdravotníků je až čtyřikrát větší pravděpodobnost, že se nakazí koronavirem než u běžné populace.
Pracovníkům v méně exponovaných místech nemocnic jsou vydávány respirátory, které blokují větší kapénky nesoucí viry, ale poskytují jim pouze malou ochranu proti drobným částicím. Na výsledky průzkumu upozorňuje i vedoucí Royal College of Nursing pro prevenci a kontrolu infekcí Rose Gallagherová. Podle ní studie dává ještě větší váhu výzvám k ochraně všech pracovníků v sektoru zdravotnictví.
Podle údajů Národního statistického úřadu zemřelo v březnu a prosinci v Anglii a Walesu na covid nejméně 883 zdravotníků. Podle britského ministerstva zdravotnictví a sociální péče ale byla bezpečnost zdravotníků vždy nejvyšší prioritou.
V reakci na nové varianty koronaviru provedla britská kontrolní skupina pro prevenci infekcí komplexní přezkum dosud nabytých zjištění a dospěla k závěru, že stávající pokyny a doporučení pro používání ochranných prostředků jsou platné.
Celý přehled zahraničního tisku najdete v audiozáznamu. Četli Martina Mašková a Jan Burda.