Vakcíny podle předběžných studií zabírají i proti mutacím covidu-19, vysvětluje mikrobioložka

Britská, jihoafrická a brazilská. To jsou tři nové varianty koronaviru SARS-CoV-2. Jak velké riziko představují? „Ukázalo se, že obě vakcíny fungují proti stávajícím variantám, o kterých hovoříme,“ řekla pro Český rozhlas Plus mikrobioložka Ruth Tachezy. U jihoafrické mutace by ale mohlo být očkování o něco méně účinné, proto na ni firma Moderna vyrábí novou vakcínu.

Londýn/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový koronavirus: snímek viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19, pod elektronovým mikroskopem. Výběžky na vnějším okraji vytvářejí podobu koróny či koruny, dle čehož se koronaviry označují. Fotografie od amerického úřadu National Institute of Health

Podle viroložky trvá příprava nové verze několik týdnů (ilustrační foto) | Foto: NIAID-RML/National Institute of Health | Zdroj: Flickr | CC0 1.0,©

První studie o účinnosti vakcín na mutace teprve probíhají, v některých případech jsou k dispozici aspoň předběžné výsledky. Například u vakcín, kterými se v Evropské unii už očkuje, to znamená u vakcín fungujících na bázi mRNA. Předběžné výsledky jsou optimistické s ohledem na britskou variantu koronaviru.

Nemocnice ve Slaném bojuje s britskou mutací covidu. ‚Za tři týdny se nakazilo 80 lidí,‘ řekl ředitel

Číst článek

„Ukázalo se, že obě vakcíny (Pfizer a Moderna, pozn. red.) fungují proti stávajícím variantám, o kterých hovoříme. Tím myslím jihoafrickou a anglickou,” říká viroložka Tachezy, vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

„Zdá se, že proti variantě jihoafrické jsou protilátky asi šestkrát nižší. Mluvím o protilátkách, které jsou neutralizační, tedy ty, které jsou schopné virus inaktivovat. Je tam určitá obava, že proti této variantě by mohly mít současné vakcíny sníženou účinnost,” upozornila.

Také proto společnost Moderna nedávno oznámila, že začne s vývojem vakcíny, která by měla být vůči jihoafrické variantě účinnější.

Výměna ‚v kazetě‘

A jak složité je tedy vakcíny upravit? Například u těch založených na oslabeném nebo inaktivovaném viru – ty se používají hlavně v Číně nebo v Indii – u těch by byla příprava nové verze vakcíny velmi složitá a časově náročná. Naproti tomu mRNA vakcíny jsou v tomto ohledu mnohem flexibilnější. Podle viroložky vědci dokážou připravit novou verzi během několika málo týdnů.

Moderna hlásí úspěch. Její vakcína je odolná i vůči britské nakažlivější variantě koronaviru

Číst článek

„V tom je výhoda nových typů vakcín, protože fungují jako jakási kazeta, kde vyměníte jednu část syntetické RNA za jinou a vše ostatní bude odpovídat. Nebude potřeba žádných rozsáhlých klinických zkoušek, protože vlastnosti vakcíny jako takové se nezmění,“ vysvětlila. Dodala, že ve srovnání s ostatními typy vakcín se i rychleji vyrábějí.

U vektorových vakcín, jako je AstraZeneca, které jsou založené na virovém nosiči, je také relativně snadné vytvořit novou verzi. O něco déle pak trvá spuštění velkokapacitní výroby. A jak dokázaly poslední dny, právě otázka masové výroby a distribuce vakcíny je pro úspěšnou vakcinaci nesmírně důležitá.

Pokud by se tedy v budoucnu prokázalo, že současné vakcíny jsou proti některým variantám koronaviru méně účinné, pak je toto „vylepšení“ jednou z cest, jak pandemii překonat. Proto je podle Tachezy důležité, aby laboratoře jakoukoli mutaci viru objevily co nejdříve.

„Je to dobře, že minimálně tu anglickou mutaci jsme zachytili tak brzo. Je to díky tomu, že ve Velké Británii systematicky od začátku pandemie sledují výskyt variant v populaci, sekvenují až deset procent pozitivních vzorků, což je umožněno finanční podporou britské vlády. Také sledují množství a vliv na průběh onemocnění,“ popsala.

Filip Rambousek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme