Žena požadovala odškodné ve výši 150 000 eur za to, že přišla v roce 2021 o sluch po očkování vakcínou Astra Zeneca. Soud v Mohuči byl jedním z prvních, který se zabýval tímto tématem.
Čtvrtou dávku vakcíny proti koronaviru mohou dostat ti, kterým od poslední dávky uplynuly 4 měsíce. Dvě dostupné, Pfizer a Moderna, lze bez problémů kombinovat se všemi, které lidi mohli dostat.
Pravděpodobnou souvislost s očkováním proti covidu-19 má podle ředitele sekce registrací Státního ústavu pro kontrolu léčiv Tomáše Boráně jedno úmrtí v Česku.
Vědci se domnívali, že sraženiny souvisejí s adenovirem, který AstraZeneca používá k „vycvičení“ těla k boji proti koronaviru. Výskyt sraženin je podle odborníků velmi vzácný.
U vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna by se měl rozestup zkrátit na pět měsíců. Podpůrná dávka vakcíny Johnson & Johnson se bude očkovat už po dvou měsících.
Nakažených přibývá i v okolních zemích. „V Německu ta čísla rostou rychle, ovšem ve většině spolkových zemí to s sebou nenese takové zatížení nemocnic a takové počty obětí jako u nás.“
Ukrajina v posledních týdnech zaznamenává rekordní počty nakažených i zemřelých. Stát na neočkované uvalil nová omezení, proti kterým lidé tento týden protestovali v ulicích Kyjeva.
Ministerstvo zdravotnictví řeší nebývalý problém. Rozhodlo se spálit další desítky tisíc vakcín firmy AstraZeneca, kterým na konci října skončí platnost. Jenže většinu z nich nemůže dohledat.
Aby se skladových zásob ministerstvo zbavilo, muselo by si pro očkování od AstraZenecy přijít stejný počet lidí jako za poslední čtyři měsíce. S ubývajícími počty zájemců je to prakticky vyloučené.
V souvislosti s dlouhodobými následky mluví také o studii z Oxfordu, podle které je riziko krevních sraženin nebo mozkových mrtvic u lidí po prodělání covidu výrazně vyšší než po očkování.
Počet vyočkovaných dávek od britsko-švédské firmy soustavně klesá od půlky července. Už čtvrt roku navíc ministerské tabulky očekávaných vakcín nepočítají ani s jedním preparátem od této společnosti.
Nová čísla z českých nemocnic ukazují, že letní měsíce výrazně zbrzdily šíření koronaviru. Během června a července s ním skončilo v nemocnici jen 515 lidí. Intenzivní péči potřebovalo 120 pacientů.
V srpnu Česko obdrží téměř 2 300 000 vakcín proti koronaviru od tří farmaceutických firem. Očkovací látky od Moderny budou také součástí daru, který Česko zašle na pomoc asijským zemím.
Podle bavorského ministra zdravotnictví Klause Holetscheka bylo rozhodnutí jednomyslné. Regionální ministři také odsouhlasili, že se v Německu proti koronaviru budou očkovat děti od 12 let.
Ústecký lékař Vítek Švejda má v lednici i látku od firmy Astra Zeneca. Předpokládá, že až jeho pacienti dostanou druhou injekci, tak mu zbyde až čtyřicet dávek.
Kam by stát mohl přebytečné vakcíny poslat a o kolik dávek přesně půjde, říct ale ministr zdravotnictví Vojtěch nechtěl. „Chtěl bych, aby to v příštím týdnu projednala vláda,“ vysvětlil Vojtěch.
Prošetřit nehodu má ještě nezávislá komise. Zničené vakcíny měly být většinou darovány do zahraničí, takže očkování v zemi by podle estonské televize mělo pokračovat bez narušení.
I přes klesající počty nakažených stále není jisté, zda bude pandemie koronaviru brzy u konce. Odborníci se obávají delta mutace. Předejít by jí mohlo očkování, říká viroložka Ruth Tachezy.
„Nákazy zachycené po vakcinaci představují pouze zanedbatelný podíl všech nově potvrzených případů covid-19,“ říká Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.