Policii loni zasahovala u 170 případů předávkování drogami. Nejčastěji zabíjely léky, po nich pervitin

Policisté v loňském roce pomáhali u 170 případů, kdy se lidé předávkovali drogami, v 77 případech předávkovaný zemřel. Téměř v polovině případů se lidé smrtelně předávkovali léky, další nejčastější příčinou úmrtí byl pervitin. Informovala o tom mluvčí Národní protidrogové centrály (NPC) Lucie Šmoldasová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„V jednatřiceti případech zabíjely léky, z toho byl patnáctkrát zaznamenán fentanyl, který se v České republice nejčastěji získává z transdermálních náplastí určených k tlumení bolesti. Dále opiáty, benzodiazepiny nebo antiarytmika,“ popsala mluvčí.

Druhou nejčastější příčinou úmrtí bylo podle ní předávkování pervitinem, v 16 případech zabíjel samostatně, v osmi společně s další látkou. „Čtyři úmrtí způsobil kokain, pět heroin, třikrát zabíjela extáze, dvakrát kratom,“ uvedla Šmoldasová.

Kriminalisté zadrželi cizince, který převážel 16,5 kilogramu drog. Schované byly i v autosedačkách

Číst článek

Nejvíce nahlášených předávkování drogami, 53, evidovala policie podle Šmoldasové v Praze, v metropoli se stala také téměř polovina úmrtí. Následoval Moravskoslezský kraj s 22 případy, při kterých zemřelo 14 lidí.

Nejčastěji při předávkování umírali lidé mezi 26 a 35 lety. „Mladí lidé od 12 do 18 let se předávkovali většinou bez fatálních následků (50 případů), ke smrtelným intoxikacím častěji docházelo u lidí středního věku,“ doplnila Šmoldasová.

Mluvčí upozornila, že jde o data případů, ke kterým byla přivolaná policie. „Lze předpokládat, že počet otrav, které vyžadovaly akutní přednemocniční nebo nemocniční péči, je výrazně vyšší,“ dodala Šmoldasová.

Kvůli předávkování drogami nebo léky umírají v ČR ročně desítky lidí, například v roce 2023 jich podle zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti zemřelo 75, o rok dříve jich bylo o 11 méně.

Úmrtí, u kterých byl hlavní příčinou alkohol, bylo podle posledních dat Národního střediska pro drogy a závislosti z roku 2022 více než 2400 a z nich 505 po akutní intoxikaci alkoholem.

Problémy s rizikovým užíváním alkoholu přiznává v průzkumech přes osm procent lidí, mezi muži každý desátý. Odborníci odhadují, že problém s alkoholem má v ČR milion lidí, rizikových uživatelů nelegálních drog je asi 45 000.

9:34

Každý Čech vypije 160 litrů alkoholických nápojů za rok. Za hranou už je pět skleniček na jedné akci

Číst článek

Se závislostí se léčilo v roce 2023 asi 53 000 lidí. Podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v roce 2023 asi 56 procent všech léčených závislých, dalších 14 procent byly kombinované závislosti.

Deset procent bylo závislých na tabáku, na lécích 5,5 procenta. Z nelegálních látek nejvíc lidí řešilo svou závislost na stimulantech, jako je pervitin (šest procent) nebo opiátech typu heroin (pět procent). Závislí na konopí, které je v ČR nejčastěji užívanou nelegální drogou, tvořili 2,2 procenta.

Celkem VZP na léčbu závislostí vydala téměř 1,5 miliardy korun, za pět let částka vzrostla o 40 procent. Výdaje veřejných rozpočtů na řešení závislostí se za pět let zvýšily o polovinu, v roce 2023 byly 1,4 miliardy korun.

Závislí na alkoholu umírají podle letošní Zprávy o závislostech v ČR průměrně o 24 let dříve než běžná populace, téměř 83 procent z nich ve věku do 64 let. Nejčastějšími důvody jsou onemocnění jater (18 procent), nemoci srdce a cév (15 procent), různá poranění (13 procent), rakovina (sedm procent) nebo sebevraždy (šest procent).

Dopravních nehod zaviněných opilými řidiči bylo loni podle statistik policie 4541, což je o 109 méně než předloni. Havárií kvůli drogám se stalo 415.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme