Každý Čech vypije 160 litrů alkoholických nápojů za rok. Za hranou už je pět skleniček na jedné akci

Česko se dál drží na předních světových příčkách v konzumaci alkoholu. Každý desátý Čech pije dokonce nadměrně až rizikově. Dokládají to poslední data Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti za loňský rok. Za hranou je podle norem už pět skleniček jakéhokoliv alkoholu při jedné příležitosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol a Češi

Dáte si 5 skleniček alkoholu? Podle odborníků je to za hranou (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

V přepočtu na člověka vypije každý Čech přes 160 litrů alkoholických nápojů za rok. Nejpopulárnější je dlouhodobě pivo - během loňského roku vycházela spotřeba na 128 litrů na osobu. I přes vysokou popularitu nápoje byla ale jeho spotřeba loni historicky nejnižší za posledních třicet let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si o pití alkoholu v Česku a také rozhovor s vědeckým poradcem národního protidrogového koordinátora Viktorem Mravčíkem

Podle ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Tomáše Slunečka za to může hlavně zhoršení ekonomické situace.

„Covidová léta udělala to, že z hospod a restaurací se konzumace přesunula do domovů a garáží. Jsme na 30 procentech spotřebovaného piva v hospodách a restauracích, těch 70 jsou jiné lokality,“ přibližuje pro Radiožurnál Slunečko.

Trend pití piva v plechovkách a sklenicích podle Slunečka také souvisí s rostoucí oblibou ochucených beermixů a nealkoholických variant nápoje. Od roku 2014 jejich popularita vzrostla skoro na dvojnásobek. Pivo častěji pijí muži stejně jako další druhy alkoholu, a to třikrát až pětkrát víc než ženy.

Mladí a alkohol

Dospělí nad 25 let pijí podle monitoringu méně, ale zato pravidelně. Naopak mladí od 15 do 25 let mají tendenci pít nárazově, ale zato o to víc najednou. Vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová varuje, že se s alkoholem mívají potíž už teenageři po příchodu na střední školu.

23:58

(Ne)alkoholička: Nevím, co by se mnou udělala jediná sklenička alkoholu. A nebudu to zkoušet

Číst článek

„V případě konzumace alkoholu i u kouření se nám ukazuje, že zlomovým bodem je přechod ze základní školy na střední školu, kdy se po 15. roku života začnou častěji setkávat s návykovými látkami, s kouřením i dalšími alternativními produkty,“ popisuje.

Lidé do 25 let ale celkově konzumují méně alkoholu než generace sledovaná před deseti lety. Podle Chomynové je to kvůli tomu, že tráví svůj čas organizovaně a plní ho různými aktivitami a kroužky. Díky tomu neutvářejí party se staršími ročníky, ve kterých bylo dřív pití o něco přístupnější.

Přes stovku onemocnění

„Uvádí se, že alkohol působí více než stovku nemocí. Patří sem i ty nejzávažnější, například nádorová onemocnění. Mohou se objevit výpadky paměti, deprese. Věc, na kterou by bylo dobré dát si hodně velký pozor, zvlášť teď v době kolem Vánoc, jsou úrazy,“ vyjmenovává psychiatr a bývalý primář oddělení závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice Karel Nešpor. Podle něj škodí i jedna sklenička alkoholu a nejlepší řešení je se pití zbavit úplně.

Na nadměrné pití alkoholu každoročně upozorňuje kampaň Suchej únor, která vyzývá k abstinování. Samotná kampaň funguje tak, že účastníci po celou dobu února dobrovolně nepijí žádný alkohol. Dodržování půstu jim sice samozřejmě nikdo nehlídá, ale je to na svědomí každého z nich. Po zbytek roku jim to pak pomáhá v další abstinenci.

„Letošní rok 2024 se nám podařilo prolomit hranici jednoho milionu účastníků. Víme, že ještě po roce deklaruje nižší spotřebu zhruba 48 procent z nich,“ říká manažer projektu Suchej únor Petr Freimann.

Před nadměrným pitím varuje také třeba web pijsrozumem.cz, který zastřešuje Unie prodejců a dovozců lihovin. Mimo jiné tam mohou lidé najít kontakty na odbornou pomoc a rady, jak se závislosti na alkoholu zbavit.

Eliška Bervidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme