Vědec: Koronavirus se šířil ve Wu-chanu již dříve. Lidé se nakazili na různých místech, nejen na trhu

Nový typ koronaviru se zřejmě začal šířit v okolí Wu-chanu již o měsíc dva dříve, než na něj upozornily úřady, a byl zaměňován za zápal plic. První nemocní pacienti se přitom nakazili na různých místech, a ne pouze na trhu s mořskými plody Chua-nan, jak zprvu naznačovaly čínské úřady i Světová zdravotnická organizace. V rozhovoru se serverem Science Speaks to prohlásil Daniel Lucey, specialista na infekční onemocnění z Georgetownské univerzity.

Washington/Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technik testuje vzorky na koronavirus

Technik testuje vzorky na koronavirus | Foto: cnsphoto | Zdroj: Reuters

Skupina čínských výzkumníků zveřejnila před několika dny studii, podle níž se symptomy nákazy novým koronavirem objevily u prvního pacienta již 1. prosince. Vzhledem k inkubační době nemoci, která může být zřejmě až 14 dní, se tak dotyčný nakazil už v listopadu.

Petříček: Dva studenty z Wu-chanu evakuují Francouzi, Čech ve Vietnamu koronavirus nemá

Číst článek

Vědci u prvního pacienta navíc nezjistili epidemiologickou spojitost s trhem se zvířaty Chua-nan. Vazbu na trh nenalezli ani u dalších 13 z 41 prvních potvrzených případů.

Lucey se na základě těchto zjištění domnívá, že se virus nezačal náhle šířit v prosinci z trhu Chua-nan, jak dříve naznačovaly čínské úřady i Světová zdravotnická organizace (WHO), ale že se již měsíc či dva přenášel mezi lidmi ve Wu-chanu a jeho okolí a byl zaměňován za obyčejný zápal plic.

Strmý nárůst nových potvrzených případů v prosinci a především v lednu je pak způsoben především tím, že čínské úřady vyvinuly a rozšířily nový typ rychlého diagnostického testu, který umožnil nákazu lépe monitorovat. Řada dříve nakažených se mohla vyléčit, jelikož nemoc vede ke smrti jen u asi tří procent případů.

25:26

K panice z čínského koronaviru není důvod, u nás zabíjí ‚běžná‘ chřipka, vysvětluje lékařka

Číst článek

To, že se virus přenášel v provincii Chu-pej zprvu bez povšimnutí, však vysvětluje, jak se dokázal tak rychle rozšířit do dalších částí Číny i mnoha zemí světa. Jelikož lidé a lékaři novou nákazu zaměňovali za obvyklý zápal plic, nepřijaly úřady mnoho týdnů žádná speciální opatření. Čína tak podle Luceyho názoru ani nemohla proti šíření nákazy lépe a dříve zasáhnout.

Ačkoli se tedy hypotéza o šíření viru z jediného trhu ve Wu-chanu ukazuje jako nepravděpodobná, vědci stále s určitostí nevědí, odkud přesně virus pochází. K získání lepší představy o původu onemocnění bude potřeba provést testy zvířat i lidí, kteří byli součástí dodavatelského řetězce na všechny trhy se zvířaty a mořskými plody ve Wu-chanu i jeho okolí. To může trvat roky.

Virem s označením 2019-nCoV se podle čínských úřadů nakazilo již přes 4500 lidí, podle expertů však může být jejich reálný počet výrazně vyšší. Případy nákazy hlásí i řada dalších států, v Evropě je to zatím Francie a Německo. Nemoci, jež v extrémním případě způsobuje dýchací potíže vedoucí k udušení, padlo za oběť již přes sto lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme