V Česku roste spotřeba antidepresiv. Psychiatrů je přitom velký nedostatek
Ordinace psychiatrů v Česku navštěvuje stále víc pacientů. Lékaři také častěji předepisují antidepresiva, jejich spotřeba za posledních deset let vzrostla o pětinu. Vyplývá to ze statistik Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
Čeští psychiatři nárůst vysvětlují mimo jiné tím, že psychické poruchy se daří lépe diagnostikovat a lidé se přestali stydět psychiatra navštívit.
V Česku je desetina potřebného počtu dětských klinických psychologů. Ministerstvo chce zkrátit studium
Číst článek
Antidepresiva mohou předepisovat i praktičtí lékaři, kterých je pětkrát více než psychiatrů. Léky navíc pomáhají léčit úzkostnou poruchu nebo nespavost.
„Moderní antidepresiva se čím dál tím více ukazují jako výhodná k léčbě úzkosti. Zatímco výskyt deprese se v populaci pohybuje mezi šesti a 15 procenty, tak u úzkosti je to skoro dvojnásobně víc,“ říká pro Radiožurnál psychiatr a ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
O duševních poruchách jako jsou deprese a úzkosti se ve společnosti začíná mluvit, lidé se tak nebojí vyhledat odborníky. Problémem je ale nedostatek psychiatrů, potřebná pomoc se tak nedostane ke všem pacientům.
„Za posledních deset let narostl o 80 procent počet pacientů a počet psychiatrů se zvýšil asi jen o 30 procent,“ upozorňuje místopředseda České psychiatrické společnosti Martin Anders.
Částečně by to mohla vyřešit reforma psychiatrické péče, na které pracuje Ministerstvo zdravotnictví.