Jak dánské pečivo dobylo svět
Dánská královna Margrethe II. abdikovala. Skoro 900 let se v této zemi nevzdal nikdo dobrovolně trůnu, až královna Margrethe porušila tradici. Potkala jsem ji ve slavném londýnském knihkupectví Hatchards vloni před Vánoci. Něco si vybrala, doprovod to zakoupil a ona pomalým důstojným krokem vyšla ven, prošla pasáží a nastoupila do jednoho z dlouhých černých mercedesů a odjela.
Zrovna jsem stála u pokladny, když někdo říká prodavači: „Víte, koho jste tady měli? Dánskou královnu osobně!“ Prodavač nakrátko zvedl zrak od balení knihy a slušně odpověděl: „Ano? Ona tady již byla vícekrát.“ A dál balil knihu…
Dagmar Heřtová
Foodblogerka a gastronomická žurnalistka, která pravidelně přispívá do tištěných a internetových periodik především informacemi o surovinách, jejich zpracování až po
recepty. Na webu Tastejourney píše o jídle, nových trendech a dělí se o gastronomické postřehy z cest. Vybrané gastroglosy vyšly v knižní podobě pod názvem Vidličkou po mapě
Myslím, že by ho víc zaujalo, kdyby mu kolega v předvánočním frmolu přinesl na posílení kousek dánského sladkého pečiva. Já obdivovala úžasnou královnu a na dánské pečivo také nedám dopustit!
Na prahu bylo těsto
Základem tohoto druhu pečiva je plundrové těsto. Ten název je hrozný, alespoň pro mě. Vychází z němčiny, ze slova „Plunderteig“ a vypadá to, že německy mluvicí země k němu přišly jako kynuté těsto k vrstvě másla.
Kořeny spíše sahají do Francie s typickým příběhem, kdy prý kuchařský učeň nepřidal do těsta máslo, pak to zachraňoval tím, že ho pokládal na rozválené těsto a v několika vrstvách ho do něj zabalil. Zní to nedůvěryhodně, ale je to roztomilé, úplně vidím vystrašeného, vyhublého a pihatého učně, jak zachraňuje situaci a netuší, že stojí na prahu velkého těstového objevu, jehož sláva se bude dotýkat hvězdné oblohy nad Dánskem.
Plundrové těsto prý ještě putovalo k italským pekařským mistrům a poté do Vídně, odkud se v 19. století za prací vydalo pár pekařů do Dánska. Své znalosti a umění zdokonalovali právě tady.
Cesty sójových bobů jsou nevyzpytatelné
Číst článek
Právě tohle je však nejisté. Konečně, co je dnes jisté. Našlo se totiž dost zpráv, že naopak dánští pekaři přišli do Vídně na zkušenou a objevili zde kynuté těsto s máslem, které se překládá. S touto zkušeností se vydali zpátky domů.
Vídeňáci si zaslouží pochvalu, neboť bychom dnes neměli „Wienerbrød“, dánské pečivo, anglicky známé jako „Danish pastry“, ale jak napovídá překlad z dánštiny, jde o „vídeňský chléb“. Uznávám, od Dánů je milé, že si vše nepřivlastnili a dodnes tak děkují vídeňským kolegům.
Aby také ne, toto pečivo je známé po celém světě, neboť Dánové recepturu upravili a navíc k tomu přidali zručnost a trpělivost, a proto je oblíbené pro svou křehkost, vrstevnost a bohatou a lahodnou chuť. Za vším stojí zdvojnásobení obsahu másla, celá vejce a více cukru, proto je těsto sytější, sladší a žlutější.
New York ‚Danish‘ miluje
Před několika měsíci jsem byla v New Yorku a potvrzuji, že město je stále v pohybu, nikdy nespí a stále chutná. Zašli jsme si na kávu do sítě kaváren s občerstvením, a hlavně s dánským pečivem.
Jak bývá zvykem, Petr měl už dávno kávou dopitou, zatímco já ji ještě foukala, jak byla horká, a v tom se zvedl od stolu se slovy: „Do Washingtonu přijedeme večer, jdu něco koupit na zítřejší snídani.“
Na Silvestra bez jednohubky ani ránu
Číst článek
Vrátil se se dvěma obrovskými krabicemi plnými dánských sladkých pochoutek. Já stále dopíjela horkou kávu a zeptala jsem se: „Proč jsi toho koupil tolik?!“
„No, původně jsem toho tolik koupit nechtěl, ale prodavač mi najednou začal říkat, jak je cenově výhodné koupit víc, přidat ještě tamto a tohleto!“
Já mezi zuby procedila: „To v životě nesníme!“ Snědli! Jenom se po tom zaprášilo.
Pokud si budete chtít také tak dopřát, zajděte do kaváren označených „Danish Pastry Shop“, případně pod názvem „Ole & Steen“. A pokud se vám nechce jezdit tak daleko, stejná firma má okolo dvaceti kaváren „danish pastry“ v Londýně.
Nabízí se otázka, proč se zrovna Newyorčané zamilovali do dánského pečiva. Tady neplatí známé: „Za vším hledej ženu!“ Proč bychom se za vším měly hledat zrovna my, když v tomto případě za tím hledejme pekaře. Mluvím o dánském přistěhovalci jménem Lauritz C. Klitteng, který spustil ve Spojených státech „severské šílenství“.
Zázračné sladké pečivo z těsta o 27 vrstvách ho vyneslo až tak vysoko, že ho dokonce připravoval na svatební hostinu amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, u kterého si přesně za dva týdny (3. února) připomeneme 100 let od jeho úmrtí.
Zpátky k upravenému heslu „Za vším hledej pekaře“ už snad jenom poznámkou, že Klitteng byl osvícený pekař a po počátečních úspěších začal jezdit po světě a dánské pečivo propagovat. Za což si vysloužil další kariérní vrchol, tedy uvedení jeho zásluh v pravidelných gastroglosách na stránkách iROZHLAS.cz.
Není to jen těstem
Popularita dánského pečiva je založena i na různých náplních, krásném vzhledu a lepkavých prstech. Z ruky totiž pečivo nejvíc chutná, prověřila jsem vše vícekrát vždy se stejným výsledkem.
Vánoce v dánském duchu aneb Český chlebíček vs. Smörrebröd
Číst článek
Dánské sladké pečivo je totiž krásně a vkusně zdobené. Nejčastěji se používají různé ovocné džemy a pudinky, čerstvé jahody, maliny, jablka a nakládané meruňky. Kousky ovoce se pečivo zdobí i s ikonickou cukrovou polevou.
Oblíbené jsou krémové náplně, a to především vanilkový krém, ten je neodolatelný, a podobně je na tom smetanový krém. Mají za následek bohatost a jemnost každého kousku.
Nezapomnělo se ani na mandle a marcipán, čímž pečivo získá tu správnou sladkou chuť. Nakonec zmíním čokoládu, respektive Nutellu, což dodá až pocitu luxusu a nejvíc tento druh náplní milují děti a muži. Alespoň ti, kteří se pohybují okolo mě.
Stále jsme však u sladkostí, ovšem jenom o něm dánské pečivo není. Kdo preferuje slanější chutě, najde i sýrové náplně, které jsou ve spojení s pečivem lahůdkou.
Dánské pečivo je malým uměleckým dílem oslavující dovednosti, zručnost a kreativitu pekařů z Dánska.