Židovská modlitebna i vznik Izraele. Německo testuje uchazeče o občanství, jestli nejsou antisemité
Nové testové otázky mají zabránit antisemitsky smýšlejícím osobám získat německé občanství. Podle spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové budou mít v testech nutných pro získání občanství napříště větší váhu témata jako antisemitismus, právo Izraele na existenci či život Židů v Německu. Informovala o tom agentura DPA.
„Kdo nesdílí naše hodnoty, nemůže získat německý pas,“ uvedla v úterý ministryně vnitra Faeserová v odpovědi na dotaz, který reagoval na zjištění magazínu Der Spiegel. „Antisemitismus, rasismus a jiné formy pohrdání lidskostí vylučují získání občanství. Toto se vůbec nebude tolerovat,“ dodala.
Mezi otázkami, které má Der Spiegel k dispozici, jsou například dotazy, jak se jmenuje židovská modlitebna, kdy byl založen Stát Izrael či jak se v Německu trestá popírání holokaustu.
Švýcarský obchod se sportovním vybavením nebude půjčovat sáňky Židům. Případem se zabývá policie
Číst článek
Podle Faeserové má Německo kvůli jím spáchanému holokaustu zvláštní odpovědnost za ochranu Židů a za ochranu Státu Izrael. „Tato odpovědnost je dnes součástí naší identity,“ uvedla ministryně s tím, že každý, kdo chce získat německé občanství, musí uznat tuto německou odpovědnost.
Test slouží jako doklad o znalosti právního a společenského řádu a životních podmínek v Německu.
Německá vláda loni schválila výrazné usnadnění získání občanství. Bude to možné po pěti letech pobytu místo stávajících osmi, v dobrých případech integrace budou moci lidé získat německý pas již po třech letech.
Faeserová tehdy prohlásila, že země změnu potřebuje, aby díky jasné vyhlídce na život v Německu dokázala přilákat odborníky, které hospodářství nutně potřebuje.
Německo se potýká s nárůstem protižidovských incidentů mimo jiné v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy, kterou zahájil loni 7. října teroristický útok radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael.