Švýcarský obchod se sportovním vybavením nebude půjčovat sáňky Židům. Případem se zabývá policie
Švýcarská půjčovna sportovního vybavení na hoře Pischa nad známým alpským letoviskem Davos se rozhodla, že nebude půjčovat lyže a sáňky židovským zákazníkům. Krok obchodu teď kritizuje Svaz židovských obcí ve Švýcarsku, který mluví o antisemitismu.
Důvodem je podle půjčovny „série velmi otravných incidentů“, včetně případu ukradených sáněk. Obchod s vybavením podle deníku Basler Zeitung tvrdí, že už v minulosti měl pravidelně problémy s židovskými klienty.
Jeden z největších sponzorů Harvardu už školu nebude financovat. Vadí mu protiizraelské protesty
Číst článek
Podle majitelů firmy nejsou výjimkou návštěvníci, kteří si chtějí v teniskách půjčit sáňky a potom je nechají stát na sjezdovce. Další zase údajně bezdůvodně volají horskou službu. Podnik proto vyvěsil plakát v hebrejštině, na kterém stálo, že nebude „židovským bratrům“ půjčovat sáňky, lyže nebo sněžnice.
Na plakát původně upozornil curyšský radní Jehuda Spielman na sociální síti X a případu se ujala policie v kantonu Graubünden, v němž Davos leží, kvůli podezření z diskriminace a vyzývání k nenávisti.
Kritika půjčovny sáněk je hlasitá, připojil se k ní třeba předseda Svazu židovských obcí ve Švýcarsku Jonathan Kreutner, který plakát označil za novou úroveň troufalosti. Podle něj je to jednoznačně diskriminace, projev antisemitismu a kolektivního postihu lidí na základě jejich původu. Markus Berger mluvčí švýcarské agentury pro cestovní ruch uvedl, že jsou podobné výzvy směřované židům necitlivé.
Vzestup antisemitismu
Jestli jde o antisemitismus, musí prověřit úřady. Agentura AP ale připomíná, že antisemitismus je na vzestupu v mnoha částech Evropy a nejen tam je to v souvislosti s izraelskou invazí do Pásma Gazy.
Francie čelí rekordnímu počtu protižidovských činů. Za poslední rok se zvýšil čtyřnásobně
Číst článek
Na rostoucí antisemitismus v Evropě upozornila i agentura Evropské unie pro základní práva. Její šéf, Michael O´Flaherty, uvedl, že je antisemitismus hluboce zakořeněn v evropské společnosti. Jenom třetina populace Evropské unie to navíc vnímá jako problém.
Podle studie z roku 2020 vytvořené odborníky z curyšské univerzity se s projevy antisemitismu setkala asi polovina švýcarských Židů. Překvapivě často mají co dělat právě s horskými středisky.
Deník Basler Zeitung připomíná, že loni v létě davoská turistická agentura zastavila projekt ve spolupráci se Svazem židovských obcí, který měl prohloubit porozumění mezi obyvateli horského letoviska a jeho židovskými návštěvníky.
Šéf turistické agentury uvedl, že někteří židovští návštěvníci nerespektují místní zvyklosti, odhazují odpadky, nedopalky od cigaret, nedodržují zákazy vjezdu nebo chodí po neposekaných loukách.
V roce 2017 zase hotel ve švýcarském letovisku Arosa vyvěsil plakát adresovaným židovským hostům. Návštěvníky vyzýval, aby se před použitím bazénu osprchovali. To tehdy zkritizovalo i izraelské ministerstvo zahraničí.