Většina argumentů proti eutanazii je chybná. Čeští politici ji měli legalizovat už dávno, věří etik Černý

Eutanazie je povolena zatím jen v několika zemích světa, několik z nich umožňuje takzvanou asistovanou sebevraždu. „Naše populace stárne, a protože medicína pokročila, tak stále víc lidí nebude umírat přirozeně, ale v důsledků ukončení nějaké léčby, intervence, přístrojové podpory. Bavíme se o budoucnosti a kvalitě umírání u nás. Je to téma obrovské, přesto nechává politiky chladnými,“ kritizuje etik a filozof David Černý v pořadu Osobnost Plus.

osobnost plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Většina argumentů proti eutanazii je chybných, nekvalitních, špatných a vychází ze špatně definovaných, nebo dokonce chybných premis. Často bývají ovlivněny jinými faktory, jako je náboženství,“ tvrdí vědec a autor knihy Eutanazie a dobrý život.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí. Hostem je David Černý, filozof a etik z Ústavu státu a práva

Argument zaznívající zejména z řad katolické církve, že život je posvátný a jedině Bůh ho smí zakončit, filozof chápe a existenci konzervativní organizace, která varuje před riziky pokroku, vítá.

„Ale je rozdíl mezi oficiální mravní naukou církve a jednotlivými katolickými teology. Třeba v USA je silný katolický proud pro eutanazii, ale to samozřejmě není oficiální hlas církve,“ dodává.

Bez náboženství

V Česku, kde se víc jak 70 procent obyvatel k žádnému náboženství nehlásí, by šlo očekávat, že právě třeba katolické argumenty proti eutanazii nebudou tak silné.

Má právo na eutanazii, rozhodl ekvádorský soud u pacientky s ALS. Vyzval parlament k přijetí zákona

Číst článek

„Ano, podle toho by eutanazie měla být u nás legalizována a politici už dávno měli vyslyšet konzistentní a dlouhá léta trvající názor většiny veřejnosti, která si prostě přeje její legalizaci. Ale z různých důvodů se tak neděje a já úplně přesně nechápu, jaké důvody politici mají,“ poznamenává.

Postoji například lidoveckých politiků Černý rozumí. „Myslí si, že ve veřejném prostoru musí zastávat náboženskou nauku i ve věci eutanazie, což je ale chyba,“ domnívá se.

„Když se bavíme o eutanazii, tak je to něco, co se týká všech lidí v České republice, takže bychom o ní měli mluvit pouze v takzvaných veřejných důvodech, tedy těch, které se neopírají o žádné náboženské tradice, ale pouze o rozum, medicínské poznání a tak dále.“

Politický nezájem

Filozof odhaduje, že netečnost politiků k tématu eutanazie je výrazem obyčejného nezájmu. „Mé podezření je, že toto téma není tak politicky zajímavé, aby se na něm uhrály body, a proto ho nechávají úplně stranou. Lepší vysvětlení nemám,“ soudí.

„Ostatně naše populace stárne, a protože medicína pokročila, tak stále víc lidí nebude umírat přirozeně, ale v důsledků ukončení nějaké léčby, intervence, přístrojové podpory. Bavíme se o budoucnosti a kvalitě umírání u nás. Je to téma obrovské, a přesto nechává politiky chladnými,“ kritizuje David Černý.

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Barbora Tachecí, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme