Podle polského zákona je eutanazie trestným činem, za který hrozí tři měsíce až pět let za mřížemi, názor veřejnosti se však mění. Podle katolického učení v Polsku je však eutanazie vraždou.
„Naše populace stárne, a protože medicína pokročila, tak stále víc lidí nebude umírat přirozeně, ale v důsledků ukončení nějaké léčby, intervence, přístrojové podpory,“ upozorňuje.
Ekvádor se tak stává další latinskoamerickou zemí, kde bude eutanazie legální. Kuba takový krok učinila v prosinci a eutanazie je v určitých případech povolená také v Kolumbii.
Praha / Budapešť||Anna Urbanová|Společnost|Rozhovor
Dániel Karsai se chce vyhnout fázi, kterou považuje za nedůstojnou. Proto žaluje Maďarsko u Evropského soudu. „Pokud uspěji, doufám, že by to mohlo mít vliv i na české pacienty,“ říká pro iROZHLAS.cz.
Pro Dániela Karsaie nedává smysl trpět pro bolest a pouze existovat. „Nechci žít život, který se omezuje na pozorování a snášení vlastního tělesného a duševního chátrání,“ uvádí.
Ve svém projevu, který přednesl před představiteli diplomatického sboru a občanské společnosti, zkritizoval nedostatek solidarity s migranty, nízkou porodnost i „lehký přístup k smrti“ v Evropě.
Matka Geneviéve Lhermitteová před 16 lety zavraždila své děti a neúspěšně se pokusila o sebevraždu. V den výročí této události podstoupila eutanazii, která je v Belgii legální.
„Já už po ničem netoužím. Jdu den za dnem. Teď třeba bych rád viděl jít dcerku v září do školy a pak se zase budu těšit na něco jiného,“ přeje si Petr Zedník.
Příběh Martina Přecechtěla, jenž se kvůli rychle postupujícímu onemocnění ALS rozhodl k odchodu ze života za pomoci asistované sebevraždy ve Švýcarsku, oživil debatu o důsledcích nevyléčitelné nemoci.
Česko neuznává eutanazii ani asistovanou sebevraždu. Přesto je možnost, jak umírajícím pacientům ulevit od bolesti, vysvětluje v rozhovoru specialista na lékařskou etiku a kněz Marek Vácha.
„Chci vás tímto informovat, že jsem důstojně zemřel při asistované sebevraždě ve Švýcarsku,“ napsal Cocq v otevřeném dopise adresovaném francouzskému prezidentu Macronovi, vládě a poslancům.
Podle předběžných výsledků, které zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.
Muž se s žádostí o aktivní dopomožení k smrti obrátil dokonce na prezidenta Emmanuela Macrona. Ten mu ale také sdělil, že záměrné zabití pacienta francouzské zákony neumožňují.
Portugalský parlament schválil zákon o legalizaci eutanazie a asistované sebevraždy v prvním čtení. Schválení může zkomplikovat prezident, který má právo veta nebo ústavní soud.
Onemocnění jí způsobovalo velké bolesti a svalové křeče, kvůli kterým nemohla spát a měla problémy s příjmem potravy. Lékaři jí nedokázali pomoci, proto se rozhodla pro dobrovolný odchod ze světa.
„Dnes jsem tady, abych volala o pomoc. Bez vašeho zásahu bude můj syn obětí eutanazie kvůli svému mozkovému hendikepu. Je ve stavu minimálního vědomí,“ řekla Radě OSN matka.
Čtyřiasedmdesátiletá žena, které lékaři čtyři roky před smrtí diagnostikovali Alzheimerovu chorobu, v písemném vyjádření stanovila, že v případě zhoršení zdravotního stavu chce podstoupit eutanazii.
Sedmasedmdesátiletý muž zabil v Prostějově svou manželku. Za tragédií stojí s největší pravděpodobností zoufalství muže, který se nedokázal smířit s jejím špatným zdravotním stavem.
Ve věku 104 let ve čtvrtek ve švýcarské Basileji zemřel při asistované sebevraždě australský vědec David Goodall. Pomocí infuzní kanyly si do žíly sám vpravil smrtící lék Nembutal.
Australan David Goodall, který má tento týden ve svých 104 letech zemřít za asistence lékařů na švýcarské klinice, v pondělí přistál na letišti v Basileji. Dostalo se mu tam vřelého uvítání.