Španělský parlament definitivně schválil zákon o eutanazii, každou žádost bude posuzovat rada

Španělský parlament ve čtvrtek definitivně schválil zákon o eutanazii. Pro bylo 202 poslanců z 350, proti hlasovalo 141 zákonodárců, napsala agentura AFP. Španělsko se stalo čtvrtou zemí v Evropské unii, která svým občanům umožní ukončit život za asistence lékaře. Schválení zákona patřilo mezi cíle levicové vlády premiéra Pedra Sáncheze, proti byly pravicové strany a katolická církev.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice

Každou žádost o eutanazii bude posuzovat několik lékařů a rada hodnotitelů (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zákon, který vstoupí v platnost v červnu, umožní přístup k eutanazii pouze španělským občanům a rezidentům. Požádat o ukončení života budou moci pouze lidé, kteří mají závažné a nevyléčitelné onemocnění. Každou žádost bude posuzovat několik lékařů a rada hodnotitelů.

Novozélanďané přijali právo vážně nemocných na eutanazii. Odmítli legalizaci marihuany

Číst článek

Zákon podpořily vládní levicové strany a část organizací bránících zájmy pacientů s nevyléčitelnými nemocemi. Proti byly konzervativní Lidová strana i krajně pravicové uskupení Vox. Španělští biskupové uvedli, že podle jejich názoru je eutanazie „stále jistým druhem vraždy“. Nejednotný názor na problematiku panuje mezi španělskými lékaři. Doktorům ve veřejném zdravotnictví ale zákon umožní eutanazii nevykonávat, pokud se to protiví jejich svědomí.

Možnost uvítala také šedesátiletá Ramona Maneirová. V minulosti pomohla svému příteli Ramonovi Sampedrovi, který trpěl ochrnutím končetin a trupu, v jeho úmyslu ukončit život. Příběh bývalého námořníka a spisovatele se stal námětem filmu Hlas moře, který v roce 2004 dostal americkou filmovou cenu Oscar v mezinárodní kategorii.

Eutanazii v Evropské unii nyní umožňují pouze tři státy Evropské unie - Belgie, Lucembursko a Nizozemsko. Obdobný zákon schválil v únoru i portugalský parlament, tamní ústavní soud, na který se obrátil prezident, ale legislativní text vrátil zákonodárcům k přepracování v některých bodech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme