Desatero je nově povinně vyvěšeno v louisianských školách. Republikánskou iniciativu budou řešit soudy

Louisiana se stala prvním státem USA, který po státních školách vyžaduje, aby ve všech třídách měly na plakátech desatero přikázání z bible, informovala agentura AP. Iniciativa místní Republikánské strany vstoupila ve středu v platnost, když ji guvernér Jeff Landry odmítl vetovat. Podle médií bude pravděpodobně předmětem soudních sporů.

New Orleans Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škola, vzdělávání, knihovna

Louisiana se stala prvním státem USA, který po státních školách vyžaduje, aby ve všech třídách měly na plakátech desatero přikázání z bible (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Nový zákon se vztahuje na všechny vzdělávací instituce od mateřských škol po univerzity, které dostávají peníze ze státního rozpočtu. Ukládá jim, aby měly do začátku příštího roku v učebnách vystavené desatero ve formátu alespoň 11 na 14 palců (přibližně 28 na 35 cm).

Přikázání, která podle Starého zákona Bůh předal Mojžíšovi, přitom musí být ústředním prvkem daného plakátu. Školy mají připojit text o tom, že desatero „bylo prominentním prvkem amerického veřejného školství téměř po tři staletí“. 

‚Alarmující případ pro ostatní.‘ Proč poslal soud v USA do vězení s masovým střelcem i jeho rodiče

Číst článek

Republikánský guvernér Landry podle AP nařízení nepodepsal, ovšem čas na případné veto nyní vypršel.

Parlament státu na jihu USA, v němž dominují republikáni, mu návrh poslal minulý měsíc poté, co jej předložila poslankyně Dodie Hortonová. Ta uvedla, že biblické desatero je „základem všech zákonů v Louisianě“.

Podle americké ústavy má vládní moc v USA zakázáno zavádět zákony, které by „uznávaly ustanovení náboženství. Podle webu právnické fakulty Cornellovy univerzity to státu zakazuje nejen vyhlásit oficiální náboženství, ale i přijímat opatření, která nadmíru zvýhodňují jedno náboženství vůči jiným.

Jak ale uvádí zpravodajský web Axios, americký nejvyšší soud, kde aktuálně převažují konzervativní soudci, dal v některých případech najevo ochotu interpretovat danou pasáž ústavy volněji. O podobné změny jako v Louisianě se poté začali pokoušet také zákonodárci v Texasu, Jižní Karolíně a Utahu.

Proti louisianskému zákonu se již postavily Americká unie občanských práv (ACLU) a další spolky. Podle AP kritici dali najevo, že se obrátí na soudy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme